Ankara Özel Raporlar - Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar koronaya yakalanan herkese geçmiş olsun...

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu kadar sert ve geniş alana yayılan soğuk sarkmalarında Doğu Akdeniz'den 1010mb'lık AB hortlarken İtalya'dan 1000MB'lık AB hortlar kaymağı çeker Adriyatik üzerinden İtalya'ya yedirir. Buna senelerce şahit olduk.

ECM ya da GFS'ci olmayın. Serin kanlı kalın. 21 akşamına hatta 22 sabahına kadar hiçbir şey net değil. Sonra üzülürsünüz.

• Arkadaşlar koronaya yakalanan herkese geçmiş olsun...

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bu kadar sert ve geniş alana yayılan soğuk sarkmalarında Doğu Akdeniz'den 1010mb'lık AB hortlarken İtalya'dan 1000MB'lık AB hortlar kaymağı çeker Adriyatik üzerinden İtalya'ya yedirir. Buna senelerce şahit olduk.

ECM ya da GFS'ci olmayın. Serin kanlı kalın. 21 akşamına hatta 22 sabahına kadar hiçbir şey net değil. Sonra üzülürsünüz.

ben de temkinli olmak gerektiğini düşünüyorum.

• GFS ile ilgili olarak da,

Günde 4 kez güncelleniyor hepsinde farklı şey veriyor diyen yorumlar var. Bu da çok normal arkadaşlar. Şöyle ifade edeyim adamlar başlangıç verilerini değiştirerek (bu sistemdeki örnek üzerinden gidersek; eğer Batı Akdeniz'de bir AB hortlarsa pattern neye benzer diyerek) ara çalıştırmalar yapıyorlar. Elde ettikleri datalar ve değişimler de benzer ya da sonraki çalıştırmaların başlangıç verisi olarak kullanılabiliyor.

Diagramlarda gördüğünüz P11 P12 P13 senaryoları da tam olarak bunlar. Bunlara distürbe senaryolar deniyor. Biased senaryolardır az önce bahsettiğim başlangıç verilerini önkabul olarak kabul edip bir çıktı sunar.

Uzun lafın kısası bu modelin işletilme mantığı bu. Bir çalıştırmada akım başka çalıştırmada çakım diyor diyerek eleştirmek anlamsız. Kaldı ki bu eğilimleri görüp Japonun'dan İngiliz'ine tüm modelleri yanına çektiği zamanlar da çok olmuştur.

Son olarak diyeceğim şu, hangi model sizin isteklerinizi daha çok karşılıyorsa ona bel bağlamayın. Üzücü oluyor sonra kendimden biliyorum. Sakin ve araştırıcı tavırla bekleyin.

21 akşamına kadar bu distürbe senaryoları göreceğiz o zamana kadar şu olur bu olur diye kendi adıma yorum yapamam. Yapanlara da inanmayın. Hayal kırıklığı hepsinden daha kötü çünkü.

• Ben kendi adıma aşırı derecede mutsuzum, sosyal medyaya falan bakmak içimden gelmiyor bu günlerde, hadi istanbul gibi kıyı şehirlerinde sıcaklık sorunu var kar yağabilmesi, belli bir miktara ulaşabilmesi için pek çok koşulun biraraya gelmesi gerekiyor da Ankara gibi karasallığı dibine kadar yaşayan bir şehirde, ocak ortasına gelmişken hala bir cm dahi kar görememek insana acaip koyuyo. Soğuk oluyo yağış girmiyo, yağış giriyo soğuk yetmiyo, 30-40 cm lerle başlayan senaryolar istisnasız her seferinde 3-5 cm yi zor buluyo. Misal bugun bakıyosun civarında bütün şehirler üç beş bişey almış, güneydoğu kopuyo, batı karadeni zaten hep kopuşta, güneyde Konya keza Aralık’ta sağlam bi sistem aldı, nigde nevşehir kayseri sivas taraflarına zaten illa ki yağıyo, al bak şimdi de güneş açtı, bıktım artık karsız kuru soğuk çekmekten...

• Ben kendi adıma aşırı derecede mutsuzum, sosyal medyaya falan bakmak içimden gelmiyor bu günlerde, hadi istanbul gibi kıyı şehirlerinde sıcaklık sorunu var kar yağabilmesi, belli bir miktara ulaşabilmesi için pek çok koşulun biraraya gelmesi gerekiyor da Ankara gibi karasallığı dibine kadar yaşayan bir şehirde, ocak ortasına gelmişken hala bir cm dahi kar görememek insana acaip koyuyo. Soğuk oluyo yağış girmiyo, yağış giriyo soğuk yetmiyo, 30-40 cm lerle başlayan senaryolar istisnasız her seferinde 3-5 cm yi zor buluyo. Misal bugun bakıyosun civarında bütün şehirler üç beş bişey almış, güneydoğu kopuyo, batı karadeni zaten hep kopuşta, güneyde Konya keza Aralık’ta sağlam bi sistem aldı, nigde nevşehir kayseri sivas taraflarına zaten illa ki yağıyo, al bak şimdi de güneş açtı, bıktım artık karsız kuru soğuk çekmekten...

hepimiz bıkmışızdır diye düşünüyorum..ankara hariç bütün çevre şehirler deli gibi sistem alır her sene..ama bize düşen bir hiç. Keşke ankarayı başka yere taşısak