Marmara Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Neden en güzel sistemlerde bile en şansız şehir edirne oluyor kış gelince bu şehirden taşımasım geliyor 2004 yılında lüleburgaza kadar olan her yer kar altında kalırken edirne merkez de havada dahi görülmedi

• Neden en güzel sistemlerde bile en şansız şehir edirne oluyor kış gelince bu şehirden taşımasım geliyor 2004 yılında lüleburgaza kadar olan her yer kar altında kalırken edirne merkez de havada dahi görülmedi

lüleburgazada gelme heryerde yagırken burda ya boşluk oluyor yada sıcaklık yetmiyor

lüleburgazada gelme heryerde yagırken burda ya boşluk oluyor yada sıcaklık yetmiyor

Trakya’da en şanslı yer Demirköy-Dereköy bana göre.

• lüleburgazada gelme heryerde yagırken burda ya boşluk oluyor yada sıcaklık yetmiyor

Geçen sene büyük bir hüsrandı bütün sistemler resmen buradan atladı keşan malkara çanakkale tarafını boğdu biz sadece havada beyaz bulutları izledik ve hatta mgm 2 gün kala yoğun kar yağışı filan vermişti gerçekten çok can sıkıcı

Hocam konum olarak edirne diğer illere göre oranla çok şanslı soğuk bakımından fakat kuzeyi Karadenize hat olduğu için deniz etkisi KAR ( DEK ) o bölgede etkili olmuyor yani Edirne ve civarı iller daha çok siklon (AB) merkezine yakın olursa yağış alıyor ve arşive bakılırsa 2002 ve öncesi çok iyi geçmiş genellikle

• Hocam konum olarak edirne diğer illere göre oranla çok şanslı soğuk bakımından fakat kuzeyi Karadenize hat olduğu için deniz etkisi KAR ( DEK ) o bölgede etkili olmuyor yani Edirne ve civarı iller daha çok siklon (AB) merkezine yakın olursa yağış alıyor ve arşive bakılırsa 2002 ve öncesi çok iyi geçmiş genellikle

Evet 2002 öncesini çok net hatırlıyorum her sene mutlaka yağardı biz bu sene yağacaktı diye değil de bu sene ne kadar yağacak diye beklerdik inanın yollar kapanıyor bi kaç gün açılmıyordu son 15 senede baya bi değişti bizde kış severler olarak üzülüyoruz ve tarımdaysa büyük etkisi oluyor

• Evet 2002 öncesini çok net hatırlıyorum her sene mutlaka yağardı biz bu sene yağacaktı diye değil de bu sene ne kadar yağacak diye beklerdik inanın yollar kapanıyor bi kaç gün açılmıyordu son 15 senede baya bi değişti bizde kış severler olarak üzülüyoruz ve tarımdaysa büyük etkisi oluyor

Geçen sistemlerde Trakya çok sansızdı ben kendi bölgeme kar yağdına bile tam sevinemiyordum üzülüyorum açıkcası inşallah bu patern değişir sizde dilediğiniz kışı yaşarsınız bölge olarak

• Trakya'ya bir yorumum yok lakin ben bu işe hem şans gözüyle hemde olağanlık gözüyle bakıyorum.Şansa gelirsek ortalama bir kışta hemen hemen en iyisinden kar yüksekliği 25-30 cm olan Bandırma, çevre ilçeler 20-30-40-50-60 cm de gezerken 2 sene önce 1 metreyi aşan bir kar gördü.Misal o tarihler de Balıkesir merkezde 30-35 cm kar ya vardı ya yoktu , cephe sonrası deklerin Bandırma'ya akınıyla bu benim gözümde Bandırma'nın şansıdır.Olağanlık konusuna gelince belli başlı genel şartlar var, kalkıpta Kırım merkezli dekli sistem ortalamasına bakarsak Bandırma Batı Karadeniz şehirlerine oranla çoğu zaman yenilmiştir buda coğrafi şartlar bakımından oldukça olağan birşey. Demem o ki öyle bir şey ki bu atmosfer konusu hem şansın olacak hemde beklenti içersine girdiğin noktayla realist bir ilişki de olacaksın.

• Trakya'ya bir yorumum yok lakin ben bu işe hem şans gözüyle hemde olağanlık gözüyle bakıyorum.Şansa gelirsek ortalama bir kışta hemen hemen en iyisinden kar yüksekliği 25-30 cm olan Bandırma, çevre ilçeler 20-30-40-50-60 cm de gezerken 2 sene önce 1 metreyi aşan bir kar gördü.Misal o tarihler de Balıkesir merkezde 30-35 cm kar ya vardı ya yoktu , cephe sonrası deklerin Bandırma'ya akınıyla bu benim gözümde Bandırma'nın şansıdır.Olağanlık konusuna gelince belli başlı genel şartlar var, kalkıpta Kırım merkezli dekli sistem ortalamasına bakarsak Bandırma Batı Karadeniz şehirlerine oranla çoğu zaman yenilmiştir buda coğrafi şartlar bakımından oldukça olağan birşey. Demem o ki öyle bir şey ki bu atmosfer konusu hem şansın olacak hemde beklenti içersine girdiğin noktayla realist bir ilişki de olacaksın.

Hocam dediklerinize katılıyorum fakat çocukluğumdaki kışlarıda mumla arıyorum inşallah bu sene hayırlısı ile güzel bir sezon yaşarız

• Hocam dediklerinize katılıyorum fakat çocukluğumdaki kışlarıda mumla arıyorum inşallah bu sene hayırlısı ile güzel bir sezon yaşarız

Bu konuda sonuna kadar haklısınız, genel olarak hepimizin ağzında 'Ah nerede o eski kışlar' sözü X/. İnşallah hocam fazlasıyla hak ettik güzel bir kışı

• +348 Fri 03/01 12H 4 VentoDir 22 VentoDir 96.1 1 14.3 537 1426 5496 4.5 87 -2.9 -21.5 1015.2 100 450

Evimin balkonundaki karı kaldırıp Orhaneliye 96cm lik kar vermiş gfs...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...