Şahsi Tahminler ve Yorumlar (2021 Sonbaharı)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçtiğimiz haftaydı sanırım Karadeniz'in yükseklerinde bu olay yaşandı diye hatırlıyorum, sezonun Erzincan-Erzurum-Ardahan ve Kars-Ağrı boyunca açılmasına zaten az kaldı. Tabloda süreç uzunda olsa bir o kadar yakın artık. :)

Ben araştırmalar yapıyorum da geçen sene 21 eylül 2019da ankarada etimesgutta ölçülen en düşük sıcaklık 10 derece yazıyor. Bu sene daha da düşer değil mi bu ? O tarihte en düşük kaçı görebiliriz sizce ?

• Bu şuan bahsettiğimiz ayın 21indeki gibi veya 27sindeki gibi bir soğuk ekim ortası gibi gelse ülkemizde neler olur ? Gelme ihtimali var mı ? Bu gelen soğuk ekimde gelse Ankara elmadağ çamlıderede kar sezonu açma şansımız var mı ?

O soğuk dalga Ekim ayındaki soğuklarla gelirse iç Anadolu için kar yapabilecek bir sinoptik gücünde. Bakalım hayırlısı takipteyiz. Şuan Ekim için vade uzun.

İstikbal Göklerdedir -Mustafa Kemal Atatürk

• O soğuk dalga Ekim ayındaki soğuklarla gelirse iç Anadolu için kar yapabilecek bir sinoptik gücünde. Bakalım hayırlısı takipteyiz. Şuan Ekim için vade uzun.

Geçen sene Ankarada 1 günlük haritanın bile yanıldığını gördük 1 haftalık haritanın kazandığınıda.Sizce kaçıncı saatten sonra artık %5 ihtimal bile olsa benzemeye başlar ? Mesela atayım 1 Ekimdeyiz 27 Ekime bir soğuk hava dalgası gözüküyor.240Hour'dan sonrası bizim için baya bir yanıltıcı olmayamı başlar ?

• Geçen sene Ankarada 1 günlük haritanın bile yanıldığını gördük 1 haftalık haritanın kazandığınıda.Sizce kaçıncı saatten sonra artık %5 ihtimal bile olsa benzemeye başlar ? Mesela atayım 1 Ekimdeyiz 27 Ekime bir soğuk hava dalgası gözüküyor.240Hour'dan sonrası bizim için baya bir yanıltıcı olmayamı başlar ?

Atmosfer kaotik'dir. Ters köşede yapabilir, vezirde olursun kralda.

• Hocam geçen sene eylülde 2 dereceleri görmüşüz bu ciddi mi ya ? Bu sene daha mı sıcak gibi ne ^^^^Berkay hocam birde bu tür mesajlar yazıyorum ama umarım boş yapmıyorumdur.Yapıyorsam kusuruma bakmayın.Gece 2 derece olmadan önce de optik böyleymiş.

• Hocam geçen sene eylülde 2 dereceleri görmüşüz bu ciddi mi ya ? Bu sene daha mı sıcak gibi ne ^^^^Berkay hocam birde bu tür mesajlar yazıyorum ama umarım boş yapmıyorumdur.Yapıyorsam kusuruma bakmayın.Gece 2 derece olmadan önce de optik böyleymiş.

Bu eski sıcaklıklara nereden ulaştığınızı sorabilir miyim acaba? Meteociel'den gibi duruyor ancak yine de sormak istedim bulamadım çünkü sitede. Düzenleme: Tamamdır buldum teşekkürler

• Tamda beklediğim gibi bir patern önümüzde dostlar. İskandinavya-İngiltere hattına yükselen bir Azor göreceğiz genellikle. Ve şunuda söyleyim tek sistemle kalmayacak. Arkasıda olacak:) Zaman ilerledikçe göreceğiz. İlk dalga 18-19 u gibi. İkinci dalga şu an tam belli değil. İlerleyen zamanda belli olmaya başlar.:)--

• Tamda beklediğim gibi bir patern önümüzde dostlar. İskandinavya-İngiltere hattına yükselen bir Azor göreceğiz genellikle. Ve şunuda söyleyim tek sistemle kalmayacak. Arkasıda olacak:) Zaman ilerledikçe göreceğiz. İlk dalga 18-19 u gibi. İkinci dalga şu an tam belli değil. İlerleyen zamanda belli olmaya başlar.:)--

Hocam ilerideki dalgalar ekim gibi geleceğinden ülkemizde soğuk hava oluşturmaya devam edecek değil mi ? Bu arada günaydın.

• Hayırlı günler sevgili forumdaşlarım.

Beklentilerimle ilgili kısa ve öz birkaç cümle kurmak istiyorum. Uzun vade veriler ve endekslerle süslemeyi sevmem, bilirsiniz, o yüzden biraz sade bir tahmin olacak kusura bakmayın şimdiden.

Ekim ve Kasım ile ilgili neredeyse hiçbir beklentim yok, maalesef. Güçlü vorteks ve genellikle pozitif endeksle geçeceğini düşünüyorum bu sürecin. Ülkemiz adına Ekim sonu gibi bir beklentim var ama hala çok uzak vade, o yüzden detay yok.

Bunun haricinde genellikle yüksek basınçlı bir sezon daha bekliyor gibi bizi. Enverziyonu ayazı bol, yağışı kıt bir döneme giriyoruz. Gündüz yakar, gece çeker durumu yani.

Okkalı bir kış bekleyen yılbaşına, hatta Ocak sonuna kadar dişini sıkmak zorunda kalabilir.

2018 benzeri bir kış bekliyorum genel hatları itibariyle. Sicilyada patlayan abler izlandayla yarışabilir yine. Yine yılın sonunda büyük balık olabilir, artık onu yine Avrupa'ya kaptırmazsak...

Karamsar bir tahmin oldu ama elden ne gelir şimdiki görüşüm bu yönde. Tahminimi 15 Aralık'ta revize edeceğim, inşallah yanılmış olarak revize ederim.

Bereketli günler dilerim.

İyi forumlar...

• Oof of kötü bir kış sezonu desenize yine :(

Sadece benim tahminim.

Ve henüz çok erken.

Fiyasko derecesinde yanılabilirim, ki inşallah yanılırım.

Son olarak burası bizim gibilerin gelişme ortamı, o yüzden benim tahminimi çok ciddiye almayın.

Referans tahminleriniz yazar tahminci kadromuzun tahminleri olsun.

Onlar da aynı yönde tahmin yaparsa o zaman esefleniriz.

Ama unutmayın hepimiz insanız yanılırız, nihayetinde atmosfer bildiğini okur.

İyi forumlar.