Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • DoquKaradeniz28 cfs eylül ayını normallerin altında öngörmüş bakalım neler olacak modellerde yavaş yavaş bizim dediğimize gelmeye başladı😊 dediğimiz gibi erken bir kış bizleri bekliyor büyük ayaser galiba eylül'ün ilk haftası kendini gösterecek gibi.

• DoquKaradeniz28 cfs eylül ayını normallerin altında öngörmüş bakalım neler olacak modellerde yavaş yavaş bizim dediğimize gelmeye başladı😊 dediğimiz gibi erken bir kış bizleri bekliyor büyük ayaser galiba eylül'ün ilk haftası kendini gösterecek gibi.

Soğuklar Amerika tarafına yığılmaya başlıyor. Biz daha ılık geçirebiliriz önümüzdeki günleri. Şu anda gördüğüm tek olumsuz durum, bu hocam.

• başımızın belası Amerika yine sahneye çıkmasabari mübarek sanki vakumluyor bütün soğukları oraya giden çekirdeğin 3/1 bize gelse yine razıyım 😀 negudubet memleket bu Amerika herkonuda ülkeye çalım atıyor zalımın kıtası😊😊

• bence sorun başka biryerde DoquKaradeniz28 bu Amerika eskidende vardı diğerunsurlarda öyle ozamanlarda kış oluyordu yakınzamanlarda yine oluyordu şu son bikaç yıldır yönünü bizden çevirdi diyelim. ülkemiz şeytan üçkeni gibi arada kaldı geçenlerde biryazı yazmıştım daha tam tamamlayamadım mevsimsel döngü ve küresel ısınma kuantumu hakkında bitince burdada paylaşmayı düşünüyorum genelleme yapılmış olarak.

• 654f7b8.jpg

DoquKaradeniz28 2019 kasım-Aralık ayından itibaren soğuklar kuvvetlenmeye başlayacak pozitif ten ziyade busene bizleri nötr seviyede birkış bekliyordiyebilirim ÓBO da nötrü destekliyo zaten kutup girdabı geçen yılagöre daha güçlü olacak diyebiliriz balkan sisteminden ziyade karadeniz kırım üzeri sistemleri bize genelde dahaçok yaramıştır benbu kıştan enbaşta dediğim gibi dahaçok ümitliyim üst üste 3'cü kışıda boş geçireceğimizi zannetmiyorum keza bıyıl SSW zayıf olacak yinede ekim ortalarına doğru herşey dahaçok netleşir.biraz iddaalı olacak ama bukış extrem birkış olabilir baya aksiyonlu geçecek 😀😀

• O NASA nın hali ne öyle ^^ Ben tek siz hepiniz der gibi:D

White Tiger28 hocam ben kış için sizi ve üstadları takiple yetinebilirim ancak. Henüz kendimi çırak görüyorum;)

manik depresif hocam bende tam olarak bundan korkuyorum. Genelde bir ay filan ısrar ediyor. Ama çoğunlukla o patern kırılırken, bize de ekmek çıkıyor. Bir ay sonra kırılsa , Eylül 25, al erken kış provası, nasi yazdım senaryoyu:hfyeni (25):^^

Bu arada çürüklük olmadı bu sene diyorduk, tam manasıyla çürüklük şu anda, çayırda otun yarısı çürüdü.

• işte DoquKaradeniz28 durum bundan ibaret şuekim ayı bir gelsin mjo yada bakarız cfs ye baktınmı bilmiyorum sanki eylül ayı bana biraz kurak geçecek gibi geldi bazı modeller bol yağışlı gösteriyo bazılarıda normallerde ve altı bir verivar genelde yazsezonu yağış fazla olduğunda eylül biraz durgun geçiyor

• Trakya bölgesi için serin hava ön görülüyor ve DoquKaradeniz28 hocamın ayın 28 için paylaşmış olduğu ECMWF verisi ve o gün rüzgar hamleleri 30-34 km/h çıkıyor ve KD rüzgar etkili oluyor hele akşamları için Demirköy tarafları yine sonbahar havası olabilir

Saygılar

• ozaman büyük Ayeser takibi başlasın 😀 derelili.ecmwf bana daha mantıklı gibi geldi eskiden entutarlı global model gfs idi sonzamanlarda pektutarlılığı yok bakalım buyılda bize gfs kelek atıcakmı gösterip gösterip sistemleri yine kuşa çevirmese bari zaten uzunvadede çoşup duruyo 3binli 4 binli saatlerde:D:D

• koskoca yazı neredeyse bitirdik sayılır sayılmasınada bu Eylül ve Ekim ayını nasıl bitiricez bilemiyorum bildiğimiz lokasyonlu havalar bazen güneş bazen pus bazen sis bazen yağmur bazende kasvetli ve meltemli havalar derken geçecek gidecek.ondansonrada özlediğimiz kış mevsimine yavaş yavaş yaklaşacağız 😊😊

• İşte dananın kuyruğu burda, bu saatte kopacak. O anda modelin öngördüğü Yb ve Ab tamda bu şekilde olursa, bizim için sıradan bir sistem olur. Fakat, hani Cold.EFso hocamın deyimiyle gıdım gıdım şekil değiştiripte Yb azıcık daha batıda ve dik, siklonsa biraz daha güneyli ve güçlü oluşursa, B. Ayeser tam anlamıyla şova dönüşür. Takip devam ediyor.7e6368e6cede4e512d5946ce1.jpg

6c2eb3f8a.jpg