Belli Başlı Meteorolojik Dönemler, Koç Ayı ,Koç Katımı Fırtınası, 29 Kasım-2 Aralık Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • şu yukardaki mavilikler morluklar günden güne artacak şöyle bir düşünüyorumda acaba afrikada yaşasak neolacaktı bol bol sıcak kavrul babam kavrul 😀 rabbime şükürler olsunki 4 mevsimiylede güzel cennet bir vatanda yaşıyoruz.önceleri kuzey ırakta göreve gitmiştim 55 derece sıcak yemin ederim 3 ay gökyüzünde para kadar bulut görmedim sanki cehennem gibiydi toz toprak kum fırtınalarıda cabası yaşamayan bilemez memleketimizin kıymetini bilelim helede güzelim yeşilliklerimizin 😊😊

• DoquKaradeniz28 geçenlerde bir söyleşide denk gelmiştim Böğürtlen kışı diye bir terim kullanmışlardı bizim yöremizde böylebir terim benhiçduymadım senduydunmu belki başkabir yöreyede özgübir kış olabilir😊 genelde bu terim iç anadolu bölgesinde dahaçok sisli ve çiseli havalarda kullanılırdı diye biliyorum.

• Buarada bakalım çürüklük ayında bölgemizde herzamanki o meşhur sisli puslu havaları tekrar görebilecekmiyiz Keza Ağustos ayı bu yıl bizi baya yakacağabenziyor bazı modellerin uzun vadesinde ayeser ayında serinleme görünüyor şimdilik tutarlığı tartışılır ama sonbaharıda sonbahar tadında yaşayacağımız olası gibi kasım ayının ortalarından itibaren kışa hızlıbirgiriş yapmaihtimalimiz enbaştanberidir söylediğimgibi çok yüksek benim tahminim bu yönde zamanı gelince bunu hepberaber göreceğiz Allah nasip ederse😊😊

• White Tiger28

Hocam böğürtlen kışını ben duymadım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgi verebilirlerse çok memnun olurum.

Çürüklük ve genel olarak Ağustos ayı ile ilgili ise çoğu kişinin aksine ben yakıcı sıcaklarla boğuşacağımız bir ay olacağını düşünmüyorum. Bir iki gün yağışlı, bir iki gün güneşli orta karar geçecek gibi bir izlenim uyandırıyor bende.

Ayeser döneminde ise bir serinleme olacak gibi. Galiba ciddi bir serinleme. Ha, bu kanıya nereden vardın derseniz,biliyorsunuz ben tahminci değilim, öyle bir iddiamda yok donanımım da. Saygıdeğer üstadımız Hava_Forum ,bu beklentisini dile getiriyor ki, ciddi bir atak olma ihtimali var demektir Bekleyip izlemeye devam, bu konu altında dönemsel bir tahmin başarısı gördüğünüzde, biliniz ki o benim değil, atalarımızın başarısıdır.

• yinede teşekkürler DoquKaradeniz28 ben bizim bölgede butür bir kış terimi duymadığımdan sorayım dedim yöresel anlamda biz tahmincilere göre senin bilgilerindaha fazla.serinlemenin olması kuvvetle muhtemel görünüyo hatta ben bayramdada ufakçaplıda olsa yağış bekliyorum.

• Vorteks gittikçe güçleniyor. Ayeserle birlikte, inmesi muhtemel her sistem daha güçlü olabilir artık. Temmuz başından beri bize serin salınım taşıyan koridorun açık kalması, bu basınç dizilimin ısrarcı olması halinde, erken soğuk atak alma ihtimalimiz, Eylül ayında kuvvetli bir ihtimal olacaktır. Kısacası, Ayeserlerle başlayan güz dönemi, Istavurt ayında sert iniş-çıkışlarla bize heyecanlı günler yaşatabilir.

7a90221bd.jpg

• görünenköy kılavuz istemez 😊 artık yazmaktan yoruldum sadece şunu diyorum bukış ılıkçıların kışı olmayacak türübünlere oynayanları görücem busene bakalım neler diyecekler 😀😀😀

• valla DoquKaradeniz28 kardeşim kimnederse desin nedüşünürse düşünsün ben bildiğim yoldan şaşmam ışık var elbet olmasa zaten birkenera çekilir sessiz sessiz çayımı içer burayı öylesine izler dolaşır dururum uzun vade tahminciliği zoriş bunu herkes beceremez bunu türkiyede eniyi yapan Arif abi vardı değerli üstadımız.ondan biraz bişeyler kapabildiysek nemutlu bizlere.için rahat olsun bukış bizleri güzelgünler bekliyor😊😊

• valla DoquKaradeniz28 kardeşim kimnederse desin nedüşünürse düşünsün ben bildiğim yoldan şaşmam ışık var elbet olmasa zaten birkenera çekilir sessiz sessiz çayımı içer burayı öylesine izler dolaşır dururum uzun vade tahminciliği zoriş bunu herkes beceremez bunu türkiyede eniyi yapan Arif abi vardı değerli üstadımız.ondan biraz bişeyler kapabildiysek nemutlu bizlere.için rahat olsun bukış bizleri güzelgünler bekliyor😊😊

İnşallah abi. Hepimizin beklentisi de bu zaten.