İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • efe7421 Hocam hem bu pazar hemde haftaya pazar yağış var..Bu Pazar gitmenizi öneririm sıcaklık çok düşük olmayacak çünkü..Biraz ıslanabilirsiniz ama yapacak bir şey yok sanırım.. :S Haftaya ertelerseniz soğuk ile birlikte yağışlı olacak..Tercihi siz yapın..

Yağış var diyorum ama bütün gün orta şiddette yağmaz.. Aralıklı yağar diye düşünüyorum..

• efe7421 Hocam hem bu pazar hemde haftaya pazar yağış var..Bu Pazar gitmenizi öneririm sıcaklık çok düşük olmayacak çünkü..Biraz ıslanabilirsiniz ama yapacak bir şey yok sanırım.. :S Haftaya ertelerseniz soğuk ile birlikte yağışlı olacak..Tercihi siz yapın..

Yağış var diyorum ama bütün gün orta şiddette yağmaz.. Aralıklı yağar diye düşünüyorum..

Çok teşekkür ediyorum değerli hocam. Bu hafta gidelim o zaman. Geçen hafta da erteledik yağış olacak diye. Ama hava mis gibi oldu.Keşke sizlere o zaman sorsaymışım. Yapacak bir şey yok. Köy çocuklarını götüreceğiz ve yüzde doksanı ilk kez deniz görecek. Keşke hava da güzel olsaydı da unutamayacakları bir gün geçirselerdi. Artık her yağmurda anıları tazelenmiş olur. 😁

• 360 saat itibari ile girit ve izmir arasında 990 mb alçak basınç oluşuyor !

Oluşum daha öncesinde başlıyor,Bartın/Kastamonu arasından çıkan Alçak basınçımızda mevcut ama inen soğuk hem çok batılı hemde oluşan Alçak basınç'ın çok fazla oyalanması nedeniyle istediğimiz görüntüleri göremedik.Alçağın oyalanma sebebide inen soğuk havanın yukarısıyla bağını koparması sonucu gelişiyor,Normalde Alçak basınç'ın doğuya kaymasıyla birlikte soğuklarında kırılarakda olsa bölgemize girmesi lazımdı ama Azor,İskandinav,Sibirya blokajıyla soğuklarıda bir bölgeye hapsetti.

Ay sonu büyük ihtimal avrupa menşeili bir sistem inecek ama ufak oynamalarla bölgemizdede sürprizlere yol açabilir.Takip etmekde fayda var süre uzun olsada , uygun basınç yerleşimiyle blokaj avrupadan ziyade batı bölgerimizide etkisi altına alabilir(Blokaj ihtimali bence düşük) , Aysonu/Ocak ilk haftası umut vaadetmeye devam ediyor.

• Oluşum daha öncesinde başlıyor,Bartın/Kastamonu arasından çıkan Alçak basınçımızda mevcut ama inen soğuk hem çok batılı hemde oluşan Alçak basınç'ın çok fazla oyalanması nedeniyle istediğimiz görüntüleri göremedik.Alçağın oyalanma sebebide inen soğuk havanın yukarısıyla bağını koparması sonucu gelişiyor,Normalde Alçak basınç'ın doğuya kaymasıyla birlikte soğuklarında kırılarakda olsa bölgemize girmesi lazımdı ama Azor,İskandinav,Sibirya blokajıyla soğuklarıda bir bölgeye hapsetti.

Ay sonu büyük ihtimal avrupa menşeili bir sistem inecek ama ufak oynamalarla bölgemizdede sürprizlere yol açabilir.Takip etmekde fayda var süre uzun olsada , uygun basınç yerleşimiyle blokaj avrupadan ziyade batı bölgerimizide etkisi altına alabilir(Blokaj ihtimali bence düşük) , Aysonu/Ocak ilk haftası umut vaadetmeye devam ediyor.

teşekkür ederim

• muammer45 muhtemel soğuk atağın tarih aralığı meteorolojik tahmin için baya uzun sadece diyagrama bakmak birşey ifade etmez, diyagram yarın bambaşka halede bürünebilir, şuan ki diyagram fena değil ana çıktı en sıcak çıktılardan biri olarak görünüyor buna ek güzel senaryolarda mevcut kuzey ege her soğuk sistemde kıyı ege genelinden kar açısından 2 tık daha şanslıdır.

Ayrıyetten 22-24 arası fena olmayan yağışlarda mevcut özellikle kuzey egede etkili olacak gibi görünüyor.

• muammer45 muhtemel soğuk atağın tarih aralığı meteorolojik tahmin için baya uzun sadece diyagrama bakmak birşey ifade etmez, diyagram yarın bambaşka halede bürünebilir, şuan ki diyagram fena değil ana çıktı en sıcak çıktılardan biri olarak görünüyor buna ek güzel senaryolarda mevcut kuzey ege her soğuk sistemde kıyı ege genelinden kar açısından 2 tık daha şanslıdır.

Ayrıyetten 22-24 arası fena olmayan yağışlarda mevcut özellikle kuzey egede etkili olacak gibi görünüyor.

teşekkür ediyorum

• kıyı ege olarak yani manisa- Akhisar çevresi olarak güzel hatırı sayılır yağışlar alacağız gibi duruyor ! kar durumu nasıl olur sizce ? diyagramlar gayet güzEL

• türkiye geneli değişik bugünlerde. haftaya çıldır gölüne gideceğim kars an itibariyle rekorunu kırmış 12 derece.izmir özelinde de enteresan sıcaklık farkları ve rekorları mevcut.:)

Einmal editiert, zuletzt von yigi350 ()