İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şimdi bakın ölçümler şöyle yapılır; Şehrin merkez sayılabilecek ve herhangi bir yığılma olmadan alınan ölçüsü geçerlidir. Yoksa; rüzgar aldı, bir yere yığdı, orayı ancak bizim gibi kar manyakları ölçer. Resmi kurumlar profesyonel ölçüm yaparlar. Yani bizim 50 cm yağdı dediğimiz birçok sistem aslında 25 - 30 cm'dir.

Ama şöyle bir şey var.Ölçümün yapıldığı yerde karın başladığı andan itibaren herhangi bir fiziksel temas olmaması gerekiyor.Karın başladığı andan itibaren basılan her ayak o karın birikmesini azaltıyor.Yani bir kaldırımda,yolda ya da sürekli insanların,arabaların geçtiği yerde ölçüm yapılması bence sağlıklı değil ve karın gerçek tutma miktarı o değil.

• Resmi ölçüm yapılmamış.

Öyle bir senede ölçüm yapmamışlar en yapılacak senede. Ancak sıcaklık ölçümleri var - 16 falandı şubat 1929 da muazzam birşey. Ve İstanbul'un Ocak Şubat Mart nisan en düşük sıcaklıklarının hepsi o sene 1929 da yaşanmış. Gerçekten muazzam bir yılmış.

• Öyle bir senede ölçüm yapmamışlar en yapılacak senede. Ancak sıcaklık ölçümleri var - 16 falandı şubat 1929 da muazzam birşey. Ve İstanbul'un Ocak Şubat Mart nisan en düşük sıcaklıklarının hepsi o sene 1929 da yaşanmış. Gerçekten muazzam bir yılmış.

Deşmeyin yaramı. Ne güzel unutmuştum;

• Amerikanın wıscansın eyaleti var istanbul enleminde, kışın göle yakın bölgeler 4 metre kar alıyor, yani bu bizim corafya 40 enleminde değilde 50 enleminde oldaydı kışın 5 metre kar yağardı İstanbul’a Karadeniz sayesinde

• Amerikanın wıscansın eyaleti var istanbul enleminde, kışın göle yakın bölgeler 4 metre kar alıyor, yani bu bizim corafya 40 enleminde değilde 50 enleminde oldaydı kışın 5 metre kar yağardı İstanbul’a Karadeniz sayesinde

Katılıyorum.Ülkemiz komple aynı şekilde Kırım'ın olduğu bölgede olsa yeterdi üstümüzde Karadeniz olacak şekilde :)

• Şimdi bakın ölçümler şöyle yapılır; Şehrin merkez sayılabilecek ve herhangi bir yığılma olmadan alınan ölçüsü geçerlidir. Yoksa; rüzgar aldı, bir yere yığdı, orayı ancak bizim gibi kar manyakları ölçer. Resmi kurumlar profesyonel ölçüm yaparlar. Yani bizim 50 cm yağdı dediğimiz birçok sistem aslında 25 - 30 cm'dir.

Tamamen katılıyorum hocam. Ben rekorla ilgili birşey eklemek istiyorum. Yılından emin değilim ama 2012 olduğunu düşündüğüm bir yıl, MGM kar kalınlıkları haritasında Bitlis merkez kış boyunca 400lü 500lü cmlerdeydi. 500lü değerleri o kış çok kez gördüğümü hatırlıyorum. Kayıtlarda neden olmadığını biliyor musunuz?

• Katılıyorum.Ülkemiz komple aynı şekilde Kırım'ın olduğu bölgede olsa yeterdi üstümüzde Karadeniz olacak şekilde :)

Öyle olsa kar takip etmezdik kesinlikle bundan eminim.Her yıl 4 5 metre kar yağdığını düşünün.Kara olan isteğimiz şu an olduğundan çok daha az olurdu ve kar yağdığında daha az heyecanlanırdık.Bence şartlar böyle çok iyi.Hem efsane karlar alabiliyoruz hem de kara hasret kaldığımız dönemler oluyor hem orta şiddet kar yağışları alıyoruz.

Hocam Amerika ile Avrupayı(Türkiye) kıyaslamak doğru olmaz eğer enlemlere bakıcaksak Roma New yorktan daha yukarıda ama new yorkun ocak ayı ortalama sıcaklığı -1 romanın 7-8 arası

Sistemleri Avrupaya kaptırmamak dileğiyle:gun_bandana:rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351

• Öyle olsa kar takip etmezdik kesinlikle bundan eminim.Her yıl 4 5 metre kar yağdığını düşünün.Kara olan isteğimiz şu an olduğundan çok daha az olurdu ve kar yağdığında daha az heyecanlanırdık.Bence şartlar böyle çok iyi.Hem efsane karlar alabiliyoruz hem de kara hasret kaldığımız dönemler oluyor hem orta şiddet kar yağışları alıyoruz.

Ama gene ben Kırımı seçerdim^^

Sistemleri Avrupaya kaptırmamak dileğiyle:gun_bandana:rk23_kgigf-123rk223_kgigf-12351

• Hocam Amerika ile Avrupayı(Türkiye) kıyaslamak doğru olmaz eğer enlemlere bakıcaksak Roma New yorktan daha yukarıda ama new yorkun ocak ayı ortalama sıcaklığı -1 romanın 7-8 arası

Peki sıcaklık neden aynı olmuyor , neden o soğuk buralara inerken naz yapıyor????

• mesajlari okurken denk geldim de bir Rizeli olarak yazmadan edemedim. Sene ya 94 yada 95 o yıl oradaydim 12 13 yaslarinda. 1 gecede 130 santim kar yagdi. Nasil mi ölçtüm yada ölçüldü? Çünķü boyumla ayni hizadaydi ve amcamin dedigine göre 130 santim yegen demisti hic unutmam o sözünü. Ama iste gel gör ki 94 mü 95 mi tam emin degilim

• Tamamen katılıyorum hocam. Ben rekorla ilgili birşey eklemek istiyorum. Yılından emin değilim ama 2012 olduğunu düşündüğüm bir yıl, MGM kar kalınlıkları haritasında Bitlis merkez kış boyunca 400lü 500lü cmlerdeydi. 500lü değerleri o kış çok kez gördüğümü hatırlıyorum. Kayıtlarda neden olmadığını biliyor musunuz?

Doğu istisna. Doğu hangi konuda tam ele alındı ki; bu konuda tam manasıyla ele alınsın. Hâlâ Van gölü Bitlis'teki kar konusunda ne kadar etkin bilmiyoruz çünkü akademik bir çalışma yok. Bakın benim en büyük hatam meteorolojiyi üniversitesinde okumamaktır, yoksa şimdi Tüm Türkiye'yi baştan sona inceler, her şehre seyahat ederdim.