Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Modellerde güzel gözüken sistem yine her zamanki gibi vade yaklaştıkça zayıfladı. Şaşırdık mı? Hayır!

• Klasik balkan sistemine döndü yağış bitimine yakın yağış için hızlı hava hareketleri yağışın son deminde neresi kar alırsa artık uzun süreli kar olmayacak sadece kar geçişleri görünüyor şu anlık görüntüde değişime açıktık tabiki yarınki modelller neyi gösterir bilinmez 6 saatte bir değişen modelleri izliyoz artık uzun vade falan kalmamış istikrar sıfıra inmiş dünyanın sayılı modellerinde ne desek boş ne kadar tahmin yürütsek boş şimdiye kadar olan değişimler bunu gösteriyor

• gece guncellemesı sapıttı bu kadar da soguk supurulmezsıklonun yonunden cok modellerın yagıs ve sıklon algorıtmaları dusuksıklon cok derın amabu guncellememantıklı degıl yarın aksama kadar yolu var degısıme acık model cozunurluluklerıde yeterlı olmuyor aralarda gezınen ab ve yb ler var sımdı gıttı 50km batıladı ama bu sıklon konumu cozememezlıkten degıl kırpılma soguk olarakcok fazla

• gece guncellemesı sapıttı bu kadar da soguk supurulmezsıklonun yonunden cok modellerın yagıs ve sıklon algorıtmaları dusuksıklon cok derın amabu guncellememantıklı degıl yarın aksama kadar yolu var degısıme acık model cozunurluluklerıde yeterlı olmuyor aralarda gezınen ab ve yb ler var sımdı gıttı 50km batıladı ama bu sıklon konumu cozememezlıkten degıl kırpılma soguk olarakcok fazla

inan yanlis anlamada dediklerinden hic bisey anlamadim kardesim

• sonucta sayısal matematıksel verı uzerıne kurulanmodelleme degılo mı gfs ecmwfvesaıre modellerde cozunurluk net gorebılme sınırları var ıste bugorememezlık sayısalmodel algorıtmalarına yansıyor ve model her guncellemede farklı cıktılar verıyor ozellıkle yagıs algorıtmaları yeterlı degılbasınc konumlanmaları farklıcıkıyor cunku kararsızlık var netlık yok anlatabıldım mı buz mavısımetorolojık tahmın sende bılırsın kı 500 85 mb bakılarakyapılmaz ozellıkle bu uzun vadede hıc yapılmaz

• cunku atmosfer kaotık bır yapıya sahıp vemodel cozurluluklerı bazen yetrrlı olmuyor nasıl bu sıstem yoktu modellerde ama ortaya cıktı ve sımdıvar amazayıfladı nedenbasınc yerlesımlerını basınnc hareketlerını cozemıyormodel net sudur dıye konumlandıramıyor uc tarafı denız olan bı ulkede tahmınde kolay degıl bır ton faktor var

Einmal editiert, zuletzt von Ahmet3112 () aus folgendem Grund: ıyı geceler olsun

• sonucta sayısal matematıksel verı uzerıne kurulanmodelleme degılo mı gfs ecmwfvesaıre modellerde cozunurluk net gorebılme sınırları var ıste bugorememezlık sayısalmodel algorıtmalarına yansıyor ve model her guncellemede farklı cıktılar verıyor ozellıkle yagıs algorıtmaları yeterlı degılbasınc konumlanmaları farklıcıkıyor cunku kararsızlık var netlık yok anlatabıldım mı buz mavısımetorolojık tahmın sende bılırsın kı 500 85 mb bakılarakyapılmaz ozellıkle bu uzun vadede hıc yapılmaz

tamam yarin Gfs ve Ecmwf mail atarim siz bu isi bırakın diye ellerindeki teknolojiyide cöpe atsınlar calısanlarının isine son versinler nedir oyle ne matematik biliyorlar ne algoritma oyle cahillerin ne isi var orda bide dünyanın bir cok ülkesinin bu modellere göre kendi ülkelerindeki insanlara hava bilgilendirmesi yapıyor cok cahillermis onlar ne matematik ne algoritma ne atmosfer ne bulut görseler pamuk var gökyüzünde diyecek insanlarin orda isi yok !!!!

• atmosfer diyom sence niye istikrarli degil kardesim

Geçen senelere kadar istikrarlı ilerleyen modellerin küresel ısınma ve atmosferdeki delinme ile alakası olabilir mi?

Geçenlerde bir profesörle sohbet şansım oldu. Kendisi bilgisayar mühendisliği okumuş ama gökbilimle de ilgileniyor . Bana dedi ki dünya eskiye oranla biz hissedemesek bile daha hızlı dönüyor. Erken bebek doğumları aebze ve meyvenim büyümesine rağmen çiğ ham tat alınması mevsimlerin değişkenliği ancak her zamamin sıcak tarafın ağır basması va vs bunları anattı. Açıkçası ben ilk önce çokta inanmadım. Ama şimdi etrafı izleyince mantıklı geliyor.