Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kahramanmaraş/Onikişubatta don etkisini gösteriyor sis hakim görüş mesafesi düşük ara yollarda duvarlara tutunarak zor yürüyor insanlar yerler buz pisti ben bile şahsen evimim önünde zor yürüdüm

Onikişubat diyince sandım dün akşamdan bahsediyorsun meğerse ilçeymiş :D

• Herhangi bir olumsuz durum bulunmuyor. Allah hayr etsin inşallah, kararı normal bulmuyorum açıkcası. Belki de Suriye gündemiyle ilgili olabilir tatil haberi, olası bir operasyon filan gibi.

Suriye iç savaşının en ateşli anlarında, sınırın çok sıcak olduğu zamanlarda Hatay günlük hayatında bir değişiklik olmadı. Savaşın farkında bile değildik. Üstelik İşid büyük bir tehdit ilken. Şimdi her şey kontrol altındayken böyle bir karar neden alındı merak ettim. Allah hayır etsin gerçekten.

• Elbistan ilçesi tatil

Afşin ilçesi tatil

Ekinözü tatil

Çağlayancerit tatil

Dulkadiroglu Bertiz Bölgesi tatil

Onikişubat ilçesi okullarında yarın tatil

Buzlanma/Don ihtimalinden

Açıklamalar geldi bu ilçeler için

• Şelaleler dondu barajlar dondu Güneydoğu 'da -20 belki daha üstünü zorlayan yerler oldu hala diyorlar #Azlağ ne zaman gelecek bu #Azlağ değil de nedir ,,

Gerçekten tebrik edilmesi gereken bı şahsiyettir Hava_Forum kardeşimiz.

• Suriye iç savaşının en ateşli anlarında, sınırın çok sıcak olduğu zamanlarda Hatay günlük hayatında bir değişiklik olmadı. Savaşın farkında bile değildik. Üstelik İşid büyük bir tehdit ilken. Şimdi her şey kontrol altındayken böyle bir karar neden alındı merak ettim. Allah hayır etsin gerçekten.

Bugün reyhanlıya baya bi zırhlı girmiş bir de reyhanlı devlet hastanesine helikopter pisti yapılmış. Rusya da Türkiye çekilmezse Rus ordusuna hedef olacak dedi en son. Satışş

Allah yardımcımız olsun. İnşallah terslik olmadan esad yola gelir.

• Yusuf63 FreezingRain Kar Urfa merkezde Karaköprü'den çok daha fazla yağmış, az önce Abide, Balıklıgöl, Piazza, Haleplibahçede çarşı turu attım..Orda rakım bizden düşük olduğu için kar kalmamıştır veya çok ince bir örtü kalmıştır diye düşündüm ama tam tersi çıktı..Parçalı kütleler hep çarşıya, Urfa merkeze çalışmış, bize kırıntıları yağmış..Karaköprüde'den çok çok daha fazla kar birikimi olmuş..Zamanınız varsa gidin gözlerinzle görün..Birazdan orda çektiğim bazı fotoğrafları atarım...

Şimdi kaldığımız yerden devam edelim; Karaköprü'de gün içinde en yüksek ölçtüğüm örtü 6-7 cm civarı bir şeydi, ikindiye doğru yağış kesti ve ısınmayla bu rakam 3-4 cm'lere indi, akşama doğru soğumayla birlikte erime durdu..Yani aşağıdaki fotoğrafları çekmeden önce Karaköprü'de ortalama 3 cm civarı kar vardı..Bazı yerlerin fotoğraflarını çekip kar miktarını ölçtüm,buna göre ;

Abidepark ; 6-7 cm(demekki erimeden önce en az 9-10 cm örtü olmuş)

Haleplibahçe parkı-Mozaik Müzesi ; 7-8 cm( demekki erimeden önce 10 cm ve üstü örtü olmuş...

Balıklıgöl batı yakası-kale eteği; 9-10 cm cm(demekki erimeden evvel en az 12 cm ve üstü örtü olmuş, dikkat edilirse sayısız kişi üstünden geçmesine rağmen dipteki toprak görünmüyor..

Son olarak Urfa Meteoroloji bölge müdürlüğü istasyonu;

Bugün Meteoroloji müdürlüğü Urfadaki örtüyü görmezden gelerek MGM'de herhangi bir veri girişi yapmamıştı ama kar topu oynayıp kardan adam yapmayı ihmal etmemişlerdi, bahçenin diğer kısmı ayak izleriyle doluydu, burda giriş yasak olduğu için ölçüm yapamadım ama hemen yan tarafında toprak zeminde 7 cm ölçtüm..

Sonuç olarak 5 km yakınımızdaki şehir merkezi, Karaköprü'den çok daha fazla örtü almış, bunun sebebi yağışı daha iyi yakalamış olması..Ben de istasyonun ölçtüğü yağışa bakıp inanmıyor, bu yağış olsa 10 cm üstüne çıkardık diyordum...

3 Mal editiert, zuletzt von yunuSnow ()

• Ağzına sağlık çok güzel özetlemişsin

Bencede kurulmalı sonuçta ilçe..

Ayrıca bende merkezdeydim şimdi geldim eve dediginiz gibi merkezde o kadar insan üstünden geçmesine rağmen örtü daha fazlaydı buda yağışın fazlaligiyla alakalı