Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaşlar,ben pek anlamadım.Şimdi bizim doğuakdeniz güneydoğu Anadolu'nun batısı bu sene şanslı mı, değil mi?Kimi yorumcular şanslı kimisi kurak diyor.Aydınlatırsanız sevinirim.İyi geceler.:/

• Gfs, ayın 14 ve 15'indeki yağış konusunda ısrarcı, Ecm ise 10 güne kadar da yağıştan bahsetmiyor. Durum çok kritik. 1 ay önce ekilen ekinler 10 gün önceki yağışlar ile beraber filizlendi. Bu yağışlar gerçekleşmez ise henüz taze olan ekinler bu sıcağa dayanamayıp kuruyacaklar. Bu sinoptik umarım Ecmwf'nin de radarına girer.

gfseu-2-162.png?6

• Arkadaşlar,ben pek anlamadım.Şimdi bizim doğuakdeniz güneydoğu Anadolu'nun batısı bu sene şanslı mı, değil mi?Kimi yorumcular şanslı kimisi kurak diyor.Aydınlatırsanız sevinirim.İyi geceler.:/

Semih hoca kış tahmininde en şanslı bölgeleri sırasıyla Doğu Karadeniz Doğu ve Güneydoğu Anadolu olduğunu öngörmüştü(Doğu Akdeniz de dahil)

Bunun sebebini YB'nin ülkedeki konumunun daha çok kuzeydoğu-güneybatı eksenli olacağından kaynaklanacağını söylemişti..

• Bence kotu sayilmaz.ben hic yagmur yagmadan kar gurmuslugum var hemde yakin zamanda 2015 senesiydi sanirim.

İstatistiklere baktım, Urfa'da daha 2 yıl önce 2017 Ekim-Kasım-Aralık; bu üç ay toplam sadece 45 kg yağış almış..2019 sadece Ekimde 45 kg yağış aldık, Kasım ayının bitmesine daha çok var, ibreler değişebilir, henüz kurak bir dönem geçirdiğimizi söyleyemem, Dediğin gibi çok çok daha kötülerini gördük..

• Gfs, ayın 14 ve 15'indeki yağış konusunda ısrarcı, Ecm ise 10 güne kadar da yağıştan bahsetmiyor. Durum çok kritik. 1 ay önce ekilen ekinler 10 gün önceki yağışlar ile beraber filizlendi. Bu yağışlar gerçekleşmez ise henüz taze olan ekinler bu sıcağa dayanamayıp kuruyacaklar. Bu sinoptik umarım Ecmwf'nin de radarına girer.

gfseu-2-162.png?6

bu sinoptik nihayet Ecm'nin de kadarına girdi. Ayın 15'i bölgemiz hafif de olsa yağışlı geçecek.

• Bu sene kafkaslardan bölgemize kadar uzanacak ara ara kuvvetli soğuklar bekliyorum Kasım sinoptikleri o yönde yani izlenimlere dayanarak inşallah.

• Bölgemiz için güzel bir kış olacak umut verme açısından söylemiyorum şu anki görüntü onu gösteriyor güzel soğukların üzerine akdenizden gelen güzel yağışlar eşlik edecek hasret bitecek ALLAH.ın izniyle

• bugün annemle konuşurken dedi ki bi 12 13 sene önce de aynı hava böyleydi kasımda.dedik belki kış gelmeyecek.sonra aniden bi soğuk vurdu kar yağdı 20 25 gün yerden kalkmadı.havalimanı bile kaç gün sefer yapmadı.bu sene de aynı o seneye benziyor.hadi bakalım anne güveniyorum sana😂