Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Diyagramlarda Sistem Yok Diyen Arkadaşlara Diyorum.Bu Sitem Gelmese Yağış Olmasa Bile O soğukların Gfsnin Gösterdiği Soğukların Gelmesini İsterim.2m için harika bir alıştırma ve soğuma olur.İleriki Sistemlerde Çok Daha İyi Soğumalar Görebiliriz.Her Sistem Diyagramda Görülmez.SizeBir 2m Haritası Atardimda Atmayayim.Girin Bakin.Sinerjiyi Bozmayalim

Tamer uzun vadeli mevsimsel tahminler Ocak’tan itibaren en kötü mevsim normalleri veriyor ... Havadelisi güzel karlı bir kış öngörmüş...Tüm tahminlerin ortak noktası Aralık son haftasıyla Ocak arası demiş... Kısacası yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik....Artık ne çıkarda bahtımıza...

• Tamer uzun vadeli mevsimsel tahminler Ocak’tan itibaren en kötü mevsim normalleri veriyor ... Havadelisi güzel karlı bir kış öngörmüş...Tüm tahminlerin ortak noktası Aralık son haftasıyla Ocak arası demiş... Kısacası yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik....Artık ne çıkarda bahtımıza...

Hocam Bu Tahminlere İnanasim Gelmiyor.Bazilari Diyor K8ş 15 Subat 15 Mart Arasinda Olacak.Bazilari Diyor Kiş Kötü Geçecek.Baziari Diyor Güzel Bir Kiş.Ben Hepsinin İlerde Seğişecğini Düş7nerek Hareket Ediyorum.Modelerden İlerliyorum.Kişin Kurak Geçceginden Değilim Ben

• Arkadaşlar Gaziantep/Nizip için konusuyorum yaklaşık 1 haftadır içinde bulunduğumuz yağışlı ve kapalı hava sanırım pazar günü son bulucak ve 7-10 gün arası yağışsız bir döneme giricez.Tekrar yağışlı dönem ne zaman gerçekleşir tarih olarak Allahın izniyle.

(Uzun zaman sonra ilk sorum:))

• Aralık son haftası Ocak giriş güzel duruyor... ... Yinede en elverişli zamanlarda bile güneye kar amiyane tabiriyle hep Naz yapar ...

~Kısacası Güneydoğuya geldimi Afra tafra ...

~ Son verilerin göz kırptığı ortak nokta ise 22 23 ünden itibaren ağır kutup soğuklarının önce Rusya orta kesimleri ve Moskova hattı sonrasında da yavaş yavaş tüm batı Rusya üzerinde bulunan kıytırık soğukları hatta yer yer ılıman havayı süpürüp tahtını kurucak olması...

~Bu sürecin burun tarafı tamamen nereye kırar derseniz sadece şunu söylerim ... Ortası yok ...Ya yeşil bir harita yada -12 ler....

~BU gidişatı öngörebilmemiz için de daha fazla taze veriye ihtiyacımız var...Bu en azından 5 gün demek.. Sağlıcakla...

• Atmosferde resmen kartlar yeniden dağıtılıyor. Ya evvel ki uzun süreç yada yeni bir mavi ve kırmızı sayfa :) Yapılacak minnacık değişiklikler ocak ayını mükemmel geçirmemizi sağlar. Ya Allah diyelim o vakit :)

• GFS 25 Aralık sonrası için sinyalleri git gide arttırıyor. Bu şekliyle gelme olasılığı düşük olsa da özellikle Diyarbakır, Mardin ve Siirt ile Doğu Anadolu’da ciddi kar yağışı beklentisinin görüntüsü bile yetiyor. :love:

Aşağıdaki GFS meteogramı Diyarbakır Havalimanına ait.

dc1ac7e16503b97d0bba.png

• GFS 25 Aralık sonrası için sinyalleri git gide arttırıyor. Bu şekliyle gelme olasılığı düşük olsa da özellikle Diyarbakır, Mardin ve Siirt ile Doğu Anadolu’da ciddi kar yağışı beklentisinin görüntüsü bile yetiyor. :love:

hocam bu ücretlimi,değilse istanbulun linkini atabilirmisiniz ?

dc1ac7e16503b97d0bba.png

Hocam eğer batmanda varsa müsait olunca atabilir misiniz?