Doğu-Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bölge için sibirya kökenli soğuk salınım olmadığı takdirde yine son yılların tekrarını yaşamak yüksek olasılık. Özellikle Bölgeye yakın konumlanan yüksek basınç çok da şans vermiyor fikrimce. Çünkü yağışla çakışması zorlaşıyor, bize düşen seyirlik kar taneleri olur. En güzel senaryo orta ve doğu kardenizden bize hızlı bir salınım yapacak soğuk dalga girişi. Bu da çoğunlukla Kırım dolaylarında Yüksek Basıncın oluşmasıyla mümkün. Bu yüksek biraz batılasa Akdenizde tepki AB'si oluşuyor. Ki güneydoğu için bu durum maalesef pek de iç açıcı değil. Bol bol yağmur son saatlere seyirlik kar olur.

• Arkadaş forumu takip ettiğimden beri modeller 10 gün önce bize verir 8 gün kala az düşürür 5 gün kala avrupada ab patlatır 3 gün kala Avrupayı kara gömer son gün Türkiye de full lodos hakim olur. Bende mi bişey var anlamadım ki :D

• Dogru yorumlamışsın avrupanın dogusu sistemi kaptı şimdide bizim işimiz zor nötr endeks oldumu sistem alıyoruz oda yarım yamalak aha gördün gene italya balkanlar kara gömüldü yagışı aldı

• Arkadaş forumu takip ettiğimden beri modeller 10 gün önce bize verir 8 gün kala az düşürür 5 gün kala avrupada ab patlatır 3 gün kala Avrupayı kara gömer son gün Türkiye de full lodos hakim olur. Bende mi bişey var anlamadım ki :D

He walla aynen öyle, senin yüzünden kardeşim, sen geldiğinden beri durumlar hep böyle:P:P8)8)

• 2017'de de sezona kurak başlamıştık, hatta kurak da bitmişti.Modellerin son güne kadar mutabık olduğu yağışlar bile son 12 saate girildiğinde tümden eriyip gidiyordu..

• Geçen yıl Kasım ayı bölge yağış ortalaması 150 kg'ye yakındı..Bu yıl 0 kg'deyiz..Geçen yılki harika yağışları görmezden gelip sırf kar yağmadı diye "çöp yıl" olarak niteleyenler eğleniyor mudur acaba....

• Ecmwf Çıktisına Göre Malatya Elazığ Gaziantep Ve Kuzeydoğu İlleri Hariç. Tunceli Merkezli Kuvvetli Yağış Şanlıurfa Batman Siirt Ve Muşta Etkili Olacak.Gfsye Göreyse Malatya Elazığ Tunceli ve Özellikle Bingöl Ve Şırnak Beytüşşebabda Çok Kuvvetli (50-55mm) Yağış Alacak

Einmal editiert, zuletzt von Tamer Malatya () aus folgendem Grund: Yazım Hatasi

• Gecen senr hep şansa iyj kar aldık sistemlerin hepsi izlanda kökenliydi ben malatyaya 850pha da -4 -6 girdiğini görmedim belki 1 veya 2 olabilir izlanda üzeri sistemlerden bisey beklememek lazım hele aralık başı ise

• Amerikaya vb. Yerlere sistem çok iniyor diye gücenmemek lazım yanı başımızda bir Erzurumlunun,Karslının,Ardahanlının yani kısacası ülkenin kuzeydoğusu buna Bayburtuda ekleyebiliriz herhangi bir bölge konusunda kar yağsın ,ne zaman yağacak ,ne kadar düşecek ,ne kadar sürecek vb.durumlarla bir soru sordukları na şahit olmadım.

Ve her yılda istediklerini alıyorlar , ya yüksek yere taşınacan yada sabredip takdir edilmişse oturup çayınla birlikte memleketin kokusunda seyre dalıp izleyeceksiniz beyaz taneleri...