Uzun sureli Soguklar Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • efsane semih hocam gfsyle emcwf modellerin tam ortasinda bi sistem bekliyorsun herhalde konusmalrinizdan kafanizda oyle bi goruntu var herhalde

• Akarsu nehir veya küçük göller dek yapamaz. Dek için soğukların 100 km'den daha büyük bir gölün veya denizin üzerinden hareket etmesi ve nem kazanması lazım. Kanal İstanbul dek üretemez :D.

Heavy lake-effect snow can not occur on any lake. The lake must be of large size (fetch greater than 100 kilometers);

• Hava_Forum  Havaforumdan ayrılmayan varlık  HavaforumAşıgı başta sizleri ve diğer tüm arkadaşları tebrik ederim emeğiniz yeter.! Sizlerden ricam istanbulu ayrıntılarken kocaeliyi unutmamanız evet kartepe var ama evimizin önü kac senedir sıkıntılı izmit kırılıyor hastalıktan Rabbimin bu güzel bereketine çok ihtiyacımız var.. sistem ayrıntısında yer edinmek üzere inşallah izmitten selamlar..Allah ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun.. bu oluşumlar bu sinoptikler inşallah tüm türkiyeme yeni başlangıçlara vesile olucaktır.. #OseneBuSene Allah ın izniyle

• Hava_Forum üstadım accuda sürekli geçen "mountain snow" "Dağ karları buzulları korur, ekosistemlerin kapsamını belirler, rekreasyon sağlar ve çığ şeklinde büyük tehlikeler oluşturur. Dağ kar yağışı birçok topluluk için çok önemlidir, çünkü kışın fırtınalar sırasında düşen yağışları korur ve kurak yaz aylarında su kaynakları sağlayan bir akış olarak bırakır. Küresel olarak dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri, çoğu dağlık arazide bulunan buzullara ve su kaynakları için mevsimsel kar ve buza dayanmaktadır ( Barnett ve ark. 2005 )." şeklinde bahsediliyor.Önceki alınan sistemler için de aynı tabiri kullandılar.Gelecek sistem için de aynı tabiri kullanınca sanki kıyı kesimlerden ziyade iç ege-iç anadolu-doğu anadolu ve karadenizin yüksek kesimlerinde etkili bir kar yağışı bekliyorlar diyebilirmiyiz?

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Ab oşuşisun dedik soğuklar kırpındı kky ve sulu kara donuyor gibi benim 4 ocak sisteminden umudum yok tatmin etmez yine modeller kasıkla gösterip cay kasıgıyla verıyor ...

• Hava_Forum üstadım accuda sürekli geçen "mountain snow" "Dağ karları buzulları korur, ekosistemlerin kapsamını belirler, rekreasyon sağlar ve çığ şeklinde büyük tehlikeler oluşturur. Dağ kar yağışı birçok topluluk için çok önemlidir, çünkü kışın fırtınalar sırasında düşen yağışları korur ve kurak yaz aylarında su kaynakları sağlayan bir akış olarak bırakır. Küresel olarak dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri, çoğu dağlık arazide bulunan buzullara ve su kaynakları için mevsimsel kar ve buza dayanmaktadır ( Barnett ve ark. 2005 )." şeklinde bahsediliyor.Önceki alınan sistemler için de aynı tabiri kullandılar.Gelecek sistem için de aynı tabiri kullanınca sanki kıyı kesimlerden ziyade iç ege-iç anadolu-doğu anadolu ve karadenizin yüksek kesimlerinde etkili bir kar yağışı bekliyorlar diyebilirmiyiz?

Bunlar bizi ortadogu ulkesindeymis gibi yorum yapiyorlar. Bir nevi cöl iklimine sahibiz saniyorlar. o yuzden daglik alan diyorlar diye dusunuyorum. Bu sistemde de sadece daglik alanlar kar alacak demek yanlis olur.

• Bunlar bizi ortadogu ulkesindeymis gibi yorum yapiyorlar. Bir nevi cöl iklimine sahibiz saniyorlar. o yuzden daglik alan diyorlar diye dusunuyorum. Bu sistemde de sadece daglik alanlar kar alacak demek yanlis olur.

Hocam ecm beni korkutuyor yağışları yağmur olarak alma şansımız da var heralde Allah korusun içimize su serpseniz çok rahatlayacam

• Bunlar bizi ortadogu ulkesindeymis gibi yorum yapiyorlar. Bir nevi cöl iklimine sahibiz saniyorlar. o yuzden daglik alan diyorlar diye dusunuyorum. Bu sistemde de sadece daglik alanlar kar alacak demek yanlis olur.

Zaten bizim beklentimizden ziyade onların görüşünü anlamaya çalışıyorum .Bu ifade ilk mevsimlik tahminlerinde vardı.Sonra twitterda Nichollsdan önceki sistemlerde ve bu gelecek sistem için de aynı ifadeyi kullandı."dağ " ifadesinin kapsamı acaba rakım olarak mı adlandırıyorlar?Atıyorum 500 metre üzeri gibisinden...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• İstanbul 50 santim alirmi bilemedim ama fena deil yuksekler 30 cm bulur . Merkez 10 cm. Semih ustanin dedigi gibi efsanenjn gelmesi lazim gozumuz onda. Ocak basi 3 unde baslarsa 2 -3 gun kar aliriz istanbul. Modeller guzellesse bari bi supriz olsa :)