Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ecmwf ukmoya 144 . Saatte benzer çıkarsa Ocak son hafta beklenti olabilir ama gfs gibi azorun hem çok batılı hemde kuzey Doğuya gönderirse ozaman işimiz zor. Dün akşamki Ecm den bir görüntü azor bu denli batılı geliyor ise İskandinavya kuzeyinde oluşan yb işimizi çok zora sokuyor 4a33929c0e0a9e1e02d6d.jpg

yb dönüş yaparak Kafkasların kuzeyini silip süpürüyor doğru ABD ye Bahsedilen yb baskı yer de biraz Güney’e inerse işimize yarar

• Bunu yazmak istemiyorum ama 20 si sonrası salınım avrupa yolcusu olma yolunda ilerliyor bunun sonucu İnşallah KARSIZ bir kış olmaz.

Bir türlü tutturamadık. Kuvvetli soğuklar harekete geçince sinoptik kötü oluyor bölgemiz adına.

ben ocak ayını kapatalı birkaç gün oluyor. Orta vade de başta Ecmwf olmak üzere verilerin çoğu Avrupa'ya kuvvetli soğukları yollamakta kararlı.

Şöyle diyenlerede çok gıcık oluyorum daha 2 hafta var şimdiden bir şey diyemeyiz her şey değişebilir. Onca veri-parametre Avrupa'yı işaret ediyorken biz neye bakıp tahmin yapacağız o zaman? Madem değişebilir her şey kimse tahmin yapmasın bekleyelim görelim. Bariz bir şekilde bize gelmeyeceği ortada bunca veri son günlerde değişirse çıkıp ben demiştim deme hakkı yok kimsenin. Neye göre tahmin yapacağız? Karmaşık bir ortam olsa eyvallah derim öyle bir durum yok.

• Aralık kapalı Ocak’ta öyle görünüyor ki kapalı ciddi değişim olmaz ise. Kala kala kaldı Şubat. Eylül de sonbahar yağmurları Ekim’de hadi biraz serinlesek dağların tepesine kar inse. Kasım belki köylere kar yağar hatta bilmem kaç yılda bir şehire kar iniyor düşüncesiyle başla model takibine Gfs günde 4 kere Ecm 2 kere ben artık modellere bakmayacam diyen yinede bakmadan edemiyor Yılda Bir belki iki yada hiç kar beklentisi içinde olan bizler sırf bu sevda yüzünden GB larımız bitiyor. Sonuç ortada. Şubat’da denildiği gibi bu ülkede istisna dışında artık bahar tadında geçiyor

• Gréy Aynen :) Şaka bir yana şu 4 ocak 200-300 km doğulu gelseydi Ege'deki AB oluşumuna kurban gitmeyecek ve en azından bir tane baba sistem almış olacaktık.Belkide 2019'un tek adam akıllı sistemini Ege'deki AB'ler mahfetti.

• Aralık boş ocak boş çıkıp birileri şubat var diyor. Ben de hem gülüyorum hem de kitboğa gibi savaş meydanında burnumdan solar gibi soluyorum. İşimiz çok ama çok zor.

• ben ocak ayını kapatalı birkaç gün oluyor. Orta vade de başta Ecmwf olmak üzere verilerin çoğu Avrupa'ya kuvvetli soğukları yollamakta kararlı.

Şöyle diyenlerede çok gıcık oluyorum daha 2 hafta var şimdiden bir şey diyemeyiz her şey değişebilir. Onca veri-parametre Avrupa'yı işaret ediyorken biz neye bakıp tahmin yapacağız o zaman? Madem değişebilir her şey kimse tahmin yapmasın bekleyelim görelim. Bariz bir şekilde bize gelmeyeceği ortada bunca veri son günlerde değişirse çıkıp ben demiştim deme hakkı yok kimsenin. Neye göre tahmin yapacağız? Karmaşık bir ortam olsa eyvallah derim öyle bir durum yok.

Bana mı bir tepki gösterdin dostum anlamadım ne demek istediğini?

• Arkadaşlar sakin olalım.Sinirler gergin belli.Allah hepimize hayırlı sistemler karlar nasip etsin.

Ben bu yaşıma geldim böyle üst üste 2 yıl aralığı ocağı boş geçirdiğimi bilmiyorum. Vay halimize. Günahlar arttı. Yaradan biz kullarından rahmetini kesti mi yoksa. Rabbim bağışlasın bizi.

• Yaşım 34 böyle kış ayları çok hatırlıyorum. 2 yıl kar yağmayan kışlar. Şubat ayının 16 sına kadar kış bitmez. Fakat önceden belirttiğim gibi Şubat ayının 16 sından sonra yağan karın bir anlamı yok benim gözümde. Bir yandan yağıp bir yandan düşen cemre yüzünden eriyen çok Şubat ayı gördüm çünkü.

• Ocak ayinin bittigini herkes biliyorda ,kimimiz dile getiriyor kimimizin dile getirmek istemiyor olay bu kadar açık. 2000 yılından itibaren sistemli ya da sistemsiz biten ocak ayını takiben şubat nasıl olmuş istatistiğini görmek gerek. Var mı verisi olan?