Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Selamlar,trabzon akçaabat arasi geçenki lokal aşırı yağışlardan farklı olarak daha sakin biraz uzun süreli geçişler olacaktır, trabzonun batı ve doğu ilçeleri yüksek köyleri risk altındadır, kısacası trabzon beşirli civarına geçen çok etkili yağan yağış türü bu sefer olmayacak, yağış daha sakin sürecektir,doğu bati ilçeler hariç, tedbir akmakta fayda var, en az zararla atlatılması dileğiyle...

• Doğu karadeniz başta olmak üzere gerekli uyarıları yapın orada oturan arkadaşlarınıza yetkililere de söyleyin gerekli önlemleri alsınlar yoksa işler çok kötü olabilir son pişmanlık fayda vermez. Eğer değişim olmazsa zaten toğrak suya doymuş üstüne bir de bu olursa Allah korusun çok ciddi zararlar söz konusu olabilir. normalde ben o taraflar için hemen hiç uyarı vermedim desem yeridir. Benim ilgi alanım İstanbul ama sonuçta bu mevsimde böylesine extrem bir sistemi belki de ilk kez yaşayacak yöre halkı durum vahim.

METEO ALARM!!!!

Written by тaяaηтυℓa

• biz hadisenin durumunu anlıyoruz anlamasınada bizim karadeniz halkı biraz inat oluyo huyundanmı suyundanmı artık bilemiyorum kimse tehlikenin farkında bile değil fırtına öncesi sessizlik bakalım neler olacak buişe yetkililerin çarebulması elatması şart kimse kimseyide zorla evinden çıkartamaz halk bilgilendirilmeliki durumun ehemmiyetini anlasınlar sonra ahlar ve vahlar içinde kalmasınlar

• Orta Karadeniz ve Doğu karadeniz bölge konuları yönetim yeni bir karar almadıkça ayrı kalmaya devam edecekler, şuan içinde yürürlükte olan düzen devam edecek bilginiz olsun..

3-4 önemli şey var gelecek sistem için, 1.si yağışlı bir süreç sonunda şuanda toprak suya doygun dolayısıyla gelecek yağışın sorunları büyük olabilir. 2.si sistem yaz efsanesi olma yolunda ilerliyor, yaylalarda kar olasılıkları bile söz konusu, 3.sü karadenizin deniz sıcaklığı.. Ben açıkçası bu deniz sıcaklığının asıl problemi son baharda yaşatabileceğini düşünüyorum ancak bölgemiz adına bu sistem içinde tehlike arz ediyor, sıcak deniz soğuk hava tehlikeli 2 li karadeniz için.. 4. sü ise modellerin verdiği yağışlar, bu konuda son ana kadar beklemekte fayda var zira karadenizin sıcaklığı herşeyi değiştirebilir..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• 1ea8ff7724cbb3838a27.jpg

Aslında öylesine bakıyordum ama dikkatimi cekti birdenbire mgmnin sayfasında şehirlerle ilgili tahmin sayfasında sağ tarafta bulunan geçmişle ilgili uç sıcaklıklarda cumartesi günü için 12 derece göstermesi geçmişte aynı günde mevsime göre oldukça soğuk olmuş dedimya sadece gelen sistemle aynı güne denk gelmesi dikkatimi çekti ;)

• Aslında sistem yazın GODZİLLASI. Eğer gücü azalmazsa son 40 50 yılın en baba sistemi derim bu arada modellerin öngördüğünden çok daha fazlası olur bu sistemlerde konvektiflik de işin içinde DES yani deniz etkili Sağanak Çok aşırı bir hale çevirebilir yağışı yerleşim yerleri ciddi bir risk altında DİKKAT

• enson hatırladığım selfelaketi bizimburda eylül 2016 da olmuştu metrekareye 300 kg yakın yağış düşmüştü sular resmen arabaları bile denize sürüklemişti aralıksız yağan yağmur fırtına şimşek ne ararsan vardı

• Artık mevsimler ve dünyanın dengesi değişiyor insanoğlunun bundan sonraki yıllardada afetlerle extrem doğa olaylarıyla yaşamaya alışması gerekiyor bu şimdide olabilir ilerki yıllardada yarın neolacağını bilemediğimiz için tüm canlıların buna alışması gerek yaşadığımız afetler bunun bir kanıtı bundan sonrada olmayacağı anlamına gelmez sen tebbirini önceden alki takdiri rabbine bırak 😊

• Arkadaşlar Doğu ve Orta Karadeniz konularının birleştirilmesini şuan için düşünmüyoruz. Üyelerimiz mevcut duruma uyum sağlamış durumdalar.

Bu konudaki anlayışınız için teşekkür ediyoruz. İyi günler dileriz.