Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Model sayfasını tüm bölgeler takip ediyor , en azından batılarsa şurası için iyi veya kötü olur denilse burda mesele çıkmaz diye düşünüyorum eskiden forumda bilen kişiler daha genel tahmin yapardı. Artık belli 2 bölgeye tahmin yapılıyor Türkiye genel model sayfasında marmara özel gfs yorumlaması tarzı yorumlar yapılıyor buda kutuplaşmaya neden oluyor.

• Samet Kadıköy'de yaşıyorum şu an giresundayim ama yarın da ordu tarafına gececegim ama duruma göre bir Samsun da yapabilirim her gittiğim de konumu değiştireyim mi sayın yönetici pek bilgim yok bu konuda teşekkürler

Siz her gün konum mu değiştiriyorsunuz?Diyelim ki değiştirdiniz gördüğüm kadarıyla mesajların çoğu burada e o zaman sizin konumunuz burası konumu burası yapmanız lazım.Hem marmaradan şikayet edip hem de konumda İstanbul yazması garip kaçıyor.

• Arkadaşlar bu konulara burada kim girişse ban yiyor uzatmayın gerek yok siz gelin bölge konusuna yazın onlar oralarda yazsın takılmayın gerek yok okumayıverin tahminci de olsa yazarda olsa boşverin gerilmeyin sakin.

Batılasın yazıp duruyolar sonra sistem batıya gidince mundar oluyor herşeyi istiyolar insanlar açgözlü olmasın.

• Model sayfasını tüm bölgeler takip ediyor , en azından batılarsa şurası için iyi veya kötü olur denilse burda mesele çıkmaz diye düşünüyorum eskiden forumda bilen kişiler daha genel tahmin yapardı. Artık belli 2 bölgeye tahmin yapılıyor Türkiye genel model sayfasında marmara özel gfs yorumlaması tarzı yorumlar yapılıyor buda kutuplaşmaya neden oluyor.

Onu yazacak olan arkadaşlar biraz olsun o konuda yetkisi olan arkadaşlar.Ama o arkadaşlar ne yapıyor doğu batı muhabbetine giriyor.Açıklayıcı bir dille yazıldıktan sonra hiç bir şey sıkıntı olmaz.Sorun bakalım şu an ki çıktının bahsettiğiniz bölge de memnun olan kesim neresi?Sabah nasıldı şimdi nasıl.Bu tip doğu-batı muhabbeti yerine bir şeyler kapmaya çalışalım.

• Kimsenin demesiyle sistem batılamaz yada doğulamaz :) atmosferi görüyorsunuz. Her şeye gebe. Sabah ecmwf nasıldı şimdi nasıl? Salı akşamına kadar sıkalım dişimizi. Gelmezse de gelmez, yolumuza bakarız :)

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Arkadaşlar bu konulara burada kim girişse ban yiyor uzatmayın gerek yok siz gelin bölge konusuna yazın onlar oralarda yazsın takılmayın gerek yok okumayıverin tahminci de olsa yazarda olsa boşverin gerilmeyin sakin.

Batılasın yazıp duruyolar sonra sistem batıya gidince mundar oluyor herşeyi istiyolar insanlar açgözlü olmasın.

Kim girişdi ban yedi?Mesela siz mi?Eski bir hesap olmayasınız.Ne istediğiniz belli değil.Okumayın yazmayın etmeyin görmeyin diyorsunuz ama mesaj seçmede üstünüze yok.Sonra da insanlara aç gözlü diyince bu mesaj silinince benim mesajım neden silindi oluyor neden silinmesin?

• daha önceleri biz nemodelleri yola getirdik bundan sonrada getirmesini biliriz herşey model değildir bunu birçokkez söyledim çogu tahminci modelcilik sendromundan yola çıkarak ters köşe olmustur buna birçokkez şahit olmuşluğum var bilhassa 2018 kışında ne efsaneler ne tarihler verdilerde hepsi kuş oldu uçtu biz gelmez dediğimizde yeri geldi ılıkçı olduk yeri geldi kar düşmanı olduk sonuç ortada hepiniz gördünüz ve yaşadınız keşke haklı çıkmasaydım ama malesef haklı çıktık osene..

• Yanlış yorumlamadımsa UKMO sistemi aynen bu akşamki ECMWF gibi veriyordu.Bugun ise UKMO düzeltti ECMWF bozdu.Bu arada dedeme sordum kalandar'ın 10 u ile 15 i arası sistemi veriyor:D (Moral bozmak yok sinerjiye devam)

• Model sayfasındaki yorumları okuyup içim cız ediyor. Burada her yere yorum yazma hakkı verilen insanlar daha duyarlı ve bütünleştirici yorumlar yapmalı. Ben yorum yapamıyorum mesela. Neyse tartışmalara girmiyorum ve ya sabır diyorum. Son 2 gün. Ondan sonra hakedene hakkettiği karşılık verilecek. Herkes sorumluluklarını yerine getirsin. Her kesin takip ettiği bir yerde on kere düşünüp bir kere yazmalı

Yönetimi de zor durumda bırakmamalı

• Gfs, ecmwf ye dansözlüğü güzel öğretmiş. Bu sene ecmwf hiç tutarlı değil. Gfs nin iki sene önceki hali. Bu sene gfs kim ne derse desin daha sağlam ve yolunda gidiyor. Bu kadar dönme ecmwf başın döner bayılırsın. Koca modelin bu akşamki halini görünce gülmekten bayıldım komedi filmi gibi

• sistemin batıladığı felanyok bimodel batılı verdi diye hermodelde batılı verecek diye bir kaidede yok bazı kişiler ortalığı karıştırmaya çok meraklı nedense bende anlayamadım neyapmaya çalıştıklarını sistemin batı karadenizden giriş yapacağını enbaştan söyledik zaten.topu topu iki günlük birsistem ortalığı karıştırmanın neye faydası var benşimdi ilerde 4 günlük bir sistemimiz var desem vay halimize 😊