Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Arkadaş hiç iyi yorum görmicezmi burda ya siz yorumlamayı bilmiyorsunuz yada gerçekten anlamıyorsunuz geçtiğimiz sistemde olumsuz konuştunuz ben tekkeköyde örtü yaşadım şimdi bir ısrar var rüzgarlar düşüşte ve sistem görünüyor gfs aldata aldata kararttınız iyice sayfayı oturun ecm takil edin sadece delirmezsiniz o zaman

• Aynen Samsun doğu karadeniz sayfası daha hareketli burdan. ben ilk oraya bakıyorum burda hayat bitmiş gibi diğer taraf daha olumlu bekliyor sabırla.burda her sistem sıkıntılı deniyor yada denmeye çalışılıyor.Saglik olsun bekleyelim sadece herşey Allah'tan.

• Arkadaş hiç iyi yorum görmicezmi burda ya siz yorumlamayı bilmiyorsunuz yada gerçekten anlamıyorsunuz geçtiğimiz sistemde olumsuz konuştunuz ben tekkeköyde örtü yaşadım şimdi bir ısrar var rüzgarlar düşüşte ve sistem görünüyor gfs aldata aldata kararttınız iyice sayfayı oturun ecm takil edin sadece delirmezsiniz o zaman

Tekkköy'ün örtü yaşaması kadar doğal bir şey var mı? Önün apaçık dekler akıyor biz Samsun'da kanser olurken. 3 yıldır kar görmüyoruz diye KARamsar olduysak gururla taşırım bu unvanı. Ayrıca rüzgarların yavaşlaması durumuna da bir daha bak derim.

Aynen Samsun doğu karadeniz sayfası daha hareketli burdan. ben ilk oraya bakıyorum burda hayat bitmiş gibi diğer taraf daha olumlu bekliyor sabırla.burda her sistem sıkıntılı deniyor yada denmeye çalışılıyor.Saglik olsun bekleyelim sadece herşey Allah'tan.

Buradaki ölülük durumuna katılıyorum hatta en çok ben hayıflanıyorum bu durumdan. Sistemlerden umutsuz olmamızın sebebi bölgenin açık ara en büyük nüfusa sahip Samsun şehrine mensup kişilerin haklı endişeleri. Doğu Karadeniz'in yağış derdi yok hatta Orta Karadeniz'inde yok sadece Samsun merkez gıcık ve çoğunluk nüfusta burada o yüzden karamsar bir hava var.

2 Mal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Diyagramı atmışsın yorum yapıyorsun rüzgardı yağıştı bunların son 3 güne kadar değiştiğini cümle alem biliyor ortada görünen bir sistem var ve ben buraya gelip sizin yorumları görünce giresim gelmiyor ona bakarsan atakumunda önü açık atakumda da örtü olması hiçte zor değil orda niye olmadı o zaman detay işleri sonraki işler siz detayları 10 gün kala konuşuyorsunuz sonra yanılıyorsunuz

• bu şehire -10/-12 girdiği zaman ne bafra ovası bunu engeller nede rüzgar sıkıntı çıkartır 2017 ULL geldiğinde -42 vurdu geçti o gün rüzgar bir ara karayelden esiyordu esmesine rağmen samsunda tipi vardı herşeyi rüzgara bağlamışsınız gidiyorsunuz şu haliyle gelsin o zaman görürsün kaç cm kar yağdığını verilerde hikaye kalır

• Diyagramı atmışsın yorum yapıyorsun rüzgardı yağıştı bunların son 3 güne kadar değiştiğini cümle alem biliyor ortada görünen bir sistem var ve ben buraya gelip sizin yorumları görünce giresim gelmiyor ona bakarsan atakumunda önü açık atakumda da örtü olması hiçte zor değil orda niye olmadı o zaman detay işleri sonraki işler siz detayları

Diyagramda ana senaryo yalnız kalmış ne dememi bekliyordun Ecmwf desen hiç vermiyor sistemi bu akşam bir daha bakacağız duruma. Şunu hepimiz biliyoruz ki Atakum-İlkadım gelen sistemlerin %70-80'inde karayel olduğu için eli boş döner 10 gün önceki sistemde olduğu gibi. Ayrıca benim bahsettiğim rüzgarlar zonal rüzgarlardı yani Kutuplardaki soğuk havanın güney enlemlere inip inmeyeceğine karar veren rüzgarlar ve şu an da bizim için iyi değil bu da orta vade de şubat ayının ilk 15 gününü daha başlamadan bitirme tehlikesine sokuyor GFS verdi diye boşa gaza gelmeyin hemen.

''10 gün kala konuşuyorsunuz sonra yanılıyorsunuz''

Tahmin yapmadım ki yanılayım.

• Bugün bir buçuk gibi Trabzondan çıktım. Ünye- Terme sınırına kadar hava sakindi. Termeye yaklaşınca hava koptu resmen. Rüzgâr, yağmur epey şiddetliydi. Samsun merkez, Atakum nispeten sakindi Fakülteden sonra yine fenaydı. Bafrada da şu an yağmur var gayet iyi yağıyor.

• Ben gfs modeline bakıp gaza gelmiyorum sistem ne zaman 90.saatlere girer o zaman arkama yaslanırım senin dediğin zonal rüzgarlarda iki öncesine kadar -5 e kadar indi şimdi +15 lere çıktı sistem gelmicek anlamına gelmiyor bu gelirsede ben buraya sıyırsa bile örtü yapacağını düşünüyorum herşey zonal rüzgarlarda değil buna görede gelir yada gelmez diyemeyiz

• bu şehire -10/-12 girdiği zaman ne bafra ovası bunu engeller nede rüzgar sıkıntı çıkartır 2017 ULL geldiğinde -42 vurdu geçti o gün rüzgar bir ara karayelden esiyordu esmesine rağmen samsunda tipi vardı herşeyi rüzgara bağlamışsınız gidiyorsunuz şu haliyle gelsin o zaman görürsün kaç cm kar yağdığını verilerde hikaye kalır

O dediklerin bu sistemde niye olmadı peki? Bafra 80 cm Çarşamba 80 cm Samsun 10 cm o da cephe yağışı.

archivesnh-2016-1-1-0-0.png

archivesnh-2016-1-1-0-1.png

• Sen bana örneklerle samsunumu anlatmaya çalışıyon böyle giderse bende örneklerim sabaha kadar işin içinden çıkamayız ben burda sizin bişeylere takılıp yaptığınız yorumlardan rahatsız oluyorum kar görmedim etmedik bunaldık öldük bittik sistem görünsede umut görmüyoz burada konuşuyorsunuz da verilerde anlık değişiyor sizin sitemlerinize karşı sistem göstermiyor

• Samsun rahatsız olduğun mesajları sebebiyle birlikte şikayet edebilirsin ancak geriye doğru bakınca BİZİM haklı olduğumuz ortada kar gören var mı yok olay kapanmıştır gerisi faso fiso sonuç önemli.