Orta Karadeniz Raporlar-Yorumlar

• Sonbaharda ao-nao endeksini takip edeceğiz. Endeksin izlediği yol kış hakkında fikir verecektir. Bir süredir pozitifte gidiyoruz ama sistemler geldikçe negatife veya nötr civarlarına inişler olabilir bu inişlerde sistemin Kafkaslara mı gideceğini Avrupa'ya mı gideceğini Türkiye'ye gelirse nereden geleceğini aşağı yukarı kestirmemizi sağlayacak. Haftaya gelecek olan sistemle birlikte nötr civarlarına iniş var ama modelin devamında soğuklar yine kuzeye çekiliyor yani muhtemelen endekste yeniden pozitife çıkacak.

Şunuda ekleyeyim poztif endeks Karadeniz'in dostudur Kırım ve Kafkas hattının çalışması için gereklidir 2016 güzel bir örnek ancak aşırıya kaçtığında kurak ve ılık bir kış yaşarız buna da 2007-2014 kışları örnek verilebilir. İşimiz ne kadar yağmur yağdı soğuk oldudan çok basınç alanlarının hareketlerini gözlemlemek olacak hayırlı bir kış geçirmek dileğiyle bir süre daha şehir dışında olacağım her şey gönlünüzce olsun :)

• Gray Cities bilirsiniz bizim coğrafyayı yazın 3 ay yagmur yagmadığı olur.uzun süreli kuraklık olur hatta güz aylarında bile cok etkili olmayan yagışlar olur. zaten bölge geneli çöl gibidir ama samsunun bu kadar da kötü olduğunu düşünmüyorum ha şu var samsun un standartlarından düşük olabilir yagışlar o ayrı tabi. bide heralde sizi sinir eden dibinize yakakent e veya carsambaya gelen yagışın sizde olmamması

• tam bilimsel bir araştirmaya ulaşamamkla birlikte şu tespitim var samsun merkez ile ilgili.hasan ugurlu baraji 1981 senesinde acilmis tam su tutmus carsambanin guneyi , altinkaya baraji 1988 de tam su tutmus faaliyete girmis bafranin guneyi bu kadar yogun su kütleleri nemliligi inanilmaz arttirmis olmali bu tarihten onceki ekstrem olaylari arastirmak ve bunu milat olarak kabul etmek lazim.bu nemlilik tahminim bafra için dezavantaj olacaktir karayelli sistemler altinkaya barajinin da nemini tasiyan bu ruzgar karadeniz nemiyle birlesip hasan ugurlu barajininda etkisiyle salipazarini bir nokta hedef haline getirmiş gibi duruyor termede bunun bayagi bi yagis olarak kaymagini yiyor hatta unyede.bakiniz karadeniz sahilinin sartlarini bilenler icin tirebolu yağisa cok acik elverisli bir konumdadir ama bence bu baraj etkisi yuzunden ozellikle ünye aslinda daha az yağis almasi gerekirken bu merkezle yarismaya hatta gecmeye basladi bunu arastirmayi cok isterdim gecmis verilerle kiyaslamayi .bilimsel bir calisma yapilirsa muhakkak bir etkisi ortaya cikacaktir gecmis verilerle kiyasla.tabiki dogru veriler tutulmussa

• ayrica samsun merkez ile ilgili cikarimim bu bahsettigim olay bi kararsizlik yaratiyor muhakkak dedim ya bilimsel bir calisma muhakkak sonuc verecektir.benden cok daha deneyimli ve bilgili ustadlari tenzi eder konunun bilimsel verilere dokulerek aktarilmasini ve bilgi edinmeyi gercekten cok isterim saygilarimi sunarim.