İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Şimdi bir şeyi merak ediyorum İç Ege Eskişehir Bilecik buralarda yoğun kar yağışları görülebilmesi için siklonun rotası nasıl olmalı biraz anlatabilir misiniz

• Şimdi bir şeyi merak ediyorum İç Ege Eskişehir Bilecik buralarda yoğun kar yağışları görülebilmesi için siklonun rotası nasıl olmalı biraz anlatabilir misiniz

Girit civarında oluşup kuzeye tırmanırsa dediğiniz yerler etkilenir

Genelde Rodos adası civarında oluşup oradan Antalya'dan oradanda Konya Ilgın'a doğru yükselen ab dediğiniz bölgeleri gömer. Ama illa yükselmesine gerek yok. Eğer üstten yb bastırmıyorsa fazla Muğla civarı ya da Antalya'nın batısından oluşan oylanan ab'de bizim yöreyi gömer. Geçmişten size sinoptik örnekleri atayım.

10-12 Ocak tüm iç ege-Eskişehir güzel kar almıştı.

archives-2012-1-10-12-0.png

archives-2012-1-11-12-0.png

archives-2012-1-12-12-0.png

Afyon-Kütahya 50-55 cm. almıştı bu sistemde.Uşak 35-40 cm. Denizli ise 10 ocakta 100 mm. yağış almıştı hepsi kardı ama ıslak yağdığı için 20 cm. civarı birikmişti.3 ilde kar tatili yapmıştı. Afyon 3 fün Kütahya Uşak 2 gün Denizli 1 ya da 2 tam hatırlamıyorum. Özellikle Denizli'nin yüksekleri metre kar almıştır.Tavas-Kale-Çameli gibi.

6 Ocak 2015 sistemi: Afyon 45 cm. - Denizli 35-40 cm. Uşak Kütahya 20-25 cm. kar almıştı.

archives-2015-1-5-18-0.png

archives-2015-1-6-6-0.png

• sanki havalar hep bu ayarda gidecek gibi geliyor bana ay sonuna kadar

Acik hava gece ayaz arada ufak sicaklik dalgalanisi etkisiz yagislar

Aslinda kasim ayi lodos ayıdır ya lodos hiç yok

• sanki havalar hep bu ayarda gidecek gibi geliyor bana ay sonuna kadar

Acik hava gece ayaz arada ufak sicaklik dalgalanisi etkisiz yagislar

Aslinda kasim ayi lodos ayıdır ya lodos hiç yok

Kasımlar zaten genelde kurak olur çok nadirdir yağışlı olduğu. Aralık ayı ve Ocak ayı en sık sistemlerin geldiği aydır. Kasım bitmeden alsak iyi olacak ama.

• Kasımlar zaten genelde kurak olur çok nadirdir yağışlı olduğu. Aralık ayı ve Ocak ayı en sık sistemlerin geldiği aydır. Kasım bitmeden alsak iyi olacak ama.

Kasim ayı yagis ortalamasi 90 kg kurakda degil ekim p0 95.kg. eylul daha az.

Sonbaharda en kurak ay eylül ayı.istatistikler oyle diyor. Istanbulu baz aldim.keza bursada oyle hemen hemen aynı..yagis rejimi

Sonbahari kaybettik gibi 20 sinden sonra ne kadar yagar bilmemde oetalamayi bulması zor.

• Kasim ayı yagis ortalamasi 90 kg kurakda degil ekim p0 95.kg. eylul daha az.

Sonbaharda en kurak ay eylül ayı.istatistikler oyle diyor. Istanbulu baz aldim.keza bursada oyle hemen hemen aynı..yagis rejimi

Sonbahari kaybettik gibi 20 sinden sonra ne kadar yagar bilmemde oetalamayi bulması zor.

Hocam normalde öyle de. Son 10-15 yıla baktığımızda Kasım yağışlarında azalma ve sonbahar yağışlarında ekime toplanma gibi bir eğilim var.