İç Ege ve Batı Akdeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Özellikle son 2 - 3 senedir gayet açık şekilde hocam .

Aynen hocam.2000-2010 yılları arasında Afyon iç egede en fazla kar alan il oluyormuş arşivden baktım.2012 Ocakta Afyon Şubatta Kütahya sağlam almış.2015 açık ara Afyon.2017-2019 ve bu kış Kütahya açık ara fazla kar alıyor.

Ama bu sistemde Afyon cidden sinekten yağ çıkararcasına kar aldı yer yer 30 u bulan yerler olmuştur.

• Aynen hocam.2000-2010 yılları arasında Afyon iç egede en fazla kar alan il oluyormuş arşivden baktım.2012 Ocakta Afyon Şubatta Kütahya sağlam almış.2015 açık ara Afyon.2017-2019 ve bu kış Kütahya açık ara fazla kar alıyor.

Ama bu sistemde Afyon cidden sinekten yağ çıkararcasına kar aldı yer yer 30 u bulan yerler olmuştur.

SnowPaladin03 hocam 2012'de Ataköy mühimmatta askerdim. Ocak ayında 1 hafta kesintisiz kar yağmıştı. unutulmaz sistemdi.

Ama yaşanan elim olay mühimmat patlaması da akla gelmiyor değil... Komutanlarım ve asker arkadaşlarım şehit oldu. Allah rahmet eylesin her birine...

• OgeBe_03 hocam 2012'de Ataköy mühimmatta askerdim. Ocak ayında 1 hafta kesintisiz kar yağmıştı. unutulmaz sistemdi.

Ama yaşanan elim olay mühimmat patlaması da akla gelmiyor değil... Komutanlarım ve asker arkadaşlarım şehit oldu. Allah rahmet eylesin her birine...

Evet Hocam maalesef.Bizim ev 15 km uzaktaydı biz bile deprem mi oldu diye korkmuştuk.Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun.

O sistem Afyon baya iyiydi.10-11-12 Ocakta 3 gün aralıksız kar ardına 15 ocakta yoğun kar.Yer yer 70 cm'yi bulan yerler bile vardı Ataköy belki daha fazla olmutur.Ataköy'ün arkadındaki dağlar şu an 1.5-2 metre olmuştur.:)

• Şu sistemde anlıyoruz ki her sistemin favori adayı Kütahya merkezdir bu net yıllardır takip ediyorum genelde bu böyle.

Son 2 3 senedir Kütahya merkez bir tık daha iyi ama bence fazla da bir fark yok.Dogru orantılı bir şekilde alıyor Afyonla Kütahya.Bu sistemde 4 5 mm kar ardından yağmur beklerken modeller 46 mm saf kar aldık.Merkez sizin orlara göre baya iyi aldı hatta çoğu ilçeye göre iyi aldı.

• Evet Hocam maalesef.Bizim ev 15 km uzaktaydı biz bile deprem mi oldu diye korkmuştuk.Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun.

O sistem Afyon baya iyiydi.10-11-12 Ocakta 3 gün aralıksız kar ardına 15 ocakta yoğun kar.Yer yer 70 cm'yi bulan yerler bile vardı Ataköy belki daha fazla olmutur.Ataköy'ün arkadındaki dağlar şu an 1.5-2 metre olmuştur şu an.:)

Doğrudur hocam, Ataköy'de de 70-80 cm civarıydı. Komutanın, boşverin bu karın dineceği yok, kar temizleme işine son veriyoruz dediğini hiç unutmam:)

• Doğrudur hocam, Ataköy'de de 70-80 cm civarıydı. Komutanın, boşverin bu karın dineceği yok, kar temizleme işine son veriyoruz dediğini hiç unutmam:)

O ara öyleydi ama yaa.:D:D

2015'te iyidir hocam.3 gün 4 gece süren sistem herhalde her yerden yağış geliyordu.12 Şubatta durum buydu.9 Şubat akşam başlamıştı kar.

7034b.jpg

• Aynen hocam.2000-2010 yılları arasında Afyon iç egede en fazla kar alan il oluyormuş arşivden baktım.2012 Ocakta Afyon Şubatta Kütahya sağlam almış.2015 açık ara Afyon.2017-2019 ve bu kış Kütahya açık ara fazla kar alıyor.

Bi de 2017-2018 kışı var hocam. O kış Kütahya da bi gün bile örtü olmazken Afyon kasımda 3 cm Aralık sonu sisteminde de 4 cm olmak üzere 2 kere örtü almıştı :)

Hatta soğuk o kadar doğulu gelmiştiki Afyon doğusu Emirdağ çay Sultandağı hattı kopmuştu

• Bi de şöyle bişey farkettim. Kütahya ortalamaya oynayan her sene aşağı yukarı birbirine yakın oranlarda kar alırken Afyon ise ekstrem seven bi şehir. Afyon 2017-2018 gibi son 20 yılın en sıcak kışında bile örtü almayı başardı. Keza bugüne kadarki en yüksek kar Kütahya da 60 cm iken o da 2006 yılında görüldü. Afyon 1948 de 88 cm yi gördü. Yani Afyon u biraz Ege’den ziyade İç Anadolu nun Yozgat Sivas gibi karasal şehirlerine benzetiyorum.Sivas’ın kar rekoru 110 Yozgat ın ise 92 cm.

• Bi de şöyle bişey farkettim. Kütahya ortalamaya oynayan her sene aşağı yukarı birbirine yakın oranlarda kar alırken Afyon ise ekstrem seven bi şehir. Afyon 2017-2018 gibi son 20 yılın en sıcak kışında bile örtü almayı başardı. Keza bugüne kadarki en yüksek kar Kütahya da 60 cm iken o da 2006 yılında görüldü. Afyon 1948 de 88 cm yi gördü. Yani Afyon u biraz Ege’den ziyade İç Anadolu nun Yozgat Sivas gibi karasal şehirlerine benzetiyorum.Sivas’ın kar rekoru 110 Yozgat ın ise 92 cm.

Aynen katılıyorum bir iç Anadolu şehrine göre yağışımız biraz daha iyi.Sert karasal iklimle ve yağışın birleşmesiyle Afyon zaman zaman çok sağlam kar yağışları görmüş.Zaman zaman da bol yağışlı yıllara tanıklık etmiş örneğin;ilk meteorolojik gözlem yılında(1929) 630 kg yağış düşmüş hemen ardından 1-2 sene sonra gene 630 kg düşmüş 1946'da eski rekor 679 kg yağış düşmüş.1951 yılında 600 civarı en son 2015 te rekor yağış aldığımız senede 797 kg. Yağış düşmüştü.:)

• Aynen katılıyorum bir iç Anadolu şehrine göre yağışımız biraz daha iyi.Sert karasal iklimle ve yağışın birleşmesiyle Afyon zaman zaman çok sağlam kar yağışları görmüş.Zaman zaman da bol yağışlı yıllara tanıklık etmiş örneğin;ilk meteorolojik gözlem yılında(1929) 630 kg yağış düşmüş hemen ardından 1-2 sene sonra gene 630 kg düşmüş 1946'da eski rekor 679 kg yağış düşmüş.1951 yılında 600 civarı en son 2015 te rekor yağış aldığımız senede 797 kg. Yağış düşmüştü.:)

Hocam o 1929 verilerine nerden ulaşıyosun acaba ?

• Hocam o 1929 verilerine nerden ulaşıyosun acaba ?

Hocam 2015 yılında Mgm'de omgi sıkıntısı olmuştu.Bende 5. bölgeye yazmıştım.Beni bilgilendirmek için aramışlardı.Arayan kişiyle tanıştım.Zaman zaman aradım onu öyle sohbet ederken sağolsun 600 kg üstü düşen yılları söylemişti.:)Elimde bir veri yok.Ama 2015 sonrası verilere bakmak istersen şu site var.Genel olarak doğru 10-15 kg'lik sapmalar oluyor.2015 öncesi seneler tamamiyle yanlış yani çok düşük.

Climatologie mensuelle en janvier 2020 à Afyon | climatologie depuis 1900 - Infoclimat

Diğer illerede bakabilirsin.:)

• Bu sabah Afyon'da 18 cm. Kütahya'da 32 cm ölçülmüş.Tabii hava sıcak olduğu için ne kadarda çok yağış alsak bir yandan da eridi.Ve kar çöktü ölçülen rakamlar birazda o yüzden düşük ve mgm toprakta kar kalınlığı ölçer.Bahçelerinde 10 tane kar bastonu vardır onların ortalaması alınıp ölçülüyor.

• Hocam 2015 yılında Mgm'de omgi sıkıntısı olmuştu.Bende 5. bölgeye yazmıştım.Beni bilgilendirmek için aramışlardı.Arayan kişiyle tanıştım.Zaman zaman aradım onu öyle sohbet ederken sağolsun 600 kg üstü düşen yılları söylemişti.:)Elimde bir veri yok.Ama 2015 sonrası verilere bakmak istersen şu site var.Genel olarak doğru 10-15 kg'lik sapmalar oluyor.2015 öncesi seneler tamamiyle yanlış yani çok düşük.

Climatologie mensuelle en janvier 2020 à Afyon | climatologie depuis 1900 - Infoclimat

Diğer illerede bakabilirsin.:)

Tamamdır hocam teşekkür ederim.:)