2018 Kasım Ayı Görünümü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Veririz tabi gardaş. Vermez miyiz. 3-4 parametre var. Efsane semih ustadla bu bahsettigim parametreleri her gun beraber takip ediyoruz zaten. Kendisi de ayrica ozellikle her gun takip ediyor. Su anda olumlu yonde bir gelisme pek yok. Kuresel isinma tum hiziyla devam ediyor. Bahsettigim verilerde olumlu gelismeler olursa haber veririz. Ama once alt troposfer sogumali. Alt troposfer salt yer seviyesi degil. 500, 700, 850, 925 hpa seviyelerinin komplesi. Yani soyle diyeyim: 5500 metre ile yer seviyesi arasindaki kalip seklinde katman. Bunun verisi var. Once burasi notre insin. Sonra da yer seviyesi. Sonra da negatife inmeli. Ve bu sekilde devam etmeli. Gecici olmamali. Gelisme olursa haber veririz.

• Salih bak asagidaki anomali eksi bile degil. Notre cok yakin arti. Ama buna artik notr diyebiliriz. 0.01 civari. Goruyor musun kuresel sicaklik eksi olmasa bile notr kuresel sicakliktan oturu soguk alanlar ne denli hakim ve etkili. Notr kuresel sicaklik bile yeter de artar bize. Bir de negatifini dusun kuresel sicakligin. 5 kista bir guzel kis yasiyorsan, 5 kista bir fos kis yasarsin. Sansin artar yani.

ncep_cfsr_t2m_anom_021991.png

• Notr anomali bir kis zaman zarfini paylastik. Simdi de negatif anomali bir kis zaman zarfini paylasalim. Negatifi bosver. Notr olsun yeter. Cunku asagidaki gibi bir anomali co2 salinimindan oturu artik zor.

ncep_cfsr_t2m_anom_021985.png

• Belki birileriniz hatırlar beni geçen senelerden şuan liseye geçtim, 3 yıl önce bulmuştum özellikle gçeen sene aktif olarak kullanıyordum, kışın yaklaşmasıyla birlikte geri dönüş yapmak istedim geçen sene okuldan gelip direk bilgisayar başına geçip GFS bakmak dileğiyle :)rk23_kgigf-123hava-kars323hava-kars323