Tahminci - Uzun Vade Merkezi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • MERHABA ARKADAŞLAR BU GUN A HABER DE KANDİLLİ RASATHANESİ METEOROLOJİ BAŞKANI ADİL TEK'İN AÇIKLAMALARINI DİNLEDİM KIŞ İÇİN ILIK GEÇECEĞİNİ SÖYLEDİ.MORALİM BOZULDU VARMIDIR BÖYLE BİR DURUM BİLGİSİ OLAN BENİ AYDINLATABİLİR Mİ ? HATTA AÇIKLAMASINIDA BU LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Merhaba,

İlk olarak bu konuya attığınız için soruyu bana sorduğunuzu varsayacağım, kışın ılık geçeceğini öneren bir veri yok şu an elimde. İkinci olarak büyük harfle forumda yazmak yasak, sanırım yeni bir üyesiniz.

• MERHABA ARKADAŞLAR BU GUN A HABER DE KANDİLLİ RASATHANESİ METEOROLOJİ BAŞKANI ADİL TEK'İN AÇIKLAMALARINI DİNLEDİM KIŞ İÇİN ILIK GEÇECEĞİNİ SÖYLEDİ.MORALİM BOZULDU VARMIDIR BÖYLE BİR DURUM BİLGİSİ OLAN BENİ AYDINLATABİLİR Mİ ? HATTA AÇIKLAMASINIDA BU LİNKTEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Bu tarz haberler çok çıkıyor tam aksi olmasa da bol kar yağacak diyen bir tahmin de paylaştım yukarıda. Yani değişkeni çok olan bir konudan bahsederken bu kadar net konuşulamaz bence o yüzden canınızı sıkmayın. Grafiklerde bile sabahtan akşama değişiklikler oluyorken uzun vadede çok değişiklik olur.

Bu arada tahmin eldeki verilerden yola çıkılarak oluşturulur veriler değişirse tahminler de değişir bu yüzden bu tahmin yanlış veya doğru demek de kökten yanlıştır. Her tahminde bulunan hocamıza da saygı duyduğumu belirtmek isterim çünkü gerçekten zor bir iş.

• neden tahminci adlı arkadaşın üstüne bu kadar gidiyorsunuz???? geçen seneler gayet yerinde tahmin yaptı. Çok biliyorsanız siz yapın.

Tahminci kardeşim arkandayım bu yolda devam rk23_kgigf-123

Öncelikle teşekkürler fakat beni eleştirenlerin de pek haksız olduğunu söyleyemem. Bu forumda uzun vade "tahmin" yaptığını iddia eden ve kendini bir de başarılı bulan bazı vakalar görüldü, isim vermek istemiyorum. Bunun yanında bir kişi çıkıp 40 gün ötesine sistem var diyince de insanda haklı olarak bir şüphe oluşuyor. Şimdi artık verileri de paylaşacağıma göre şüphelerin de akıllardan kalkacağını umuyorum.

• Merhaba,

İlk olarak bu konuya attığınız için soruyu bana sorduğunuzu varsayacağım, kışın ılık geçeceğini öneren bir veri yok şu an elimde. İkinci olarak büyük harfle forumda yazmak yasak, sanırım yeni bir üyesiniz.

öncelikle 2 yılı gecti üyeliğim hep takip ederim ama bilgim olmadıgı için fazla yazmıyorum. büyük harf yazdığımın farkında değildim iş yerindeyim takip ederken kalmiş k.bakmayın.Ozaman bu adil tek abimizin açıklamasına fazla takılmıyoruz teşekkürler:)

• Yılların gökhan abur u var. Siz biraz da ona kulak asın. Hatta orhan şen bile bu kış normal bie kış gecirecegimizi kar yagislarin olacagi bir kis bizi bekliyor dedi. Yani ılıkcılık yapmadi. Biraksinlar artik bu ezber işi yok ortalama ılık olacak. Felan .

• 2016-2017 kış tahmininde accuweather ülkemizi sıcak göstermişti ama bulunduğum konum adına konuşuyorum kar kalınlıgı rekoru kırıldı bazı verilere bakarak ılık yada soguk demek çok kolay bu arada çok sogukta çok kar yagacak anlamına gelmez

• 2016-2017 kış tahmininde accuweather ülkemizi sıcak göstermişti ama bulunduğum konum adına konuşuyorum kar kalınlıgı rekoru kırıldı bazı verilere bakarak ılık yada soguk demek çok kolay bu arada çok sogukta çok kar yagacak anlamına gelmez

Katılıyorum genel olarak soğuk miktarı ve kar miktarı arasında ters orantı vardır

• Analogların bazılarını dün attım. Yaklaşık bir haftadır takip ettiğim ısı transferi aktivitesi ve zonal rüzgar tahminleri, artı olarak da MJO ensemble tahminleri Ocak başı bir sisteme işaret ediyor.