Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Ilker Gunebakan estf hocam hem büyüğüm olmanız hemde bilginiz açısından size kızılmaz sabaha kadar sohbet edilir. Nacizhane vurgu yapmak istediğim, dünyadaki diğer coğrafyalara baktığımızda bu kadar büyük güçlerin sıkıştığı bir toprak parçası yok, belli başlı yerler var ancak anadolu ve çevresi kadar değil, şöyle bir baktığımızda etrafımıza neredeyse tüm ülkelerde karışıklık az ya da çok, bazılarında iç savaş var bazılarında sakin görünse de kukla durumları var yani hür durumda bir tek devlet var oda biziz, evet bazen siyasetimiz ve gücümüz gereği zamanında bazı hatalara kendimiz düştük ama bunlar bizim uzun vadeli plan yapmamıza mani değil. Yani kastım güçlü Türklerdi(Osmanlı değil, elbette osmanlı Türklerin kurduğu ama ileride Türk olmaktan çıkanların yönetemediği son kalemizdi, biz Türküz, orta asyadan gelen Türkler, inatçı özgür ve savaşçı).

Türkiye bölgede en büyük güç olmalıydı evet bu dinamikleri olan bir ülkeyiz, hatalar yapıldı ancak bundan sonra iyi planlama şart, artık devir o sizin dediğiniz eski imparatorluk düzeni değil, her gün bulunduğumuz coğrafyada roller değişebiliyor dün kartal olan bugün fare, dün kedi olan bugün aslan olabiliyor.

Atlantik arkası terörist ülke ABD nin 1.dünya savaşından sonra özellikle 2.dünya savaşıyla beraber güttüğü belli başlı politikların izleri hala devam etmekte, adamlar yol haritasını çizip sonucu yazıyorlar sonra birçok yol deneyerek bu sonuca varmaya çalışıyorlar, o yüzden ABD dış siyaseti ilk bakışta anlaşılamaz ama uzun yıllar takibi sonrasında ne yapmak istediklerini ve bunun için neler yaptıklarını görebilirsiniz. He şans ta yanlarında coğrafyaları rahat, 2.dünya savaşı sonrasında bence şuandaki ABD nin temelleri atıldı. Aslında kendi dış siyasetimize bakmadan önce etrafımızdaki ülkelerin ya da bu bölgeye eli uzananların dış siyasetini iyi anlamak lazımdır..

Benden de size sevgi ve saygılarımla

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hava savunma sistemi: ABD nin yıllarca bizi patriotlarla bir sürü hamle yaptırdığı strateji :) Düşünsenize kendi hava sahanızı kimseye ihtiyaç duymadan koruyabiliyorsunuz, buna engel olmak için uzun yıllar birşey yapmalarına gerek yoktu, patriotları veriyorlardı bizde 2-3 eğitimle kullanıyorduk, hatta çoğu zaman bizede bırakmazlardı NATO ülkesiyiz ya! İşte son günlerde s400 ün üzerine oynanan siyaset ve baskı politikalarını iyi anlamamız lazım..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil

Güzel iltifatlarınız için teşekkür ederim.

Zaten vurgulamak istediğim konu, eski dinamikler değil, imparatorluk geleneği yani dediğiiz dar ve sıkışık çoğrafya da hükümran olabilmek arzuları. Yoksa nerede o eski dinamikler ? :)

Bir de mesajımı bitirmek istediğim cümleyi yazmamışım ( yaşlılık zor zanaat )

mesajı şöyle bitirecektim;

" ama bölge de egemen olmak iyi bir planlama ile mümkün, yani geç kalmış değiliz"

:)

iyi forumlar

• Hava savunma sistemi: ABD nin yıllarca bizi patriotlarla bir sürü hamle yaptırdığı strateji :) Düşünsenize kendi hava sahanızı kimseye ihtiyaç duymadan koruyabiliyorsunuz, buna engel olmak için uzun yıllar birşey yapmalarına gerek yoktu, patriotları veriyorlardı bizde 2-3 eğitimle kullanıyorduk, hatta çoğu zaman bizede bırakmazlardı NATO ülkesiyiz ya! İşte son günlerde s400 ün üzerine oynanan siyaset ve baskı politikalarını iyi anlamamız lazım..

Ben şahsen S-400 sistemlerini de fikren kabul edemiyorum. Belki kısa vade için olabilir ama Türk ordusunun NATO alt yapısını kullanması dolayısı ile, S-400 risk bile olabilir.

Hocam bu işin tek çözümü var. Yerli ve Milli silah sistemleri. Başka yol yok.

• Ben şahsen S-400 sistemlerini de fikren kabul edemiyorum. Belki kısa vade için olabilir ama Türk ordusunun NATO alt yapısını kullanması dolayısı ile, S-400 risk bile olabilir.

Hocam bu işin tek çözümü var. Yerli ve Milli silah sistemleri. Başka yol yok.

hocam sizin işi arka planda yapana kadar hava savunmanızı sağlamanız lazım, Bunu size patriotları elektronik sistemlerini vermeden beraber üretmeye yanaşmadan alın kullanın işiniz bitince o parayı çöpe atarcasına atın diyen bir ABD dense bu işi s400 le görmek bana mantıklı geliyor. Biz s400 lere sırtımızı dayamayacağız, Türkiye geçte kalsa roket teknolojisinde önemli adımlar atıyor, bilmiyorum takip ediyormusunuz uzun menzilli roket geliştirme çalışmaları son sürat devam ediyor. Bunun yanında ASELSAN başta olmak üzere, özellikle hava savunma ve düşman/dost tanıma sistemleri üzerine büyük projeler var ve buralardan çok iyi sonuçlar çıkacaktır ancak bu bir zaman, bu zaman zarfında ABD nin her dediğini yapan kölesi gibi davranan ülke olmaktansa Rusya kozunu her türlü oynayan ve bunu kullanan aynı zamanda da belli bir süreliğine hava savunmasını s-400 gibi çok iyi bir sistemle koruması yapılmış en mantıklı işlerden biridir, tabiki bunlar benim görüşümdür..

• Günaydın HF gününüz güzel geçsin inşallah