Konu Dışı [Genel Sohbet]

• İzmir'de son 2-3 gün içinde 5-6 yerde birden yangın çıkmış. Bunlardan 3'ü büyük yangınlardan. Aydın'ın Söke ve Kuşadası ilçelerinde de 6 ayrı noktada yangın çıktı.Tam havalar serinleyip kuru havalardan kurtulmuşken arka arkaya yangınlar çıkması bana başka sebepleri düşündürüyor.İzmir Büyükşehir Belediyesi yanan yerlerin imara açılmayacağını söylüyor. Ağaçlandırma kampanyası da başlatılmış durumda. Ancak bu çok büyük bir alan, eksikliği büyük oranda hissedilecek. Bu ormanlar 5-6 yılda oluşacak şeyler değil sonuçta.

• :(

->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.

->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

• THK bundan bir kaç önce açıklama yapmıştı. En modernize yangın söndürme uçaklarına sahibiz. Dünyada sayılı uçakla yangın söndürme filosuna sahibiz diyordu. Hatta Yunanistan'da yangın çıktığında yardım gönderelim denmişti. Şimdi bakan dalga geçer gibi 3 tanesi motoru bozuk 3 tanesi yağ kaçırıyor,uçuran bilen uçursun diyo. Milletin aklıyla dalga geçiyorlar. O uçaklar hangara süs olsun diye mi alındı? Bakımını evden gelip, vatandaş mı yapacak? Bu zamana kadar THK için birden fazla bağış yapmıştım. Boşa gitmiş gördük.

• SnowFlake55

sura16

Arkadaşlar, bu uçak işi sanırım biraz çetrefilli :)

THK, " uçaklar da sorun yok, hangarlar da hazırız" diyor.

Yangın söndürme için ihale açılmış ama THK değil, 104 milyon teklif veren bir mimarlık firması kazanmış.

Biraz önce Sn. Bakan, "uçakların motoru yağ kaçırıyor " türünden şeyler söyledi.

Buradaki gelişmeler bir garip.

Bence biraz bekleyelim, sonra vururuz :)

• Bakanın açıklamalarının kabul edilebilir tarafı yok, bu işi beceremiyorsan istifa edeceksin, yada seni görevden alacaklar, ne demek uçaklar yağ kaçırıyor yada uçaklar güvensiz kimse kullanmak istemiyor?? doğru düzgün uçak alın elinizdekileri modernize edip bakımdan geçirin, bu kadar zor bir şey mi bu yahu??

• Bakanın açıklamalarının kabul edilebilir tarafı yok, bu işi beceremiyorsan istifa edeceksin, yada seni görevden alacaklar, ne demek uçaklar yağ kaçırıyor yada uçaklar güvensiz kimse kullanmak istemiyor?? doğru düzgün uçak alın elinizdekileri modernize edip bakımdan geçirin, bu kadar zor bir şey mi bu yahu??

Yapmak için yapılmış tamamen boş bir açıklama olmuş görevden alınmalı ama alınmadan önce kendisi istifa etmeli bence...

• Mesela böyle bir açıklama var , THK Genel Müdür yardımcısından.

Twitter mesajına takılmayın, video var diye bunu bulabildim :)

• http://www.thkgokcen.com.tr/hizmetler-yangin-sondurme.html

Bu arada Eski THK eski Başkanı Karakuş'un açıklamalarına göre hava Kuvvetlerimiz de 6 adet C-130 söndürme uçağına sahipmiş. Tabi bunlar kullanılabilir durumda mı yoksa servisten çekildi mi bilmiyoruz.

THK nın 6 uçağı : canadair CL-215 . Bu uçak tüm dünyada kullanımda. Sanıyorum, helikopterler 2 ton civarı su atabiliyor .Uçaklar 6 ton civarı. Birde hızlılar tabi. C-130lar 12 ton civarı kapasiteye sahip. Bu sınıfta en büyük uçak Boeing 747 platformunu kullanıyor. Ve 70 tondan fazla su kapasitesi var =O

Gece meselesine gelince, aslında gece saatleri yangın söndürme için avantajlı saatler. Sıcaklık düşüyor, çoğu durumda rüzgar düşüyor vs. Bu bilgiler birçok uluslararası yayında kabul görmüş. Şu raporda; orman yangınlarına havadan gece müdahale ile ilgili epey bilgi verilmiş. https://wildfiretoday.com/docu…ghting_Operations_COE.pdf

• Trabzon Sürmene'de ayılara bal testi yapmış birisi ayılar yöntem ve sunum değişimlerine rağmen her seferinde önce Anzer Balı'nı yemiş

Sadece armut değil balında iyisini ayılar yiyor :D

• Bugün 1 yıldır gitmediğim üniversitemin kaydını sildirmeye gittim mecburi olarak, başka bir bölüme kayıt yaptıracağım için birde ne duyayım kütüphane 2 sene önce aldığım kitabı geri vermezsen kaydını silemeyiz diyor kaldım öyle ortada kitap desen yok ortada

• Üniversitenizin Kütüphane yönergesi, web sitesinin mevzuat kısmında vardır. Orada, alınan kitabın kaybolması yada hasar görmesi durumunda uygulanacak yaptırımlar belirtilmiştir. Muhtemelen bir miktar ceza ödemeniz istenecek. bunun yanında kaybolan yayının aynısı yada idarenin belirleyeceği bir kitap istenebilir. sonra ilişik kesme belgeniz verilecektir.