Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Rica ederim gfs ögleni siz paylaşırsınız hocam bugün sizin yerinize biraz paylaşım yaptım :)

Hocam model konusu meşgul olmasın diye burdan yazıyorum. Benim bu gün açık öğretim lise sınavlarım var. Öğleden sonra yine var o yüzden bu gün müsait değilim. Paylaşımların için tekrardan teşekkürler.

Cümleten hayırlı günler havaforum ailesi

• 14-22 Ekim tarihlerinde Norveç’in Drammen kenti yakınlarında gerçekleştirilen “Into The Wild” Vahşi doğaya adlı Erasmus+ gençlik değişim projesine katılmış bulundum.6 ülkeden 50 gençin Norveçte buluştuğu projede Dünyanın ekolojik ve iklimsel sorunlarına çözüm üretmeye çalıştık ayrıca doğa ile iç içe yaşamanın nasıl olduğunu tecrübe edindik.Bu proje vesilesiylede gençler kendi kültürlerini birbirine tanıttı.

Türk grubu olarak kendi ülkemizin iklimsel sorunlarından bahsettik ayrıca tüm gruplarlada küresel ısınmaya çözüm aradık.

En son olarak çevre sorunlarının yaşamımız üzerine etkisi ile çıkardığı sorunlara çözüm amaçlı kısa film çektik

Projenin son ayağı olarakta proje boyunca edindiğimiz bilgileri ve deneyimleri çevremizle paylaşmak olduğu için sizlerle bu deneyimi paylaşmak istedim

Herkese iyi forumlar

(Proje afişinde yanlışlık olmuş kasım yerine ekim olacak)

• Enes Güleç(17) Hocam bu projeye nasıl katıldınız? Ben de bu yaz için 3 aylık projeler araştırmıştım ama hep 1 senelik projeler vardı. İşe başlama vs. durumları olacağı için de 1 yıllık projeye cesaret edip gidemedim aileye maddi olarak çok yük olmamak için. Normal Erasmus'u da bir kere yaptığım için 2.hakkımda puan kesiliyor diye gidemiyordum, neyse sonra vazgeçenler oldu bana sıra geldi 2.kez gitme hakkına sahip oldum ama gidersem kesin okul uzayacak diye gitmedim, şimdi biraz pişmanım:hfyeni (18): Yine de bir kere yaptık hiç yoktan iyidir tabi :D

• Enes Güleç(17) Hocam bu projeye nasıl katıldınız? Ben de bu yaz için 3 aylık projeler araştırmıştım ama hep 1 senelik projeler vardı. İşe başlama vs. durumları olacağı için de 1 yıllık projeye cesaret edip gidemedim aileye maddi olarak çok yük olmamak için. Normal Erasmus'u da bir kere yaptığım için 2.hakkımda puan kesiliyor diye gidemiyordum, neyse sonra vazgeçenler oldu bana sıra geldi 2.kez gitme hakkına sahip oldum ama gidersem kesin okul uzayacak diye gitmedim, şimdi biraz pişmanım:hfyeni (18): Yine de bir kere yaptık hiç yoktan iyidir tabi :D

Hocam gençlik değişim projeleri genellikle 6 ila 10 gün arasında sürüyor her çeşit konu var mesela bu yaz gittiğim proje Romanyadaydı ve engelliler ile ilgili bir konusu vardı Norveçteki projem çevre ile ilgiliydi

Sosyal medyada daha çok Facebookta olmak üzere ve instagramda gençlik derneklerini takip edin.Her haftada 3-4 projeye mutlaka denk gelirsiniz tabi başvuru yaparken motivasyon mektubunuzu iyi yazmanız önemli bir husus.Yeşil pasaportunda ekstradan bir avantajı var bende yeşil pasaport olduğu için proje bulmam kolay ancak başvurunun kabul edilmeme olsalığıda elbet var.Yine bazı dernekler pasaport ayırmaksızın katılımcı arıyorlar.Haliyle program erasmus olunca her şeyiniz karşılanıyor.

Son projeme derneğin sitesine üye olup başvurumu yollamıştım ve CV mi.1 ay sonra kabul edilmediniz diye mesaj gelmişti ardından projeye iki hafta kala bir sabah uyandığımda projenin wp grubunda buldum kendimi :D

Ayrıca EVS dediğimiz gönüllülük hareketleri var bu gönüllülük hareketine sadece 1 kez katılabiliyorsunuz ama eğer ilk olarak kısa dönem gönüllülük yaparsanız (max 3 aylık sanırım) uzun dönem gönüllülük yapma imkanınız var(1 yıllık)

Bakalım geçenlerde Belçikada bir gönüllülük projesine başvurdum sonuçlarını bekliyorum

İnstagramdan @erasmusplusproject ve @erasmusgram da bir sürü proje paylaşılıyor facebookta ise projeler ile ilgili bir sürü grup var onlara üye olarak proje bulabilirsiniz

ayrıca yaş sınırı gençlik değişimlerde 16-30 gönüllülüklerde 18-30 şeklinde oluyor

• Erasmus + şeklinde bir dönemlik program da var biliyorum bir yakınımdan.

• Aynen hocam bahsettiğim gönüllülük hareketi Erasmus+ kapsamında oluyor

1 aylık,3 aylık,6 aylık ve 1 senelik olabiliyor

Bunların yanında yine eğitim kursu gibi programlarda oluyor

42c27a355f7854a57e29.jpg

Program yanlış hatırlamıyorsam bir dönem boyunca yabancı bir üniversitede kendi üniversitende göreceğin dersleri görmeyi içeriyor. Gönüllülük falan ben duymadım ama bilmiyorum.

• Program yanlış hatırlamıyorsam bir dönem boyunca yabancı bir üniversitede kendi üniversitende göreceğin dersleri görmeyi içeriyor. Gönüllülük falan ben duymadım ama bilmiyorum.

O zaman o öğrenci değişim programıdır.Ülkemizde çoğu üniversitede var öğrenci değişim programları yurtdışından anlaşmalı olduğu üniversiteler ile

• O zaman o öğrenci değişim programıdır.Ülkemizde çoğu üniversitede var öğrenci değişim programları yurtdışından anlaşmalı olduğu üniversiteler ile

Yakınım Erasmus+ kapsamında olduğunu söyledi. Erasmus aylık bir burs da veriyormuş yaşam giderleri için. Bir İngilizce sınavına girdikten sonra üniversite tercih listesi oluşturmuş.

• Enes Güleç(17) Teşekkür ederim ayrıntılı cevabınız için. Keşke yazın bilseydim bunu :( Haziran ayından Ekim'e kadar bomboştum, en azından bir projeye katılabilirdim o süreçte. Şimdi iş var zaman yok maalesef :( Artık işten atılırsam falan bakarım projelere:hfyeni (18):

• Yakınım Erasmus+ kapsamında olduğunu söyledi. Erasmus aylık bir burs da veriyormuş yaşam giderleri için. Bir İngilizce sınavına girdikten sonra üniversite tercih listesi oluşturmuş.

Erasmus'un yeni adı Erasmus+ O ayrı bir program, 6 ay ya da okulun hibesi falan bolsa 1 yıl gidip öğrenciliğe devam ediyorsun, 2017 yılında ben de yaptım onu. Ya da 3 ay staj yapıyorsun yaz döneminde. O tamamen okulla ilgili bir proje, Gençlik/gönüllülük program ve projelerinde ise tamamen bireysel olarak başvurup hallediyorsun her şeyi ve süreleri 1 haftadan 1 yıla kadar değişiyor.