Konu Dışı [Genel Sohbet]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Vintersaga

Palm yağı ve doymuş/doymamış yağ kavramları hakkında Narsil Hocam bilgi vermiş. Bu konuda susar otururum :)

Ama benimde söyleyeceğim bir kaç şey var.

- Bir ürüne uygulanan endüstriyel işlemler ne kadar fazla ise o ürün tehlikelidir.

- Bir ürün genel anlamıyla, ambalajlı ve paketli olarak satılıyorsa, az veya çok tehlikelidir.

- Yiyecek bir üründe koruyucular varsa tehlikelidir.

- Kontrolsüz un - yağ - şeker kullanımı çok ama çok tehlikelidir.

- Sigara çok kötü ve tehlikelidir. ( yazmakta en zorlandığım madde ama alıştım yokluğuna :P)

Bir de Atalarımız ne demiş?

" ayağını sıcak tut,başını serin. Dünya da her şeyi, düşünme derin derin" )

Boşver palm yağını filan, az miktarda zeytin yağından şaşma.Az ama .)

Sevgi ve selamlarımla

• Kimyasal olarakta aciklayabilirim ancak bu yeterli sanirim varsa sorun sorabilirsin Vintersaga

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Kimyasal olarakta aciklayabilirim ancak bu yeterli sanirim varsa sorun sorabilirsin Vintersaga

Abi yağların yüksek sıcaklıklarda kanserojen enzim ürettiği söyleniyor, palm yağında bu sıcaklık diğer yağlara göre çok daha düşükmüş galiba. Doymuş olmasının yanı sıra böyle de bir durum varmış. Ya eve giren bir yağ değil fakat paketli gıdaların neredeyse hepsinde mevcut. Seni yormayacaksam detayları senden dinleyebilirim.

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Narsil hocam, Fatih Sultan Mehmet Han’ın resminde silinecek ne vardı aklım almıyor? Yorumların silinmesi anlaşılabilir ama Atamızın resmi neden silinir anlayamıyorum.

Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz; sevindiriniz, nefret ettirmeyiniz. Hz. Muhammed (S.A.V)

• Abi yağların yüksek sıcaklıklarda kanserojen enzim ürettiği söyleniyor, palm yağında bu sıcaklık diğer yağlara göre çok daha düşükmüş galiba. Doymuş olmasının yanı sıra böyle de bir durum varmış. Ya eve giren bir yağ değil fakat paketli gıdaların neredeyse hepsinde mevcut. Seni yormayacaksam detayları senden dinleyebilirim.

kendileri kanserojen enzim üretmez ancak çalışan bir enzimi deaktif hale getirebilir yada enzimi işe yaramaz hale getirebilirler..

Palm yağı =Palmitik asit (doymuş yağ)+stearik asit(doymuş yağ)+oleik asit (doymamış yağ) dan oluşur, palmitik asit 16 , stearik asit 18 karbonludur ve her 2 side uzun hidrokarbon zinciri sonunda 1 adet karboksilik asit grubu içerirler (yağların uç gruplar karboksilik asittir), oleik asit ise 18 karbonlu bir yağ asididir ancak stearik asitten farkı 9. ve 10. karbon arasında bir alkeni bulunur işte bu onu doymamış yağ asidi yapmaktadır.

Olive oil (zeytin yağı) =Oleik asit (%70)+linoleik asit (%15)+ palmitik asit (%13) şeklinde bir içeriği var. Baktığımızda farklı olan linoleik asit var oda 18 karbonlu ancak 2 adet doymamışlık grubu var. Ve doymamış yağ oranı %85. Şimdi bu ne demek onu açıklayayım;

Doymuş yağ asitleri polar olmayan uzun zincir içerdikleri için suda çözünmezler ve kimyasal olarak vücutta enzimler tarafından parçalanmaları zordur o yüzden vücutta dolaşan kanın yüzde 90 ı su olduğunundan bu yağ asitleri çözünmez ve damarlarda birikir dolayısıyla damar tıkanıkları veya damar plakları dedğimiz sağlık sorunlarına yol açar. Doymamış yağ asitleri ise bünyelerinde bulundurdukları alken gruplarından enzimler tarafından kolaylıkla parçalanıp daha küçük yapılara çevrilebilir ve bir şekilde atılabilir yada kullanılabilirler.

İşin kanserojen boyutuda tahminim bu doymuş olan hidrokarbon zincirlerinin yüksek sıcaklıklarda oksitlenmesi yada radikalik bölünmesi sonucu serbest radikallerin ortaya çıkmasına bağlı olabilir. Biliyoruz ki serbest radikaller 1 numaralı kanserojen maddelerin başına gelirler..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Ilker Gunebakan Vintersaga estf bildikilerimiz bu kadar ama daha iyisini bilen varsa ekleme yapıp bizim bilgimizi dahada arttırabilir..

• Ya sigara gibi tek bir kötü alışkanlığım var, o da cips. Bu palm yağı mevzusu da oradan çıktı, çok yağlı yiyecek olduğu için bir sorayım dedim. Palm yağı içermeyen 1 yada 2 tane cips var, bende onları tüketmeye çalışıyorum.

Benim gibi cips tüketenler için hepsinin içindekiler kısmına baktım, Lays klasik en az zararlısı gibi duruyor, mısır yağı kullanılıyor ve saçma sapan koruyucular yok yada içindekiler kısmında yazmıyor. Ama içinde olsa içindekiler kısmında yazma zorunluluğu var diye biliyorum. :)

Diğer neredeyse tüm cipslerde palm yağı ve çeşitli koruyucular var, ne olursa olsun yememeye çalışın diyeyim bende. :)

• Cips en berbat şey, hiçbir yararı olmadığı gibi zararlı bir sürü katkı maddesi var içinde, tavsiyem illa ki cips krizinemi girdiniz evde patates doğrayın kızartıp yiyin:) en azından katkısı vs olmaz.. Bir diğer dikkat çekebileceğim şey ise hazır çorba vs bunlarda da inanılmaz katkı maddesi var içmeyin hiç..

• Vintersaga 21 gün bırakmak istediğin ürün ya da ürünleri tüketmekten vazgeçersen 22.gün o alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Tersi için de 1 hafta tüketirsen sürekli alışkanlık haline gelir...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Narsil hocam, Fatih Sultan Mehmet Han’ın resminde silinecek ne vardı aklım almıyor? Yorumların silinmesi anlaşılabilir ama Atamızın resmi neden silinir anlayamıyorum.

hocam adminler tarafından silnmiştir, amacı kötü maksat değil tartışmanın başlangıcı olduğu içindir ama isterseniz admin arkadaşlara yine yazabilirsiniz

• Vintersaga

Abicim, tama bir çok şey zararlı, kanserojen, şişmanlatıyor filan ama, sigara'nın verdiği zararı hiç bir şey veremez inan.

Ben ciddi tiryakiydim. Her gün 2 paket, bazen 3 pakete çıktığım olurdu. Sabah kahvaltı edinceye kadar 3,4 tane aç karına içtiğimi bilirim.

Sonuç ne biliyor musun?

Kalbi besleyen 3 ana damardan biri %100, biri %95, biri %98 kapalı.

Beni 2,3 gün içinde açık kalp ameliyatına alacaklardı ama bir Kardiyolog arkadaşım, " deneyelim stenti, olmazsa bu masadan alıp, direkt göğsünü açarız, bil bunu" dedi.

Allahtan, iki stent ile şimdilik kurtardılar ama inan her gün 8 farklı ilaçtan 13 tane içiyorum.

Sigarayı bir an önce bırak. Karar ver, yarın sabah bırak mesela :)

Ağlayacaksın, parmaklarını kemireceksin, söveceksin, kuduracak ama bırakacaksın.

Elektronik sigara ile filan ikame etmeye kalkma, bırakmayı başaramazsın.

Abicim, hemen bırak.

Cipsi daha sonra bırakırsın.

Ama sigara fena :)

selamlarımla

• Vintersaga 21 gün bırakmak istediğin ürün ya da ürünleri tüketmekten vazgeçersen 22.gün o alışkanlıktan kurtulabilirsiniz. Tersi için de 1 hafta tüketirsen sürekli alışkanlık haline gelir...

Abi aslında tüketimim haftada 1-2 kere şeklinde ama hiç tüketmemek en güzeli.

• ilker.gunebakan Çok geçmiş olsun abi.

Benzetmem yanlış anlaşıldı sanırım, hani sigara gibi kötü alışkanlık derken cipsi ona benzetmiştim. Allaha şükür sigara kullanmıyorum abi, zaten muhtemelen kullanamam bronşite sahibim. :)

Ama maalesef babam kullanıyor, kendisiyle bıraktırma mücadelem sürecek.

Sigara içilen ortamda bile bulununca vücudumda birşeylerin değiştiğini hissediyorum ki, kullanmak kim bilir nelere sebep olacaktır. Tekrardan çok geçmiş olsun abi, Allah uzun sıhhatli ömürler versin.

• Vintersaga

Kusura bakma yanlış anladım :)

aman kullanma, sigara konusunda çok hassasım da:)

Babana da bıraktır abicim, üstünde bağlı saatli bomba var yahu :)

iyi dileklerin içinde teşekkür ederim, şu anda iyiyim Allaha şükür.

Ama dikkatli olmak da fayda var :)

selamlarımla

• Gülsem mi ağlasam mı bilemedim? yahu bu ülkede işini doğru yapan bir mühendis yokmudur? yoksa hiç mühendis olmadan mı yıkmaya çalıştınız bu nasıl bir yıkımdır?? eski metodla dozerle yıksaydınız bari daha iyiydi:)

http://www.milliyet.com.tr/Mil…n-cikti-BChB5e7qGCzM.html

• Narsil

Büyük olasılıkla binanin projesi yok

İsi yapan ustalar, toy mühendise, " sen karışma, biz yapacagiz" dediler. Proje olmadigi icinde hesap kitap yapmadan patlattılar.

Boylede takla attirdilar.

Patron, mühendis, kontrol muh., teknikerler herkes hatali.

En az ustalar hatali.

Aslinda sistemi hatalı ki ayrıca tartısiriz. 😎

• hocam bazı işlerde inanılmaz ustalıklar yaparken bu tarz şeylerde neden tedbirsiz ve başına buyruk hareket ediyoruz anlamıyorum.. Binanın bulunduğu yere bakıyorum, ben mühendis filanda değilim ama arkadaş aşağısı böyle yamaç olan yere bu tarz bir bina risk değilmidir? hadi imar izni verilmiş yapılmış bari yıkarken adam gibi yıkın:) Allahtan daha büyük olaylara sebebiyet vermemiş, Allah korumuş..