Meteorolojik Yağış Tahmin Yarışması

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Valla ben de bu kadar kötü tahminler olacağını düşünmemiştim bu yarışmayı düşünürken...Maraşa 60 mm dedim 1 mm de kaldı...Yağış tahmininde yararlandığımız verileri gözden geçirmek gerek sanırım...Bu hafta için tahmin ettiğiniz istasyon en çok yağış alan ilk 5 istasyon içinde olursa 1.000 HF ilk 10 istasyon içinde olursa 500 HF ekstra olarak hediye edeceğim...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Afyon sizi daha çok şaşırtır benden size demesi^^.Burdur 2 mm ile geçmiş.Konvektif yağışlarda Afyon ve çevresi baya yağış alabiliyor.Hele 2015 senesinde Ağutos ayında İhsaniye ilçesi 2 günde 150 mm yağış almıştı.

• Hayır hayır yanlış anladınız sevgili hocalarım, bence ufak bir cezayı hakettik hepimiz, o yüzden yani :D

divane hocama ise laf yok, o bu yarışmanın medarı iftiharı :hfyeni (25):

• Yaz Mevsiminde olmamız yağış tahmini daha da zorlaştırıyor.Yağışlar lokal oldukları için tek MGM tahmini de yeterli olmuyor.Piyango gibi bir yarışma kime vuracağı belli olmaz.:P^^

• acaba soylemi yapsak her katilan katilim olarak 500 hf puan versin atiyorum kasada 10000 hf birikti kimsr kazanamadimi haftaya devretsin:))

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Narsil hocam daha çok puan kazandırma yönünde bir yarışma olsun istediğim için başlattığım bir yarışma idi.Ama tabiki yarışmanın gelişmesi yönünde fikirler oldukça eklemeye çalışıyorum.Henüz yeni olması ya da bir ünvan verilmemesi bir yaz ligi kadar rağbet görmemesine neden olabilir.Aslında yağış ligi bir çerçeveye oturtup ünvan verilebilirse daha çok katılım olabilir.Örneğin ; ilk 20 istasyon sıralandığında tahmin edilen istasyon 1.istasyonsa 20 ouan 2.istasyonsa 19 puan ....şeklinde bir puanlama olabilir.Yaz ligi gibi toplanılan puanlar belli bir puan çarpanıyla üyelere gönderilebilir.Ayrıca tahminde yağış miktarını tam isabet sağlayana ayrıca bir 20 puan verilerek bir lig oluşturulabilir.Sizin vasıtanızla yönetime nacizane bir öneri olarak kabul edebilirsiniz...Yarışmanın her türlü hesaplama tablo vs..işlerini de üstlenebilirim...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Bu arada Afyon'da yağış gördüğünüzde bir daha düşünün.^^^^Afyon coğrafyasının sağı solu belli olmaz bazen çok yağışta alabiliyoruz bazen kurakta kalabiliyoruz.

• yaz yağmuru neredeyse tamamen şans işi..mesela dün küçücük bir şehir olmamıza rağmen,şehrin bir yarısına 2 kg yağış düşerken,diğer yarısını yerleri bile ıslatamamış..yağış miktarını bilmek mucizeye yakın ama il tahmini tutturulabilir..

• İl : Samsun

İstasyon:Terme/kozluk beldesi

Miktar: 45 mm

Hadi bakalım hayırlısı diyelim

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN