İstanbul Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 27'yi 28'e bağlayan gece Skew-T'de de oraj için uygun değerler mevcut. Engel olarak CIN alanı şimdilik biraz yüksek gibi görünüyor, takip edelim. Umarım bizi ferahlatacak; özlediğimiz yağışa kavuşuruz..

Bara döda fiskar följer strömmen...

• Kardan bu sene sistem gelirse bu şekilde bekliyorum ya bize özel ya karadenize özel. Geçenlerde Silverhand ile whatsapptan konuşurken azorun konumunu tamda bu şekilde olacağı öngörüsünde bulunmuştum. Aslında boş vaktim olsa veri analizi yapıp geçmiş yıllarda nasıl patternler gelmiş bunları ilişkilenirmek isterdim ama sizler böyle paylaşınca artık yorumlarız:)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Hocam bendeki de can sıkıntısı valla şu yaz bir an önce bitse de sistem kovalasak. :)  Narsil

az kaldı kasım başıyla başlarız özellikle GFS/ECWMF güncellemelerini anlık yorumlamayı ve takip etmeyi özledim açıkçası..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• archives-2004-1-22-6-0.png

archives-2004-2-13-0-0.png

archives-2015-1-7-0-0.png

archives-2015-2-17-6-0.png

archives-2017-1-7-12-0.png

Artık hangisini isterseniz:):) bense 2.sini istiyorum,bir daha yaşamak isterim o sistemin benzerini..

• Her birinin yarattığı etki birbirinden farklı. Ama sadece birini seç deselerdi o kesinlikle 2004 olurdu.Benim yaşım nasıl yetişmediyse 85-87 kışlarına 2004'ü göremeyenler de çok büyük bir sistem kaçırdıklarını bilsinler.Ondan sonra gelenler dediğim gibi her birinin etkisi farklı ama o karayel fırtınasına da kolay kolay bulamazsınız :)

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Her birinin yarattığı etki birbirinden farklı. Ama sadece birini seç deselerdi o kesinlikle 2004 olurdu.Benim yaşım nasıl yetişmediyse 85-87 kışlarına 2004'ü göremeyenler de çok büyük bir sistem kaçırdıklarını bilsinler.Ondan sonra gelenler dediğim gibi her birinin etkisi farklı ama o karayel fırtınasına da kolay kolay bulamazsınız :)

Kesinlikle yaşı yetenler için 2004 bir efsaneydi.1. sistemde karayel fırtınası boğazköprüsünde halat bile kopardı. 2. ise öncesindeki minik soğuk sistemin arkasından geldiği için direkt kar olarak düştü ve ben bu yaşıma kadar ki en iyi sistemdi,1 hafta sürmüştü..

• ben 87 yi hatırlıyorum o zaman 5 yaşındaydım fakat aklıma hayalime tam oturmuyor hayal meyal yani. 2004 ise öyle değil uzun yıllar anlatabileceğim bir sistemdi. İstanbulun avrupası anadolusu sahili iç kesimi yükseği alçağı farketmeden heryeri tatmin eden bir sistemdi..

• İstanbulun avrupası anadolusu sahili iç kesimi yükseği alçağı farketmeden heryeri tatmin eden bir sistemdi..

Günümüzde ne yazık ki artık böyle değil bu da geçmişe duyulan özlemi ve değerinin anlaşılmasını arttıran bir faktör.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• 2004 çokta uzak değil berkay_tuku Allahın işine kim akıl sır erdirir. Bir bakarsın benzerini yaşarız. 1987 yi yaşayanlar 2004 ü yaşayacaklarını sanmazlardı. Üstelik elimizde bir 2017 ocağıda var, atmosferin işi bilinmez, ama 1 noktada katılıyorum bu tür sistemlerin görülme sıklığında azalma yaşadığımız bir gerçek..

• 2004 te 12 yaşındaydım.En çok etkilendiğim saatte 130km poyraz.Ve çok uzun soluklu olmasıydı.Insanlar bu kar da artık kabak tadı verdi diye söyleniyolardı.Tabi yine takip etmekten ben bile bıkma noktasına gelmiştim.:)

• Yarın gece gerçekleşebilecek oraj hadisesi için en uygun saatler şu şekilde gözükmektedir :

3d1291f236b6977.png4f948cf987228d32d.png

Buna ek olarak bazı modeller yarın gece ve sabah erken saatleri için yağış göstermektedir :

Skiron :

4be1ed90.png9f7d56f3857f4a329056ad2.png

Ukrayna WRF :

Sonuç olarak CIN'in yüksekliği gölgesinde birşeyler yaşama ihtimalimiz olan bir gece olacak gibi görünüyor. ECMWF'de CIN epey yüksek ve kararsızlık göstergeleri biraz düşük. Yarın öğlen modellere ve Skew-T'ye tekrar bakmakta fayda var diye düşünüyorum

.Hayırlı geceler, iyi forumlar..

Bara döda fiskar följer strömmen...