Ve Kar Edirne'den Giriş Yaptı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • wrf icon cart curt. bu saatten sonra bunlara bakilmaz. en baba modellere gore sicakliklar bugun 7 8 derecelerde olmaliydi.

Demekki modellerin cozebilecegi bir sistem degil. Hala modellere bakmaktaki bu israr niye ?

Siklonun batisi yine siklon dolu. Yb olsaydi modeller daha tutarli olurdu. olusacak siklon modelin gosterdiginden belkide 200 km batida yada doguda olusacak. Tam yerini kestirmek zor.

Bu tur sistemlerde anlik takip yapilir. Anlik sicaklik, ruzgar takibi vs. yapilir.

Ben kendi tahminimi bu sistemlerde yasadigim tecrubelere gore yaptim. Sonucunu hep beraber gorecegiz.

Diger bolgeler icin yapacagim tahmin mgm ile benzer oldugu icin ayni seyi yazmama gerek yok.

• Teşekkürler semih hocam istanbul için ön gördüğünüz bir zaman dilimi var mı yoksa bekleyip görecek miyiz ? Aslında şunu öğrenmek istiyorum bu gece için hiç ümit yok mu :( gece yağışı çok güzel oluyor keşke yağsa :(

• Karadeniz kıyı şeridi malum sıcak Karadeniz yüzünden ters köşe yapabilirmis @Efsane-Semih hocam?
    İstanbul Marmara Balkanlar a yakin oldugundan karayel karadan soğuk eser diye muahbebt geçti bölge sayfamizda...sizce bize karayel deniz üstünden gelirse bu bir avantaj ya da dezavantaj mı olur?
    Birde DEK ya da siklonik bir yağış mi tahmin ediyorsunuz doğu Karadeniz sahili için?
    Teşekkür ederim iyi akşamlar.

• semih hocam normalde sıcaklıkların bu saatlerde yükselmesi bekleniyordu yalniz hayla fazla bir değişiklik yok yarın böyle devam edecekmi sabah yoksa artacakmi sıcaklık

• Semih hocam sıcaklık modellerdekilere göre çok daha düşük seyir ediyor bugun 850hpada -1 varken kar yağıyordu ne diyorsunuz ısınma ne kadar olabilir ?

• gece 3 ile 6 arası kuvvetli sağanak gösteriyor mgm semih hocam bunu kar olarak alma olasılığımız nedir acaba ? Mgm ye göre sıcaklık yükseliyor beraberinde ısınmayla birlikte yağış geliyor ne yaman çelişki çıldırtır yeminle yaaa

• @EFSANE Semih : Semih hocam, şu an facebook'ta bir sayfada (sanırım sayfa ismi verilmiyor o yüzden ben de vermiyorum) moral bozucu bir yorum var: "İstanbul olabilecek en kötü senaryoyu aldı. Yarın belki beykoz falan çok hafif bir kar olabilir ama başka da kar olmayacak" demiş. İyice kafam karıştı ve moralim bozuldu :(

• sadece beykozmu hafif kar alacak yani benim konumum biriside demiş white fox ismi 0.5cm örtü olur demiş arkadaşlar dua edelim sıcaklık beklenilenden aşşağilarda olsun ki isimize yarasin üstad demekki bi bildiği var 15 20 cmlerden bahsediyor winter is goming...