GFS, ECMWF ve UKMO Yorumlamaları (Şubat 2018)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu yıl mgmnin başarılı olduğunu düşünerek ecmnin haklı çıkma olasılığı yüksek. Bunun dışında gelecekse gelsin gelmeyeceksede bahar gelsin bitsin bu izdirap

• Seni korkutanin negatif ao degil negatif nao oldugunu biliyorum. Bu kadar genis capli bir sogumada endeksleri dikkate almak dogru olmaz.

1963, 1985 gibi efsane sistemler negatif endekslerle gelmiştir negatif endeks korkulacak birşey değil önemli olan kıta içindeki basınç diziliminin nasıl olduğu. Bu yüzden endeksleri değil naefs ve eps çıktılarını dikkate alıyorum. Bu çıktılar bazı noktalarda daha iyi yönlendiriyor ve bu dalganın bizi teğet geçme ihtimali çok yüksek görünüyor. Bu yönde bir ısrar var. Bir de bu kışın genel karakteri hep böyleydi. Soğuk dalgalar hep ucundan döndü bize gelmekte hep nazlandı gelecekmiş gibi yapıp gelmedi. Sanki aynısı bu sistemde de tekrar edecekmiş gibi hissederim. Tavsiyem beklentiyi minimumda tutmak ama gönlümden geçen tabiki bu değil inşallah efsaneyi yaşarız.

• Ben gfsnin 300 sonrası tahminlerini genel kanıya aksi olarak değerli buluyorum...Ama @Samet_113 hocamın daha önce belirttiği gibi modelleri kopyala yapıştır yaptığımız için 3 şubatta 384.saatte gözüken 26 şubat sinoptiğini güncel haliyle görüyoruz.Yani şu an şubattaki 300 sayfanın bir anlamı kalmıyor.Model resimlerini önce indirip sonra yüklememiz gerekiyor ki o da paylaşan arkadaşa sıkıntı olur hatta paylaşana kadar sonraki saatlerin yorumları gelir ve için içinden çıkılmaz durum oluşur...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• GFS dibimize kadar getirdiği sistemi utanmasa Grönland ve Amerika ya kadar götürecek.Sistemi 500 km doğuya indirmeyen gfs 3000 km batıya götürebiliyor.:) Bu gidişle bu sistem bize biraz koklatıp Avrupa da olgunlaşıp Amerika da sonlanır. :)