Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar


 • Madem oraj yaklaşıyor ben de Edirne'de oraj korkumu yendiğim geceyi anlatayım :)


  Ben orajlardan korkardım baya. Yazın yazlık sahil köyünde afet oraja yakalandım gece gece. Ev toprakla bir zaten zemin kat, saklanamıyorsun da 😄 Yolları sel aldı götürdü 1.5 gün bisiklet süremedik iki saniyede bir şimşek çakıyordu, etraftaki en yakın paratoner ilçe merkezinde burayla alakası yok. Elektrikler de gitmişti hemen. Eve girsem ne değişecek deyip o havada yürümüştüm gece 2 de ❤️ Korkumu yenmek istemiştim zira ev de çok fazla korumuyordu hani. Bütün aksiyonlu havaları seviyorum. Orajların Godzillasını yaşamıştım efsaneydi ertesi akşama kadar şimşekler yağışlar ve fırtına devam etmişti, üç dört gün yüzmeye gelen bile olmamıştı korkudan cidden ayrı bir olaydı. Zaten hem Çanakkale hem Edirne'yi vuran olaylardan etkileniyor iki şehrin de hava durumuna bakıyorum köyün konumu nedeniyle. Konum Keşan Erikli/Edirne 🙂


  Açıkçası şehir apartmanlarında arkana yaslana yaslana pencereden seyredilen orajlar ile, dışarısıyla iç içe bulunan müstakil evlerin balkon-teraslarında ve dışarıda yaşanan orajlar apayrı. Dediğim gibi o geceden sonra orajlardan zerre korkum kalmadı.

 • Enes Güleç(17) orajın bahar-yaz aylarinda daha etkili olması deniz sicaklıklarıylamı ilgili ?

  Hem deniz hem yer seviyesi(kara) sıcaklığı ile ilgili ancak daha çok yer seviyesindeki sıcaklık önemli diyebilirim.

  Yer seviyesi ile üst seviye sıcaklık ne kadar fazla olursa o kadar kararsızlık olur tabiki sırf kararsızlık yetmez oraj şartları için.Kışın oraj namına görebileceğimiz en net örnek dey ve dek yağışlarıdır.

  Eğer deniz seviyesindede yeterli şartlar var ise sağlam oraj koşulları sağlanabilir çünkü denizden nem toplaması daha kolay olur ve taşınabilir su yani pw miktarı artar.Misal 27 Temmuzda Çanakkale karası üzerinden oluşmaya başlayan kütle kuzey-kuzeydoğuya çıkarak marmara denizindende destek alarak istanbula sağlam bir giriş yaptı.

  İlerleyen günlerde oraj şartları oluştukça skewt üzerinden daha sağlıklı değerlendirme ve yorumlar yaparız

  Hücum maç kazandırır,savunma şampiyonluğu

  Micheal Jordan-

 • Benim kışımın bitmesine tam tamına 6 gün var komşu.Artık 6 gün içinde oldu oldu ,olmadı gözler oraj vaktinde :)

  Komuşum velev ki 6 gün içinde modellerde gördük diyelim güzel bir salınım o zaman havada dahi olsa kar kovalamaya devammı ? :)

  Bu arada Çarşamba günü Marmarada az biraz oraj olabilir

  Hücum maç kazandırır,savunma şampiyonluğu

  Micheal Jordan-

 • Komuşum velev ki 6 gün içinde modellerde gördük diyelim güzel bir salınım o zaman havada dahi olsa kar kovalamaya devammı ? :)

  Bu arada Çarşamba günü Marmarada az biraz oraj olabilir

  Tabi ki nisanda dahi olsa kovalamaya devam ama kışa kıyasla sakince bir kovalama komşum.