Marmara ve Batı Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sene rüzgar çok oldu diyebileceğim bir sene oluyor komşu

Ben kendi açımdan bir ölçüt yapamıyorum çünki burası hep rüzgarlı komşum.Ama senin izlenimlerine göre doğru olabilir.Bir çok kez siklonik sistem yaşadık bu sene bununda etkisi var

• Kasım,Aralık,OcakiŞubat,Mart ayı boyunca Çanakkalede bu sene maksimum rüzgar hızı 40 km ve üstü olan günlerin sayısı 54 gün

Maksimum rüzgar hızı 29-30km ve üstü olan günler 110+ günlere ulaşıyor

Maksimum rüzgar hızı 60km ve üstü olan günler 10 gün

• Kasım,Aralık,OcakiŞubat,Mart ayı boyunca Çanakkalede bu sene maksimum rüzgar hızı 40 km ve üstü olan günlerin sayısı 54 gün

Maksimum rüzgar hızı 29-30km ve üstü olan günler 110+ günlere

Çanakkale gibi yer için çokta anormal değil komşum bu istatistiğin Balıkesir adına olanını bulabilirmiyiz acaba ?

• Ben kendi açımdan bir ölçüt yapamıyorum çünki burası hep rüzgarlı komşum.Ama senin izlenimlerine göre doğru olabilir.Bir çok kez siklonik sistem yaşadık bu sene bununda etkisi var

Normale oranla kıyaslayamam ama geçen seneye oranla civarım çok daha rüzgarlı geçiyor komşum.

• Ağır işçilik istiyormuş bu iş komşu :P^^ Ocak-Şubat-Mart'a hızlıca göz attım da evet rüzgar azda buzxa olsa dinmemiş hiç.Geçen sene Ocak çarptı gözüme rüzgar ani bir şekilde dinmiş sonra aniden 70-80 kilometreye varmış , bu sene daha çok hareketsiz,ağır ama öyle veya böyle rüzgarlı geçiyor.

• Ağır işçilik istiyormuş bu iş komşu :P^^ Ocak-Şubat-Mart'a hızlıca göz attım da evet rüzgar azda buzxa olsa dinmemiş hiç.Geçen sene Ocak çarptı gözüme rüzgar ani bir şekilde dinmiş sonra aniden 70-80 kilometreye varmış , bu sene daha çok hareketsiz,ağır ama öyle veya böyle rüzgarlı geçiyor.

Aynen komşum önceki sezon 70-80 li değerler daha fazla görülmüş bu sezona göre.Önceki sezon yağışta daha fazlaymış(Çanakkale adına).

Erken sinerjiyi salayım :D çok aradık bu sezon ama olmadı

Ben takibe aldım 6500+ h'nin tutarlılığı artmış diyorlar :P

anim_vmd2.gif

anim_iod6.gif

• Daha önce de bir konuda yazmıştım Bu sene O sene olacaksa 2019-20 için geçerlidir.Öyle gıdım mıdım sistemlerle yorulmadan bu seme iç ve doğu bölgelerin yaşadığı gibi La ninaya yakışan bir kış olacak...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Aynen komşum önceki sezon 70-80 li değerler daha fazla görülmüş bu sezona göre.Önceki sezon yağışta daha fazlaymış(Çanakkale adına).

Erken sinerjiyi salayım :D çok aradık bu sezon ama olmadı

Ben takibe aldım 6500+ h'nin tutarlılığı artmış diyorlar :P

anim_vmd2.gif

anim_iod6.gif

96'dan kaçırdık 6500'e göz kırpamam komşu :P^^

• Enes Güleç(17) bu sistemi sipariş edelim hemen kaçmadan :D

ya şaka bir yana açıkçası bu kış beni seneye için korkutmadı değil . Nedeni ise , bu sene 144. 120. saatte bile bizi kar bakımından tatmin edecek sistemler gözükürken neredeyse hepsi sınıra çekildi . Şimdi olaya bir de şu açıdan bakacağım ve beni korkutmasının asıl sebebi de bu . Kaçırdığımız sistemler 144h'de gözüktüğü güçte farklı yeri vurmadı , eriye eriye geldi yani atıyorum sistemin merkezi -12 ile Marmara olacakken -12 ile Balkanlar olmadı . -12 Marmara olacakken -8 Marmara oldu -7 Marmara oldu . Bir nedeni var mı bilmiyorum ama neredeyse her sistem kırpılarak geldi seneye umarım böyle durumlarla karşılaşmayız . Yani tarih yanlış olmasın 2019 Şubat son haftası sistemi bu anlattığım olayda zirveyi yaşatmıştı çok büyük hayal kırıklığı olmuştu . Umarım anlatmak istediğimi anlamışsınızdır epey karmaşık oldu yazı :)

• Enes Güleç(17) ağam her zaman ki gibi bizle eğleniyor komşu 8o kar değilde yağmur lazım yağmur çok iyi giderken duraksadık yeniden

Öyle bir modelki yağmur vermeden soğukla kar veriyor.Şuanki görünüme göre yağışlar nisana kaldı gözüküyor.

Martta sadece bir gün yağış oldu burada o yağışta mevsim normallerini yakaladı

• Kartepeye bu soğuklarda kar yağsa idi çok güzel olurdu. Önümüzde ki hafta sonu kar gösteriyor. Hep aynı hikaye yaklaştıkça eriyip giden sistemler.

Einmal editiert, zuletzt von xdian ()

• Yarın beklenen ortalama rüzgar

wind10mkph_20190327_06_030.jpg?

Anlık hamleleri

gustkph_20190327_06_033.jpg?

Cuma günü beklenilen ortalama rüzgar

wind10mkph_20190327_06_057.jpg?

Anlık hamleleri

gustkph_20190327_06_057.jpg?

Cumartesi günü beklenilen ortalama rüzgar

wind10mkph_20190327_06_078.jpg?

anlık hamleleri

gustkph_20190327_06_078.jpg?

Pazar günü beklenilen ortalama rüzgar

wind10mkph_20190327_06_099.jpg?

Anlık hamleleri

gustkph_20190327_06_099.jpg?

• Rüzgar yine deli gibi Susurluk'ta.Niye bu kadar rüzgara takıldın derseniz biz tavukçuların baş belası bu rüzgar , en ufak bir rüzgar da dahi hem göçmen kuşların sezonu olduğundan hastalıklar tavan yapıyor hemde rüzgara maruz kalan hayvan çabucak hastalanıyor, daha dün diğerlerine bulaşmaması adına kestim bir tavuğumu.O yüzden takığım şu aralar rüzgara :))

• Enes Güleç(17) komşu pazar günü mecburiyetten gübre atacağım mgm ortalama 30 km gösteriyor şiddetini ,attığın haritalar haricinde olası anlık hamlelere bakabileceğimiz bir veri var mı ?

Komşum wind gust verileri anlık olabilecek hamleleri gösteriyor

Ortalama 30km beklenen rüzgarda hamleler +60km leri bulur.