Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Gray Cities italya da ki alçak basınçlar çok abartılı diyagramda da belli oluyor. -15 olmasın -8 bile razıyız hava da kar görmeye de razıyız. yeter ki bu sene 1 tane de olsa kar tanesi gördük deriz. :D

İtalya'daki alçak basıncı abartı olduğu belli oluyor diyagramda ama orada bir alçak basıncın olacağı da neredeyse kesin bu yüzden bize -15 inmesi hayal ancak alçak basınç ne kadar güçsüz olursa sistemin ülkemiz üzerindeki gücü o kadar artar başta batı bölgeler olmak üzere, ondan sonra bizim Akdeniz'e kalıyor iş sistemi ne yapar ne eder bilmiyoruz ama İstanbul -16 alırken senin -8'e razı olacağını hiç sanmıyorum :D

• Hiç boşuna hayal kurup üzülmeyelim. Efsane soğuklar.ukrayna.bulgaristan .doğu avrupa va avrupanın içlerine sokuluyor. Dolayısı ile bizim buralar sımsıcak. olmuyor napalim bu sene kısmet değilmiş.

• Arkadaşlar takipteyim. Ne kadar umutlu olsam da bir iki gün daha sistemi takip edeceğim. İnşallah bu sefer 27 Şubat adlı konumuzu açacağım. @4 Şubat Kardeşim twetlerimi burada paylaştığın için teşekkür ederim :thumbup:

Ahmet hocam sisteme en zor ikna olan hocalarımızdandır
    O yüzden karamsarlığa kapılan her kardeşime diyorum ki;
    Pazartesi buralar karışacak vaziyet alın :/8103* :/8103* :/8103*

• AO’nun kuvvetli negatif modunda, Akdeniz havzasında ve kıta Avrupa’sında alçak basınçlar oluştuğu için biz bu alçak basınçların önünde ve güneyli rüzgarlarının etkisinde kalırız. Sonuç olarak yurdumuzda daha çok ılık ve -Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları dışında- yağışlı günler görülür.

Alintidir. Ilk once bu kuvvetli negatiften kurtulmamiz gerek.

• senaryoların sadece bir tanesi d.karadenize destek veriyor.surekli ukrayna kırım üzerinden batıya avrupaya geçiyor. Soğuklar gerçekten şahane ötesi. Gelmiyor bize kötü şans. Inşallah bir kış direkt bize akar. O zaman sabaha kadara uyumak yok

• Valla kendi adıma ben şu saate kadar ki 3 çıktısına da inanmıyorum gfs nin ne sabah ki gibi olur ne akşam ki gibi
    Salı hatta çarşambaya kadar da dikkate almam gfs yi
    Şubat sonu gibi bir mevsimde aksiyonlu hareketli kararsız havaları çözebilicek bi kabiliyet olduğuna inanmıyorum gfs de
    Ecm ye de pazartesi akşam çıktısında inanırım ama bugünkü görüntüsünden çok uzaklaşmasını beklemiyorum
    Gfs ye kalsa ben 18 inde efsaneyi ilan etmiştim şubat başında hatırlarsanız
    O bi kere olur gfs cim bida kandıramazsın
    İtalya da almanya da sana inanıp sevinenler varsa sevinmesinler çok kötü hissediyo sonra insan /scatisma2::341

• Bu sistemden bir *** olmaz arkadaşlar açık açık konuşmaya başlıyorum artık bölgemiz adına.Sistem Balkanlardan dönüp Avrupa'ya yöneliyor.Lanet bir sene oluyor.Bu kadar stresli saçma sapan bir yıl daha olmamıştır bölge adına bence.2014 de bile sistem almıştık.

• Sistem adına az umudum olduğudundan veri atıyordum artık umudum olmadığından veri paylaşımını kesiyorum.Strese girip karşılığını almamak yorucu oluyor hem beden hem ruhsal açıdan

• Sistem adına az umudum olduğudundan veri atıyordum artık umudum olmadığından veri paylaşımını kesiyorum.Strese girip karşılığını almamak yorucu oluyor hem beden hem ruhsal açıdan

hocam sen yine iyi kar gordun havada da olsada yada dokundun .ben trabzondaydim samsuna kar yagdiginda trabzon tarafina hicccc bi gıdım yagmadi düşün halimi samsuna geldigimde karlar erimişti ve ben hic bu sene kar almadim elime...

• hocam sen yine iyi kar gordun havada da olsada yada dokundun .ben trabzondaydim samsuna kar yagdiginda trabzon tarafina hicccc bi gıdım yagmadi düşün halimi samsuna geldigimde karlar erimişti ve ben hic bu sene kar almadim elime...

aynen dediğin gibiyim bende havada bile kar göremedim bu sene çok tuhaf gerçekten. Hayırlısı yüce allahtan

• hocam sen yine iyi kar gordun havada da olsada yada dokundun .ben trabzondaydim samsuna kar yagdiginda trabzon tarafina hicccc bi gıdım yagmadi düşün halimi samsuna geldigimde karlar erimişti ve ben hic bu sene kar almadim elime...

Bu sene sadece 9 saat kar ve tipi etkisinde kaldım o da Bolu/Abant Üniversitesinde ama inanki kendi şehrinde yağan kar kadar zevk vermiyor... İstanbul'da havada yağanı saymıyorum.Sayılacak kalitede yağmadı o.Ancak yinede iyiki gitmişim.Gitmeseydim çok pişman olacaktım şimdi.

Buda o günden fotoğraf...

• Aynen hocam 2014 ü bırakın son 30 yılın en berbat ilk iki kışı arasına girer hatta 1.si .sitem alamadığımız yıllar oldu ama sahile kky yağardı az yükseklerde hafif örtü olurdu. Geçen sene bu zamanlar uzungöl belki 1 mt kar vardı keza ayderde daha fazlası gelin görün ki oralar da sonbahar havası gibi yerlerde kar yok taaa yüksek tepelerinde görünüyor. Lanet ki ne lanet .heralde önümüzdeki sene de bundan kötüsü olmaz.hazar yükseği dedik ispanya italya civarı a.b ler dedik yok bitirdi bizi.diger bir detay ise kuzeyimizin aşırı soğuk olması bizim için illaki ıyi olacak olmadığını ders olarak verdi.

• Aynen hocam 2014 ü bırakın son 30 yılın en berbat ilk iki kışı arasına girer hatta 1.si .sitem alamadığımız yıllar oldu ama sahile kky yağardı az yükseklerde hafif örtü olurdu. Geçen sene bu zamanlar uzungöl belki 1 mt kar vardı keza ayderde daha fazlası gelin görün ki oralar da sonbahar havası gibi yerlerde kar yok taaa yüksek tepelerinde görünüyor. Lanet ki ne lanet .heralde önümüzdeki sene de bundan kötüsü olmaz.hazar yükseği dedik ispanya italya civarı a.b ler dedik yok bitirdi bizi.diger bir detay ise kuzeyimizin aşırı soğuk olması bizim için illaki ıyi olacak olmadığını ders olarak verdi.

Bu senenin lanetli olduğuna inanmaya başladım.*** gibi geçen kışın(!) sonunda gelen deli soğukların bize uğramaması da işi iyice sıvıyor.

• Mgm den inciler
    -Aylık tahminler Türkiyeninde kurucu üyesi olduğu ve çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi 34 ülke tarafından desteklenen Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezi (Ecmwf) tahmin modeli veri ve ürünleri kullanılarak hazırlanmıştır.
    -Tahminlerin tutarlılığı 1, 2 ve 3. günler için %80-90, 4. ve 5. günler için %65-80 dir
    Kabaca bi hesap yapıyorum 26-5=21
    Yani ayın 21 çarşambaya kadar sistemi alamadık demiyorum
    Karadenizlinin umudu bitince inadı başlarmış
    Battı balık yan gider /scatisma2::341 :/8103*