Orta ve Doğu Karadeniz Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • ayni modelleremi bakiyoz arkadsimya aynen ordu gresuna kadar sıkinti yok insallah butun memleketimiz faydalanir ve insallah gelir tabiki

• gefs kontrol şu anda yardırıyor. gfs 6z hem ana çıktısıyla hem de kontrol çıktısıyla pek ciddiye alınacak gibi değil ancak bu sistemin ana çıktı yada kontrol çıktısı gibi gelmeyecek anlamı taşımıyor. eğer kontrol gibi gelirse batıdan doğuya her yeri gömer.

Kafkaslar'dan gelen soğuk hava dalgası...

• Görüntü güzelde abi ağırlıklı batıya çalışmış gfs öğlen güncellemesi trabzona bile -10 girmiyor -8 bandında giriyor ancak umarım böyle gelmez yoksa çok kötü hüsran olur sabah akşam gece demeden model takibi yapıyoruz pek anlamasakda sistemi istediğimiz gibi alamassak kötü olur.. Akşam a değişeceğini umuyorum. En azından bi ülke sistemi alsak yeter.. Takdir allahtan umudu kesmek yok takibe devam
  • @cografyaciburak hocamızın dedigi gibi bu sene milad senesi olacak demisti. Ama görünüşe göre bu durum doğu karadeniz sahiller icin olacak gibi. Zaten ana hat belli ve boyle durumlarda dogu karadeniz sinirda kaliyor. Orta karadeniz şansli tabi. Istanbul da dogu karadeniz sahilde kar görmedi . Istanbul ay sonuna dogru alacak gibi duruyor. Mart basinda da bi sistem var dogu karadeniz sahillerde faydalanacak gibi gozukuyor. Fakat hocamizin düsüncesini almak isterim . Sizin görüşünüz nedir..

• Allahım ne güzel soğuk hava doğu avrupadan taa avrupanın içlerine italyadan ingiltereye kadar mükemmel soğuk vermiş. Muhtemelen haberlerde almanya v.b gibi avrupa donuyor ajanslarda yerini alacak. Vay ki ne vay ulkemizede yaşanamayan kışın ardından bahar havasına bahar havası katmış. Y.b duracağı yeri bilse dikine olsa efsaneler yaşanır. Nasip değilmiş.

• Üzerimizde öyle muhteşem soğuklar var ki vurduğu yeri dağıtıp geçecek cinsten. Ama gelin görün ki -20’lerin olduğu yerlerin aksine bizde +12’ler olacak. Çok dramatik gerçekten.

• @BaFRaLı55 Hocam, biliyorum çok zaman var daha. Yani artık ben bile sıfır bilgim ile artık şunu öğrendim bu sene: Bu kadar sürede daha çok değişir. Ama kısaca tecrübelerine dayanarak ne olur sence? Teşekkürler.

• bu sene yunanistan-italya-ispanya full çalışıyor. Düne karar soğuk istikamet karadeniz marmaraya yakın iken bu üçlü yine son anda patlak verdi ve y.b nin şaftini bozdu. Yamulttu soğuğu avrupaya cekti.alttan alttan bize tersten afrika siklonu gönderiyor.

• Israrlı bir şekilde bu akşam çıktısında gfs ve ecmf birbirinin hemen hemen aynı posizyon ile muhteşem soğukları kırıma inemeden batı orta avrupadan daldırmış. Not:bence bu iş bitti the end. Bundan sonrası belki gfs arada şaşırıp bize indirir çeker.

• Sistemler Avrupa yolunda olunca modeller neredeyse hiç ayrışmıyor. O taraflara inen sistemler genelde kararlı oluyorlar gibi? Uzman arkadaşlar ne der acaba bu konuda.

• @BaFRaLı55 Hocam, biliyorum çok zaman var daha. Yani artık ben bile sıfır bilgim ile artık şunu öğrendim bu sene: Bu kadar sürede daha çok değişir. Ama kısaca tecrübelerine dayanarak ne olur sence? Teşekkürler.

Çok değişir diyoruz ama hep kötü anlamda değişti bugüne kadar bu sene.Değişimlere uğrayacak evet ama bakalım ne olur bilemem.Lanet bir yıl oldu zaten 2018

• @BaFRaLı55 hocam benim hala ümidim var bilgimle değil hislerimle giresun 2000 rakımdayım kar kalmadı hocam ömrüm boyunca bu şekilde hiç görmedim buraları böyle bitip gidemez bu kış afet olur sanki biterse de daha kötüsü gelene kadar hiç unutmayız bu yılı allah korusun

• @BaFRaLı55 hocam benim hala ümidim var bilgimle değil hislerimle giresun 2000 rakımdayım kar kalmadı hocam ömrüm boyunca bu şekilde hiç görmedim buraları böyle bitip gidemez bu kış afet olur sanki biterse de daha kötüsü gelene kadar hiç unutmayız bu yılı allah korusun

nerdesin topram sen egribeldemisin ben alucraliyim