Kış Başlıyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam trakya ve kıyı ege yorumu alabilirmiyiz trakya tatmin edici kar yagısı alabilecekmi?

• Azor avrupanin orta kesimlerinden yukselecek arkasinda sibirya nin destekledigi polar hava olacak. 23 sistemi boyle gelecek. Aysonu icin suan yorum yapmak istemiyorum. adim adim gidecegiz.

Hocam Butun kis istanbuldaydim sistemler silsilesi geliyo okul tatile girdi kayseriye gidicem bendeki bu sans baska kimsede olamaz :( insallah bizde orda tatminkar bi kar aliriz

• Hocam sizin değerli yorumlarınızı takip ediyorum.Yüce ALLAH'tan ülkemizin bereketli bol kar yağışlı bir kış grçirmesini diliyorum.24 ocak sisteminde efsane görme yüzdrniz kaç sistem kaç günlük

• Bence esas sorun şu. GFS olsun ya da ECMWF olsun henüz çok uzun bir vakit varken sinerji ya da hüsran yaratmak. 10 gün önceden sistem kesin geliyor demek neşeli olan ruh halini şimdiki güncelleme ile depresif bir ruh haline bırakıyor. Sonra çıktı yine düzeldiğinde o depresif ruh hali tekrar yerini neşeye bırakıyor. Dalgalı bir ruh hali yani. Bunu küçümsemeyin. Çünkü bu psikoloji tıp dilinde melankoli hatta hatta manik depresif ruh hali diye tabir ettiğimiz durum. Forumda bu da sinire hatta ve hatta yer yer tartışmalara dahi yol açıyor. Uzun zamandır uzaktan takip ediyorum forumu. GFS güncellemesi esnasında bilgili konuya vakıf kişilerin GFS ECMWF çıktılarını yorumlaması diğer kişilerin her türlü sinerji ya da hüsran dileklerini bir kenara bırakıp hocaları dinlemesi daha iyi olacaktır. Elbette bu bir öneridir. Ancak şu nettir ki dün mecazen ilahi kudrette bir sistem bekleyen bilgisiz takipçiler bugün hüsranla güne başlayabiliyor. Burada yapılan şeyin tahmin olduğunu kimse unutmasın. Tahmin kesinlik içermez tahmin içerisinde sinerjiyi ya da hüsranı barındırmaz olanı analiz eder ileriye dönük olarakta elde olan materyallerden kesinliği olmayan sonuçlar ortaya çıkarır. Ne nokta koydurur ne de sistemi kesip atar. Kimse ayın 23 ünde baba gibi sistem var haydi ateş edelim deme hakkına SAHİP DEĞİLDİR. Kimse 23 ünde hiçbir sistem yok yatın uyuyun deme hakkına da SAHİP DEĞİLDİR. Çünkü bu forum ciddi bir forumdur ve içinde yazar tahminciler vardır bu forumun bir ağırlığı vardır. Bundan dolayı yazar/tahminci kardeşlerimizin dedikleri çerçevesinde kafamızda bir taslak oluşmalı ancak sistem yaklaşmadan çıktılar rayına oturmadan KESİNLİK ve TAHMİN arasındaki TDK farkını anlamadan heveslenilmemelidir.

• bu modeller neye göre değişiyor niye aşırı oynak bilen biri var mı acaba

23 civarındaki sistem alçak basınç etkisiyle geliyor,modeller AB'lerin yerini çözmesi zaman alıyor.Bu yüzden şimdiden karalara bağlamak anlamsız.

• 23 civarındaki sistem alçak basınç etkisiyle geliyor,modeller AB'lerin yerini çözmesi zaman alıyor.Bu yüzden şimdiden karalara bağlamak anlamsız.

inşallah ya şu Ab tam çanakalenin orda bulunsa 500 hp soğukarda -38 gibi olsa tüm marmara coşarrrr

• @hudayar 6 saat sonra bir daha bak. Olmadı 12 olmadı 18 olmadı 24. Arkadaşım onlarca senaryo var onlarca parametre var. Var oğlu var herşey bizim istediğimiz gibi olsa 365 gün kar yağardi. Bunları bu şekilde sorgulamak yerine üstadların hocaların yazdıklarından birşeyler öğrenmeniz sizin için daha iyi olur. Gün gelir kimseye sormadan kendinde yorumlayabilirsin bizlerde bu şekilde öğrendik. Tabiki sor ama 6 saatte bir senaryo üreten modelin neden böyle bir şey ürettiğini sormak bence hiç birşey öğrenmek istemediğini gosterir

• Bir sistem bir modelde bozunca yok olup gitmek değildir. Akşam 24üne sistem verse sevinçten çıldırırsınız gene. Bu da değildir. İstikrar önemlidir.

Sistem sadece modelden yana değildir.

• bu modeller neye göre değişiyor niye aşırı oynak bilen biri var mı acaba

Modeller her güncellemede farklı şeyler sunabilir zira bunlar senaryo denemeleridir kaldı ki her sistem son 96h gelene kadar değişime açıktır hocalarımızda en az sizin kadar kar sevdalısı ve sitemin gelmesini istiyor. Ayrıca bu kadar olumsuz olmanıza gerek yok şuan için kesin kötü diyeceğimiz birşey yok zaman en iyi ilaçtır beklemeye devam herşey iyi olacak