Judah L.Cohen'le 3 Soru 3 Cevap

 • Cohen e sizin adınıza sordum sevgili Hava forum üyeleri...

  Soru 1. Kışın 2.yarısı için ne düşünüyorsunuz ?
  Cevap - Polar girdabının durumuyla ilgili belirsizlik nedeniyle kışın geri kalanından pek emin değilim. Şubat ayında ciddi bir bozulma veya zayıflamış polar girdabı bekliyorum ancak itiraf etmeliyim ki hava modelleri buna dair bir işaret göstermiyor, bu nedenle gerçekleşmeme ihtimali de bulunuyor. Ancak bu düşüncemden bağımsız olarak, kutupsal girdap çevresindeki akışın (çapraz kutup) Doğu ABD'ye soğuk hava geri dönüşünü desteklediğini düşünüyorum. Soğuk hava Sibirya üzerinden geliyor ve bence atmosferik sirkülasyon soğuk havanın Sibirya'da kalmasına sebep oluyor. Burada asıl merak edilen ise soğuk havanın nereye gittiği. Şahsen Avrupa’ya gidebileceği kanaatindeyim fakat kutup girdabının çevresindeki akış havanın batıya doğru Avrupa’ya gitmesi için pek elverişli görünmese de Türkiye semalarına geçmesi daha kolay görünüyor.

  Soru 2. Hava tahmin modelleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Tercih ettiğiniz bir model var mı?
  Cevap - Modellere çok fazla güvenmemeye çalışıyorum, ancak Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) modelinin uzun vadeli eğilimleri göstermenin en iyi yol olduğunu düşünüyorum. ECMWF verileri tamamen kamuya açık değil ve ben yalnızca kamuya açık bilgilere erişebiliyorum. Bununla birlikte, modellerin atmosferik dolaşımın büyük ölçekli özelliklerini bir haftalık ve hatta iki hafta süreyle tahminlerindeki doğruluktan etkilendim. İki haftanın ötesinde, modellerin güvenilir olduğunu düşünmüyorum ve aslında birçok tahmincinin 3-4 hafta, aylık ve hatta mevsimlik süreler için modellerin tahminlerine fazlasıyla güvendiğine inanıyorum.

  Soru 3. İyi bir sezonluk tahmin nasıl yapılabilir ?
  Cevap -
  İyileştirme yapabileceğimiz alanlardan birinin mevsimlik tahminleri tropikal zorlamanın ötesine geçirmek olduğunu düşünüyorum. Başta El-Nino-Güneyli Salınım –ENSO- olmak üzere toplumun mevsimlik tahminler için tropik sınır zorlamalarına fazla bağımlı olduğuna inanıyorum. Kuzey Kutbu değişkenliğinin mevsimlik zaman ölçeklerinde enlem-altı hava koşullarını etkilediğine ve modellerde daha iyi anlaşılabileceğine ve simüle edilebileceğine inanıyorum.

 • Cohen den bilgi almak zordur okuldan da bizim profesörler bile bilgilerine başvurmak istedi zor bir süreç olmuştu, kendisi gerçekten işini profesyonel yapan profesör, sorularda gayet mantıklı sorulmuş, küresel ısınmada sorulsa daha iyi olurmuş ellerinize sağlık :)

 • Muthis basari helal olsun. Ecmwf iyi diyoda neden surekli Gfs ile is yapiyor. kisitlama bahane. ucretli uye olabilir.

  Hocam sanırım ücretli üye de olsalar paylaşımda bir yasak ya da kısıtlama var Amerikada.Bir forum tartışmasında paylaşan üyeyi şikayet edeceklerini söylemişlerdi...