27 Aralık - 15 Ocak Tahmini

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 25 Aralık da yaptığım açıklamada kısaca sistemden şu şekilde bahsetmiştim .

Ve bugün GFS nin öğle güncellemesinde bize sunduğu çıktı :

Sistemin akışı tahminlerimde ilerliyor .

Kış ayları gereği normal bir sistem bizleri bekliyor , nereye ne kadar kar yağacak bunu şimdi söylemek zor DEK li bir sistem olmasını beklediğimi tekrar dile getirmek istiyorum ani ve lokal kuvvetli kar yağışları bekliyorum vurduğu yer 15 dakikaya beyaza bürünür ^^

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• GFS Öğle Güncellemesi 15 Ocağa Kadar Beklenen Kar Miktarları CM cinsindendir.

Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır. Uyandığında yattığından daha farklı bir dünyaya gözlerini açarsın

Priestley

• hocam yorumda bahsettiğiniz sinop a kadar olan hattın daha doğusuna uzanabilir mı sizce?

Uzanacaktır ki giresun boyuncada 100 + rakımlı bölgelerde güzel kar yağışları bekliyorum

Priestley

• Yanlış anlama ben herkesin tahminine saygı duyarım konu tahmini 15 ocağa kadar ya sen 15 ocak sonrasına bakıyorum diyince yazdım..

Yok yanlış anlamıyorum hocam sadece 15 ine kadar bir efsane beklemiyordum zaten onu söyledm ki tahminimde yer alan sistem 11 i akşamı geliyor.

Priestley

• Evet arkadaşlar herkese merhaba hayırlı haftalar dilerim cümleten.

Uzun soluklu sistem takipleri yaptık bu sene ve her seferinde geldi dedikçe kaybettik .

Fakat uzun vadede en çok kendini belli eden 12 ocak sistemi geç olsada 14 ocağın ilk saatlerinden itibaren yurdumuza girecektir ve artık %95 kollarımızda diyebiliriz ki bende bu sebepten dolayı bu sistem hakkında biraz açıklama yapma gereği duydum.

Öncelikle sistemimizin sibirya kökenli olduğunu unutmayalım balkan sistemlerinden farkı ise soğumanın daha net olmasıdır.

Hep GFS üzerinden sunumlarımızı yaptık bu sefer de ECMWF yi kullanalım :)

ECMWF nin sabah güncellemesine göre ;

Sistem balkan , karadeniz karması olarak üzerimize giriş yapacak yani sistem karadeniz üzerinden geçip önce trakya , batı marmara hattından giriş yapacak .

Daha sonra ilerleyemeye devam eden sistem yaklaşık 6 saat içerisinde marmaranın tamamına , egenin kuzeyine ve batı karadenize kadar uzanacaktır.

15 Ocağın ilk saatlerinde sistem Trakya , Marmara , Batı ve Orta Karadeniz , Doğu Karadenizin batısı , İç Anadolunun batısı ve kuzeyi ile iç egeye kadar yayılmış olacak.

15 Ocak gecesi sıcaklıklar :

Trakyada -4 , -8 derece
    Marmarada -2 , -4 derece
    Batı Karadenizde -4 , -6 derece
    İç egede -6 , -8 derece
    İç anadolunun kuzeyinde -4 , -8 derece
    İç egede -3 , -5 derece
    orta karadenizde sistemin giriş yaptığı bölgelerde -1 , - 4 derece aralığında olmasını tahmin ediyorum.

16 sı öğleden sonra sistemin soğuk çekirdeği trakya hattından ayrılarak doğuya doğru haraket etmeye başlıyacaktır bu saatlerde de sistem doğu anadolu nun batısı , iç anadolu , karadenizin tamamına yayılmış olacak.

Yağışlar trakya , marmara , karadenizin tamamı , iç anadolunun tamamında , doğu anadolunun tamamında kar olarak yağmaya devam edecek . Sıcaklık sınırında kalabilecek olan güney doğu anadolu bölgesinde kar yağışının olması en yüksek ihtimalli tarih 16-17 ocak tarihleri olacağınıda dipnot olarak belirtmek isterim.

17 ocak akşam saatlerinden itibaren soğuk çekirdek doğu karadeniz ve doğuanadolu dışında tüm bölgelerden ayrılmış olacak.

İstanbullulara bir not : Sistemin en kuvvetli günü 15 OCAK ! 15 ocağa giriş yaptığımızdan tibaren kuvvetlenen 500 HPA soğukları ile kuvvetli dek yağışlarını almasını bekliyorum.

Sistemin kaymağı bolu karabük hattına gitmesi yüksek ihtimaldir. Bu bölgeler yükseklerinde 1 metre civarı kar yağışları görülebilinir. Ve bu yağışlar ani ve yoğun olacaktır.

25 Aralık tarihinde Marmara boyunca 5-10 cm aralığında kar örtüleri beklediğimi dile getirmiştim bunu tekrarlıyorum ve biraz daha fazlası da olabilir diyorum. Sahillerde dahi örtü olacak.

Yağışları kestirmek çok zor fakat %50-%60 civarı tahmin edilebilinir .

Örtü sormak isteyenler yazsın bölgeleri hakkında tahminlerimi paylaşırım.

Allah C.C. soğumuzu karımızı eksik etmesin .

Priestley

• Uğur hocam 25 aralık yazmışsınız ona bi el atıver :)

Yok kardeşim 25 aralıkta yapmıştım ilk tahminimi bu sistem hakkında onu dile getirdim orada :)

Priestley

• @Uğurcan Makaroğlu hayırlı olsun eline emeğine sağlık Allah utandırmasın

Bir özeleştiri de bulunucam Karabük bolu hattı 1 m civarında demişsin ama 10cm alsınlar ben havalara uçarım o derece çünkü 500hpa kötü+yağış sıkıntısı çok fazla soğukdan önce cephesel yağış alacaz o da yağmur kar karışık olur bişey anlayamayız.Zaten Karabük,Bolu fazla dek alan yerlerde değil.Anlayacağın ben Karabük de oturan birisi olarak 5cm el sıkışalım deseler kabul ederdim :)

Tekrardan teşekkür ederim yorumlarına saygım sonsuz lakin hakim olduğum bölge de bu derece ekstrem olaylar malesef beklemiyorum.

• Hocam Balıkesir merkez örtü olurmu olursa da kaç cm civarı beklentiniz. teşekkürler şimdiden.

10 cm civarı örtü bekliyorum

Priestley