Havaforum Uçuş Kulübü

 • @Vintersaga, Savaş Jetlerinin hepsini bir listede toplayarak karşılaştırmalı olarakta inceleyebiliriz. Yada uzunca bir döneme yayarak, konuyu süslemek icin birer birerde paylaşabiliriz. Acelemiz yok nasılsa, tabiki, yavaş yavaş incelemek daha iyi olur dediğin gibi değerli kardeşim. ^^

 • @Seyyah Başüstüne abi, hemen giriş yapalım hatta.


  1. Nesil Savaş Uçakları

  2. Dünya savaşıyla beraber, havacılık endüstrisi de artan ihtiyaçlara cevap vermek adına hızlı bir gelişime girmişlerdir. Daha önce içten yanmalı motor kullanılan savaş uçakları da 1940'lar itibariyle jet motoruna geçmişlerdir. İlk jet motorlu savaş uçağını da 1942'de Almanlar yapmayı başarmıştır.


  MesserschmittMe262Schwable.jpg
  Örnek bir Messerschmitt Me 262


  1. Nesil savaş uçakları tarih olarak 1942-1950 arasını kapsamaktadır. Özellik olarak jet motorlu ve çeşitli silahlandırmalar bulunan uçaklarda, tabii ki herhangi bir radar sistemi bulunmamaktadır.


  Uçaklar

  Tarih

  Ülke

  Messerschmitt Me 262 Schwalbe

  1942

  Almanya

  Gloster Meteor

  1943

  İngiltere

  Heinkel He 162 Salamander

  1944

  Almanya

  Republic F-84 Thunderjet

  1946

  ABD

  North American F-86 Sabre

  1947

  ABD

  Mikoyan MiG-15 Fagot

  1947

  Rusya

  Mikoyan MiG-17 Fresco

  1950

  Rusya


  Modelleri detaylı olarak yavaş yavaş işleriz, ilk adım en zor adım derler ya, bu ilk uçaklarda gelişim açısından çok değerli.. :thumbup:

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • @Vintersaga ricamı kırmadığın için teşekkür ederim. Bu paylaştığın uçaklar, Jet motorlu savaş uçakları açısından ilk kilometre taşları gerçekten...


  Müsade edersen bende bu konuya ilk katkımı; gurur kaynağımız pilotlarımızın görüntülerini paylaşarak yapmak isterim. • Dünyanın ilk ses hızından hızlı yolcu uçağı Fransa-İngiltere ortak yapımı Concorde
  Tek bir yolcunun sadece yakıt maliyeti 1,080 TL'ye ulaşmaktaydı. Sadece elit kişilerin
  Binebildiği onu kullanmak için için pilotların sıraya girdiği ancak çoğu pilotun onu görmeden
  üretimden kaldırıldı Concerde sonu bir facia ile bitti.


  20. Temmuz 2000 tarihinde Paris Charles de Gaulle Hava Alanından kalkışın dan 1,5 dakika sonra
  düştü ve az güvenilir maliyeti yüksek olduğu için üretimi durduruldu.
  (Resim düşmeden önceki son görüntüsüdür ayrıca Youtube'da bir Tır şöförü tarafından şans eseri çekilmiş düşmeden önceki son videosu da bulunmaktadır.)
 • @Seyyah Estafurullah abi, ne müsadesi. Desteklerini her zaman beklerim. Solotürk ve Türk Yıldızları gerçekten her defa bizi gururlandırıyor. Ajandaya izninle onları da ekleyelim, ilerde detaylı konuşuruz..


  @Voyager1 Concorde havacılık piyasasının en zarifi, en klası olabilir. Onla seyahat etmek gerçekten ayrıcalık. İleride detaylı şekilde onuda tartışırız inşallah..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • 2. Nesil Savaş Uçakları


  2. nesil savaş uçaklarını, 1. nesilden ayıran temel özelliklerden biri ses hızını aşmalarıdır. 2. Nesil tarih olarak 1951-1960 tarihlerini kapsar ve bu tarih itibariyle ses hızını aşan uçaklar kullanıma çıkmıştır. Buna ek olarak güdümlü füzeler uçaklara eklenmeye başlamış ve radar sistemleri ilk kez kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemin en etkin ülkeleri ABD ve Rusya olmuştur.


  F100.jpg
  Örnek bir North American F-100 Super Sabre


  Kıbrıs Barış Harekatından da tanıdığımız F-100'ler 2. Nesil savaş uçaklarıdır. Almanya ve İngiltere döneme ayak uyduramayan ülkelerdir..


  Uçaklar

  Tarih

  Ülke

  North American F-100 Super Sabre

  1953

  ABD

  Convair F-102 Delta Dagger

  1953

  ABD

  McDonnell F-101 Voodoo

  1954

  ABD

  Lockheed F-104 Starfighter

  1954

  ABD

  Republic F-105 Thunderchief

  1955

  ABD

  Mikoyan MiG-21 Fishbed

  1955

  Rusya

  Convair F-106 Delta Dart

  1956

  ABD

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • @4 Şubat Aslında haklısın abi, hep jetleri konuştuk. Nice başarılara imza atmış Spitfire, Messerschmitt BF 110 gibi piston motorlu efsaneleri ayrı parantezde inceleyelim. Nesiller hakkında genel bilgi verdikten sonra kronolojik gidelim ve de onlardan başlayalım..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • 3. Nesil Savaş Uçakları


  3. Nesil Savaş uçaklarında artık motor teknolojilerinde ciddi bir atılım yaşanmış ve teknolojiler ilerletilmiştir. Tamamı ses hızından yüksek uçakların silah sistemleri epeyce geliştirilmiş ve yavaş yavaş uçakların manevra kabiliyeti arttırılmaya çalışılmıştır. Tarih olarak 1961-1970 tarihlerini kapsar. İsveç de bu nesilde jet uçaklarla tanışmıştır..  f4phantom.jpg
  Örnek bir F-4 Phantom


  TSK'da da hala aktif görevde olan F-4 bence bu nesilin en ünlü uçağıdır, çoğu orduda envanterden kaldırılan F-4 2020 itibariyle TSK'da da envanterden çıkarılacaktır. Bence F-4 en yakışıklı uçak da denilebilir. Muhteşem bir tasarımı var..


  Uçaklar

  Tarih

  Ülke

  McDonnell Douglas F-4 Phantom

  1958

  ABD

  Northrop F-5 Tiger

  1959

  ABD

  Mikoyan MiG-25 Foxbat

  1964

  Rusya

  British Aerospace Harrier

  1964

  İngiltere

  Saab 37 Viggen

  1967

  İsveç

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Bizde uçan tabut olarak adlandırılır f4 ler :(

  Evet öyle bir üne sahip olsa da o kadar güvensiz değiller aslında. Biraz yaşlandılar sadece.. :/ F-4 bir başka duruyor.. :hfyeni (29):


  "Uçan Tabut" lakabının bence asıl sahibi F-105'dir, onların durumu daha vahim.. :thumbdown:

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • ABD ordusu 'uçan tabut' F4'leri testlerde hedef olarak kullanıyor
  Son 35 yılda 14 pilot şehit olduğu F4 savaş uçakları, ABD ordusunda 1996 yılında emekli edildi.


  Adamlar 20 sene önce vazgeçmişler

 • @4 Şubat Biz tabii kullanıma devam etsek de, pek aktif değiller. 2015 yılında peşpeşe F4'ler düşünce artık keşif için kullanılmayacağı açıklanmıştı. Aktif kullanıcı olarak biz hariç; Japonya, Güney Kore, Mısır, İran ve Yunanistan kaldı galiba..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change... • Unutmadan biz F4'leri 3 kere modernize ettik, ömürlerini çoktan doldurdular da çoğu ordu da olduğu gibi; F-35 projesi gecikince onlar gelene kadar tutuyoruz. İlk F-35 teslimatı önümüzdeki seneydi sanırım..

  There was a time when more meant better. When everything meant everything. Times change...