Teleconnection / Yeni Denklem Arayışları

• Önceki yıl bu konu ile alakalı düşüncelerimi paylaşmıştım.

Malesef meteoroloji alanında da gerekli adımları atmakta

çok geç kaldık.Bir çok alanda olduğu gibi dışa bağımlılığı

askari düzeye indirmemiz gerekiyor.Bunun başka yolu yok.

Yerli ve milli olmak istiyorsak bırakın sınırlı alan modelini,

global manada güçlü kendi tahmin modelimiz olması gerekiyor.

Bu gün İzmir sayfasında bir arkadaşımız MGM'yi arayarak

bölgesi hakkında bilgi rica etmiş.Fakat telefondaki şahıs arkadaşımıza

benim bu konu hakkında bilgim yok internette modeller var onlara bakın

yanıtını vermiş.Durum bu arkadaşlar fazla söze gerek yok.

• Haktan abi o bişey mi , ben meşhur bir istasyonu aradım belki on defa , şu an kar yağıyor mu dün yağdı mı çok soğuktu dedim , vallahi de billahi de , ne yapacaksın kardeşim manyak mısın dediler , hem de farklı kişiler , bilgi veremeyiz dediler

Toplum olarak görev bilinci ve emanet liyakat şuurumuz maalesef çok dramatik bir halde , Allah kurtarsın

• Haktan

Haktan Hocam;

Daha basit bir soru sorup kenara çekiliyorum hemen :)

Yerli model diyor ve MGM'nin yetersizliğini dile getiriyorsunuz. Sorum şu, etrafımız cehennem ateşi gibi yanıyor. Suriye, Irak, Ermenistan, İran, Gerim gerim gerilen Balkanlar filan.

Biz İHA'larımız, SİHA'larımız, diğer muharip uçaklarımız için, Kara muharebelerinde mesela Zırhlı birliklerimiz için önemli bir istihbarat gereksinimi olan hava tahminlerini nasıl ve hangi yöntemle sağlıyoruz?

:)

Kısa, orta, uzun vadeli hava tahminlerini geçtim bu sorunun yanıtı bile içler acısı tahminimce.

Saygılar, iyi forumlar

• Haktan abi o bişey mi , ben meşhur bir istasyonu aradım belki on defa , şu an kar yağıyor mu dün yağdı mı çok soğuktu dedim , vallahi de billahi de , ne yapacaksın kardeşim manyak mısın dediler , hem de farklı kişiler , bilgi veremeyiz dediler

Toplum olarak görev bilinci ve emanet liyakat şuurumuz maalesef çok dramatik bir halde , Allah kurtarsın

Aynen kardeşim malesef öyle.Bulunduğu makamla uzaktan yakından alakası olmayan tepeden inme şahıslar mevcut ne yazık ki.

• üstad nasıl bir sinerji oluşturduysan sistemler bize gelene kadar eriyo kırıntılar kalıyo ^^ şaka bir yana aynen devam bir şekilde kuvvetli dalga yada dalgalar bize gelicek inşallah reis/scatisma2::341

Hocam ben açıkcası daha mesleğimi seçme aşamasındayım , havaya sevdalanıp bu forumu takip etmeye başladım ve sizin gibi hocalarım sayesinde bu sevdam büyüdü. Meteoroloji okuyup acaba bu konuda ilerlesem mi düşüncesi bile ben de oluştu lakin ülkenin bu alana verdiği değer , bulunduğumuz seviye ortada , halen de kararsızım. İnsan üzülüyor sevdiği işinden vazgeçip sadece akşamları buraya hobi olarak girmekten.. Sonuçta kim istemezki bu mesleği gece gündüz yapıp layığıyla yerine getirmek. Benim nacizane fikrim budur. Sürç-i lisan ettiysem affola.

• Tantuni başarılar dilerim

Doğru adrestesin , Hava Forumu takip et, çok değerli hocalar ve üyeler var , bu konuda okulunu okumaktan da öte işin sırrını ve ruhunu kapabilirsin , hatta en önemlisi kendin katkı yapacak kadar bu alanda tekamül gösterebilmektir

Teşekkürler hocam , burada sadece tek bir şey paylaşıp bize yeni bir bilgi öğreten herkese teşekkür ederim. Temennim bu yönde ve bu ortamı bırakmaya hiç mi hiç niyetim yok.

• Ecm ; son zamanlarda büyük hayal kırıklığı , eski kral

Gfs: Bazen iyi olsa da çok değişken ve Paraleldi geçişti soru işaretleri

Gem : Bir dediği bir dediğini tutsa dişimi kırarım, kolpaçino Gem dedik işte

Jma : 24/36 saati bile değişiyor , uzun vadesi biraz daha iyi

UKMO : uzun vadesi yok ki ne yapayım kısa vadeyi , adı KKMO olsun :)

Cfs : Hayal aleminde bazen denk gelen tahminler

İcon : Ecm yi taklit ediyor ama Ecm sapıtınca ne olacak

NASA : Meşhur Lesh Modelimiz

Bam : Brezilyalı Cazibeli Model , çok hesap ödeyen kokoş müşteri ama bahşiş bırakmadan gider

Cma ; NASA nın çakması

Şimdi seç beğen al birini :))

Aslında çok da seçenek yokmuş ya

• Kısa vadede şu aralar yeni favorim HIRLAM ve Finliler; yani FMI. Ama 48h tahmin ediyorlar; sikletler farklı.. :)

->Everyone you meet is fighting a battle you know nothing about. Be kind. Always.

->Karşılaştığın herkes hakkında hiçbir şey bilmediğin bir savaşta savaşıyor. Nazik ol. Her zaman.

Edited once, last by Vintersaga ().

• Flaş flaş flaş

Sağlam bir ısınma yükleniyor

Geçen yıl ki “Geç kış” efsanevi soğukları 3 hafta önceden öngörmüştük ve soğuklar gerçekleşmiş bizi teğet geçmiş ama buna rağmen İstanbul’a -11,5 girmişti

Şimdi geçen yıl ki gibi Şubatta da değil , daha Ocak ortasında oldu bu durum

6-7-8-1 geçen yılın Harika çizgisiydi

Bu defa 1 yok teğet geçti ama zaten geçen yılla birebir olmaması daha iyi bile olabilir

Ocak sonu zaten sağlam beklentim var

Bu çok daha uzun vade için Verili bir kişisel tahmindir F0708A6C-E2D7-471D-A91F-700CC597324B.gif

223950F6-0B20-4707-B70B-71D2C2896E96.gif