Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Gözün aydın Türkiye

Artık Gfs’de kararını verdi752262b1742102e2.gif

Konvektif hareketler , zaafiyet yaklaşımım ve AAS teorisi bana diyor ki

TOPARLANIYORUZ

Bu akşam, gece yada en geç sabahki güncelemede ve diyagramda bombastik görüntüler bekliyorum hem de çok uzak olmayan bir vade için , hayırlısı olsun

• SnoW_ tabiki farklı şeyler ifade ediyor

Ama döngü ve faz analitiği iki diyagram paylaşmakla olmuyor maalesef

Birçok bileşenleri var çok bahsettim ama artık ayrıntı veremeyeceğim

Bu analitiği Türkiye’de ilk ve Tek olarak Hava Forumda başarıyla yerine getirdik

Ancak maalesef cümlelerimizi , yorumlarımızı , tarihlerimizi hatta espirilerimizi bile burada okuyup 10 dakika bile geçmeden aynen taklit eden bazı insanlar, tutup kaynak göstermeden pişkince bu işi yapıyorlar. Oysa ki biz gözlerimizi yorma ve bozma pahasına emek veriyoruz

Onun için daha fazla ayrıntı veremeyeceğim

Forum yönetimini hırsızlığa karşı aldıkları tedbirler için destekliyorum ama fikir hırsızlığına yapacak birşey yok maalesef

Şu anda işler iyi bir hale evrildi gibi hamdolsun , kaç gündür çok çırpındım bildiğiniz üzere , önce dibimize kadar gelen devasa soğuklar görüp sonra onların üstümüze oturduğuna tanık olacağız nasipse , inancım ve beklentim bu yöndedir , çapsız Jma da inadı bırakıp toparladı nihayet , Ecm biraz daha netleştirmeli yarın, takip edeceğiz

b1438e2f97.gif

• Şimdi Gfs’nin son iki İstanbul diyagramını karşılaştıralım 74c0e20c83.png

16327acc3a697b560455.png

gfs bariz bir şekilde ilk sistemde kırpma teşebbüslerine girişmiş , 24 saat olabilecek kar belki 6/12 saat riskine düşmüş

Uzun vade içinse şimdi küçük görünen büyük değişimlere haberci kırılmalar başlamış , bu daha ilk adım ve başlangıç , öyle umuyor ve diliyorum.

Gelirse çok hızlı ve çok sağlam gelecek demiştik

407abd5bcf8e4e7235d607313.png

Hedef kuzeyimizde daha dün bile hiçbir modelde görünmeyen ve yeni peyda olan topu kapmak

• Böyle Fuat abimiz gibi yanmaktansa adım adım sertleşen sistemleri tercih ederim

15/16 , 6/8 sen sert olacak

23/25 civarı ( artı eksi bir iki gün ) sistemi de asıl sert olur o Babayaro topun çeyreği bile gelse , ki bugün rahatladığımı söylemiştim yukarda ve Ecm bunu hemen gösterdi

• Ve o top gitgide kırıma yaklaşti.

• Çok bir şey istemiyorum ya 1025 İskandinav yükseği 1045 Sibirya mis gibi 87 kapımızda zor değil.

müthiş tespit

Eğer Hava_Forum bu kış efsane sistem bekliyorsa-ki haklı bence ve sessizse en az bizim kadar heyecanlı ve kokusunu takip ediyordur sistemin

Ama sanırım ani gelişecek ve zamanını hiçbirimiz tam yakalayamayacak

Şu 240 bile biraz düzgün gelse al sana 1654 😊

• Modellere güvenim şahsen büyük şekilde sarsıldı, özellikle İzlanda kökenli kış aylarında hep aynı döngüyü yaşıyoruz. Modeller çok tutarsız ve nedense vade yaklaşınca da en sıcak senaryoları sisteme monte edilip geliyor. Uzun vade için tek güvenim endeksler artık, sabırla bekleyeceğiz ama ben eminimki herkesi mutlu edecek bir salınım muhakkak olacaktır. Sibirya hafif canlansa ne İzlanda kalacak ne de tipi kayık Azor'a ihtiyacımız olacak. Bu aralar modellere bakmamak da en iyisi.