Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @balkess10 keyfimden okumamazlık yapmıyorum herhalde temmuzda 3 tane önemli sınavım var onlara hazırlanıyorum ayrıca yüksek lisans sınavlarınada girdim seneye ona başlicam yoğun bir tempom var 5 dk girip mesaj atıp çıkıyorum temmuzdan sonra okuyacağım sadece burayı değil diğer arkadaşlarınkini de okuyacağım. Konu uzamasın diye diğerlerine cevap vermiyorum.

Konuya yön veriyormuşum algısı oluşmuş yanlış anlaşılmışım ufak bir eleştiri ve öneride bulundum sayfayı beğenmiyorum takip etmeyeceğim demedim isteyen önerimi dinler isteyen dinlemez bana ne? Ama en ufak eleştiride bu kadar alınganlık hoş değil her şeye toz pembe bakamayız hayatta.

gray akademik kariyerinde basarilar millet olarak en basinda insan olarak bizim okumaya gelismeye ihtiyacimiz var. ben sadece yuzde seksenini okuyamadim deyip ustunu cizerek bahsettigin konulara ithafen yazdim o mesaji. ufak bir elestiriydi benimkiside yada oneri deyim ben hasa sizleri elestirecek kadar bilgim yok. sende alinma lutfen. hayat dedigin gibi toz pembe gercekten degil. ozurdilerim...

• Sibirya Candır , Sibirya buzdur , hadi ezberleri bozdur ve kara boğ bizi

Soğuma Trakya’da müthiş ve Avrupa yakasına kadar girmiş
    850’de daha -2 bile girmemiş ama Silivri -1 , Çatalca radar -3 ve birçok nokta 1 derecelerde , ilk ufak kütle kar bırakır oralara
    Siklon hareketi tam muamma
    Kadere razıyız , İstanbul’u ve ülkemizi tanıyoruz , sürprizleri severiz
    Yarın çok daha erken kar başlar düşüncem, dün de arz ettim
    90+1 Sibirya Volesi bereketli olur inşaallah

Uzun vadede modeller pek sinyal vermiyor ama ben martın ilk 10 gününü kolay kolay bırakmak istemiyorum
    Enerjinin geri dönüş hareketi ile Avrupa’da oluşacak bir zaafiyetin azoru tetiklemesi için dua edeceğiz

• Yukarıda sabah yazdığımız gibi kar geldi şükür hatta sadece yükseklere değil birçok noktaya geldi İstanbul’da
    Yine model bağımlısı yorumlar tam gaz geriye ...
    Sibirya bu ne hız limiti tanır ne de model takar
    850 bir ara yükselir ama 4-5 dereceyi geçmeyiz görünüyor , bu durumda başından beri düşündüğüm gibi asıl baba soğuğun girişiyle BLİZZARD yarın öğlen başlar nasipse

• Yağar da , tutar da , gerekirse Perşembe sabahına diz boyu da olur sabıkalı yerlerde :)
    Ha belki az yağar ama blizzard dedik artık heyecanlıyız aşkına
    Sibirya bu şakası olmaz
    5 derece beklersin sıfır gelir

• Şeytan'ın bacağını kırdık bir kere. Bundan sonra her şey olabilir kısıtlı zaman kaldı kışın sonlarına doğru bu sene bir türlü alamadığımız ülke sistemini de görürüz umarım. Sistemin adı benim için ''Forum'a Armağan'' sistemidir. Bu sistem herkese armağan olsun.

• Sistemin adı "İnananların Zaferi" de olabilir :4722 hava-kars323

Zafer her zaman inanlarındır
    Şimdi de yağış erken kesilir , yandık bittik kül olduk tripçileri başladı
    La bi durun Allah aşkına
    Model ezberlerini ve sistem beklemeyen karamsarlığını bu güne de taşımayın
    İstanbul’u tanımıyorsanız da öğrenin
    Abimiz Mustafa Keser , Sibirya anında buz keser :)

• APANSIZ uyanırsın bir sabah Sibirya'ya karşındadır.Soğuk çoktan işlemiştir vücuduna.Ama, fakat,nasıl sorusuna başlayamadan Osmanlı tokatı gibi çarpar yüzüne.Fukara sümüğü gibi yapışıp kalırsın yerde.Artık bilirsin o dönüşü olmayan kıvıramayacağın bir andasın.Sibiryanın merhametine bırakırsın kendini ağzından yükselen dumanlar içinde...

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

• Aynen @4 Şubat hocam , apansızca çöker üstüne soğuk
    Yahu dersin beni esir almış şu Gfs felan saat 18-20 de kar var diyordu , buna bağlı yorum yapanlar 20:30 gibi dakika veriyorlardı bu ne iş dersin
    Gfs salak gibi sıfırdan 95 e çıkarmış kar ihtimalini dersin
    Bu tüm semtler için mi geçerli dersin
    Yeğenim sıfırdan 95 e çıkar mı , önce bazı yerler de döner sonra bazı , yavaş olur bazı yerler hızlı, ama Sibirya gibi olur , belki sabahtan başlar örtü tutar dersin ama anlamaz ki , matriks ele geçirmiş adamı
    Bir de bakmışsın hiç ummadığın saatte tokadı yapıştırmış Tatar Ramazan dayı gibi Tatar soğuğuforum.havaforum.com/attachment/19573/forum.havaforum.com/attachment/19572/

• Aralık kış derler varsın olmasın
    Ocak kış derler varsın olmasın
    Şubat kış derler işte oldu
    Şubat sonu bir umut doğdu
    Şimdi sorar dost mecliste
    1 olur mu 90 gün ile
    Günahı onların boynuna de geç
    Maziyi unuttur bugüne geç
    Nizam düzen dururmuş duayla
    Varsın dursun bol keseden ahkamla
    Kışa kestiğin ahkam 2 günle dolar mı
    Yiğidim ahkamın 2 günlük karla mı
    Ağlayan çocuğa emzik verirler
    Ağzına kaktırıp devamlı itelerler
    Çocuk sustu susmasına doğrudur
    Peki ya emzik ana sütüne bir mi olur
    Ağlar adab-ı muaşeret bugün haline
    Dünden kalma sözler bugün sabit diye
    Düne dönsek bir masal çıkar
    Bugünün hakikatı masalları unutturur mu

• Hocam sistem İstanbul trakya sistemi malatyada biz daha kar göremedik 15 martta geldi geldi gelmedi bitti bizim için

haklısın ama sistem sadece Marmara değil , iç Ege , iç Anadolu , Karadeniz ve özellikle yükseklerinde çok etkili
    Konvektif zaafiyet geç de olsa geçti
    Birilerinin ve modellerin ayın 14 üne kadar arayı kapattığına kulak asmayın
    10 martın hatta öncesinin bile ne olacağı hiç belli olmaz , ortam yine hareketleniyor 6-7 sinden itibaren , bi bakmışsın üstümüze devasa bir abanma olmuş
    Bazı tetikleme olasılıkları zayıf da olsa var , modellere yansıyacak kadar güçlenir dilerim