Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İngilizlerin umudu en iyi ihtimal güneyimiz kar alıra kadar düşmüş @Cold.EFso :)

Aynen hocam İngilizler bizden beter haldeler , çünkü 20-23 arası -12 giriyordu bir kaç gün önce , şimdi göneyimize kuzeyimize oramıza buramıza yağsın diyecek haldeler ve Gem’e sarılmışlar 23’ü için , paylaşımları aşağıda , Allah böyle sapkın yaklaşımlardan bizi korusun
    Biz ise senaryolarda kabus gördükten sonra düzelmeye başladık
    Bu işte BÜYÜK konuşmak YOK
    Olasılıklar ve onlar içinden tercih beyan edilir tabi verisi varsa
    @BalkesON 20 sinden 21’ine geçiş hala flu
    Yani 144 ve 120 saat civarı önemli ve değişime açık hala
    Gfs dünden beri iyiye Ecm kötüye gidiyor
    Bu akşam biraz daha netleşir Ecm nin yaklaşımı
    Şahsi kanaatim başından beri beklediğim 21-22-23 dönemi iyi gelme ihtimali yüksek , devamı zaten efsane muhtemelen ama bu önce ılık hava sonra soğukla değil Meşhur BALYOZ teorisi ile olur( baffin falan tek parametreli uçuk yaklaşımlar nasıl tek bir itiraz almaz ve beğeni alır çok enteresan , belliki işi bilmeyen baya arkadaşımız var hala )
    Son 72 ye kadar takip önemli
    Çünkü Modellerde pek mutabakat yok
    Yaşayıp göreceğiz , nefsini öne çıkaran gereksiz konuşan olmak değil fazla düşünmek , sabretmek ve sinerji zamanı

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Gfs’de toparlanma süreci devam ediyor
    20 Şubatın milat olduğunu günlerdir ifade etmeye çalışıyordum , çok şükür artık diyagramlara da yansımaya başladı
    21-23 Şubat dönemi alt yapının önemli olduğunu , tüm farklı yaklaşımlara yada tam tersi 17 derece ılık isteyen görüşlere rağmen günlerdir savunduk ve çok şükür o dönem bile kar görme ihtimali iyice arttı
    Devamı hala karışık ve ikinci sistem bitişik mi olacak biraz arayla ayrı mı gelecek biraz karışık
    Ecm nin bu akşam ve sabahki 120-192 arası çok önemli
    Devamı zaten çok değişkenlik gösterir
    Güzel gelişmeler yakındır nasipse
    İşte Gfs de bugünkü değişim
    1. yakınlaştırılmış diyagram iki gün önceki
    2. olan bu sabahki İstanbul diyagramı
    3. sü ise bu akşamki
    Nerelerden geldiğimizi unutmayalım

• Gfs gece kabus gibi güncelleme vermiş
    Kırmızı hapı verip bitirmişti aklınca
    Böyle ucu ucuna yaklaşan sistemi bu kaypak ve çapsız modeller son 72 hatta 48 e bile çözemezler , yeterki ucu ucuna bize yakın görünmeye devam etsin demiştik
    O potansiyel devam ediyor neyse ki
    Gfs Sabah güncelleme birazcık toparlamış
    Öncelikle 21 şubat yani 120 saat biraz zora girdi ama hala düzelebilir
    Ancak 22 şubat ve devamı yani 144 saat ile 168 saat arası çok kritik ve toparlanma ihtimali var
    132-144-156-162-168 saat senaryolar her biri apayrı bir muamma ve düzelme olasılığı için hala vade kaldırır
    En azından iyi yönde senaryolar var
    İtalya’daki AB bin terbiyesi ile Azorun Fransa yönünde hamlesi çok rahatlatır bizi
    Gfs geceye göre düzeldi biraz , Gem de senaryoları 22-24 dönemi için düzeltti
    25 ve devamı bu çapsız modellere uzak vade ama 21-28 şubat ile 1-7 mart arası umudumuz yüksek ve pes etmeye hiç niyetim yok

• ColdEfso soğuk bu sene doğuya girmek istemiyor sistem gelse bile marmara sistemi olur doğu karadeniz doğuda bazı bölgeler gene boş geçicez gibi elimizdeki veriler bu yönde sanki ?

• ColdEfso soğuk bu sene doğuya girmek istemiyor sistem gelse bile marmara sistemi olur doğu karadeniz doğuda bazı bölgeler gene boş geçicez gibi elimizdeki veriler bu yönde sanki ?

Evet soğuklar çok nazlı
    Bunu ocak ayına girmeden Aralık ortasında hissetmiş ve geç kış yaklaşımı demiştik
    Ama bu kadar gecikme de pes doğrusu
    Yanlız bu gecikme , bana göre NEOMETEO olan bu dönemde çok sağlam bir sistemle unutulur
    Asıl ben kuzeydoğulu kısmen Sibirya denebilecek atak hedefliyorum , 26-28 şubat ve 1-4 mart arası ile devamı olan hafta böyle atak olasılıkları halen var , gecikmiş faz ve açısal momentum senaryoları ile kuzeydeki soğukların direnci açısından
    Tabi riskler de var ama işimiz riskler nasıl kalkar sorusu
    En azından 22-23 dönemi hala direniyor ve bize dönebilir , çok uzağa gidemiyor bu da son 72 ye kadar mühim
    22-23-25 şubat dönemi birbirini çok etkileyecek ama 24-25 i de Karadenizi etkiyebilir

Einmal editiert, zuletzt von Cold.EFso ()

• Cold efso gfs bu sabahki diyagramı geçtiğimiz yıllarda görsem orta kuvvet bir sistem cepte derdim.23 sonrası baya baya sistem vaad etmiş.ama bu yıl son ana kadar değişebiliyor

• İki sistem olasılığı belirtmiştim günler önce
    Şimdi birinci sistemin heyecanını ve riskini birlikte yaşıyoruz
    İşler çok iyi gitmiyor ama Gem Gefs bazı senaryolar ve UKMO hala düzelebilir fikir veriyor
    İkinci sistem eğer gelirse kuzeydoğulu daha sağlam olur demiştim ve yukarda da tekrar belirtmiştim
    Gem bu yönde adım atmış
    Birinci sistem eğer bizden çok çok uzaklaşmazsa son 72 ye kadar toparlayabilir
    İkinci sistemin olasılığının artmasını takip edip son 144 lere inmesini görelim ki ortalama çizgi -5 lerin altına inerse ancak emin olabiliriz şu yanar döner modellerle

• @Cold.EFso

Teslim bayrağını çektim( :thumbdown: ) 20'si için İtalya'da kararlı modeller.Sen düşünürsün? Ben artık Şubat son 1 haftasına odaklanmayı seçtim yukarıdaki soğuklar iştahımı kabartıyor. GFS diyagramı da iyi 24 için.Bence bu sistemi alabilseydik 20'sinde 24-25'inde çok daha iyisini almamız içten bile değildi.Yine de 24'ünden itibaren iyi soğukların geleceğini düşünüyorum.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Teşekkürler @EbuUBEYDULLAH güzel senaryo ve beklediğimiz yaklaşım ve tarihlere uygun
    @berkay_tuku evet zaten son bir haftayı konuşuyoruz aksiyon için
    22-23 de o döneme giriyor ve taşların yerine oturması için önemli hatta 21’i bile önemli ve daha 120 saat var
    Kaldı ki 132-168 saat arası bu çapsız modeller için büyük vade, her türlü değişirler hem de hiç utanmadan (...... istediğiniz hitabı söyleyebilirsiniz bu modellere)
    İlk sistem en azından kuzeybatı birşey kapmalı , kuzeyli soğuklar uzaklaşmamalı ki ay sonuna kadar Efsane umudumuz artabilmeli
    Ya nasip diyelim