Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hava_Forum

Tabi ki size sonuna kadar katılıyorum Hocam. Bu sonbahar mevsiminden itibaren sizi takip eden biri olarak öngörülerinizin kılpayı sıyırdığının

canlı şahidiyim.

Burada sizin isminizi "meteorolojik parametreleri yorumlama" örneği olarak verdim.

Benim düşündüğüm ( asla gerçekleşmeyecek bir ütopya belki) bu sapmaları bir matematiksel modele oturtup, oturtamayacağım.

Dediğim gibi ütopik bir düşünce belki ama, kendi adıma meteorolojiyi anlamaya çalışıyorum.

Tabi bu arada, sizi, Cold.EFso üstadı rahatsız ediyorum işte :)

Sevgi ve selamlarımla

• Kışın gözlerimizin alıştığı diyagramlarda ortalama çizgisi Sıfır civarıydı

Havalar ısındıkça ortalama 3/5/10 derecelere adım adım yükseliyor

Şimdi baktım da diyagram garip görünüyor gözüme , hele de soğuk senaryolar elenince Kelaynak kuşuna döndü gözümde :))

Bir de Herhangi bir Temmuz’a bakayım dedim , o ne

Diyagram tavan yapmış ve bence simetri/estetik olarak hoş durmuyor , kışın dibe yazın tavana yaklaşıyor eğriler dadcfcb5b3a7a.png

b4ae7627cdeb24a31b.pngdfd08964ea94169b473.jpg

Bence kışın +15 ve üzeri

Yazın -10 ve altı bölge diyagramlarda gösterilmesin , yani senaryolar hep gözün odak bölgesi olan orta eksene gelmiş olur böylece

• Benim önerimde şu hocam bence diyagram olarak sadece senaryolar ortalaması gösterilsin. Tek çizgi olarak yani. Model çıktısı olarakta senaryolar ortalaması gösterilsin. Böylece ortalamanın düşüp yükselmesine göre hayal ederek tahmin yaparız. Ana çıktı ve toplam senaryolar diyagramı sadece 72 saate kadar gösterilsin. Bu reçeteyi özellikle Gfs ye şiddetle tavsiye ediyorum. Bence iyi gelecektir:P

Siz ne dersiniz hocam;)

Yani estetik olarak kaygınıza katılmakla birlikte bence estetikten daha sıkıntılı mevzu bu:/

• Haftasonu bizlere Kartepe yolu göründü

Fakat düşük kodlarda bile ciddi oranda don olasılığının varlığı yağacak karı bile sevimsiz kılacaktır

Umarım kar da don da olmaz ama maalesef vaziyet pek iyi görünmüyor

Kısaca birçokları Bahar beklerken , adeta kış geldi Nisanın yirmisinde

Buna serinleme denmez , baya baya kış koşulları bu ve istenmeyen koşullar

• Afrika’dan +24 atağı , kuzeyden -4 atağı

Tam 28 derecelik fark 850’de

Bu iki izoterm arası mesafe ise yaklaşık bin km , 28 derece fark için oldukça kısa.

Enteresan bir görüntü

Umarım soğuk atak çok canımızı yakmaz

Ancak uzun vade için hele de Ramazan için bu +20 lerin bu kadar sokulması umarım bizi fazla etkilemez

62ee3b53d8ee628ca125fe164.png

• Biraz daha yakın olsaydı sıcak atak ekstrem olaylar görebilirdik :):hfyeni (25):

• Gözüm üzerinde sevgili Pasifik

Bu aralar pek sakinsin

Senden kıllanmaya başladım hatta :))

Rekor denecek derecede sessizsin

Oysa ki en temel parametreler sende.

Döngü gidişatında yine tüm denklemler alt üst olacak gibi belirtiler başladı

Bakalım 2020 kovalamacası nasıl sonuç verecek 51d58e3a59.jpg

• Ramazan’a iki haftadan az bir süre kaldı

Mübarek ne de çabuk yaklaşıyor

Allah kavuştursun ve tamamına erdirsin

Muhtemelen Ramazan havasıyla ilgili başlık açan yada yorum yapan olacaktır

Artık vade yaklaştığı için iki kelam edeyim

İdeal Oruç şartları benim için

15/25 dereceler arasıdır

Sıcakta oruç tutmak kolay değil doğru ama 12 dereceden soğuk havalarda da açlık şahsen benim için zor oluyor , onun için ılık havayı tercih ediyorum

Faz 4 Ramazan’ın Başlangıcında bulunacağımız dönem

Ecm döngüsü gibi gelirse vasat/biraz serin hafif kuzeyli atakların olduğu bir Ramazan ilk yarısı olur, ikinci yarısı ise sıcak olur Ecm döngü gidişatında. 4ad3998af.gif

Ama benim bu yıl ençok önemsediğin CA gibi döngü gelir ve geleneksel yaklaşıma uygun sonuç verirse , Basra Alçak basıncı ortaya çıkabilir

2c17440f973ae868d2f58e.gif

Bu durumda iç ve Güney kesimler daha sıcak olmakla beraber , birçok bölgede Oraj ve etkili yağışlar oluşma ihtimali artar

Çünkü Basra Termik Alçak Basıncı; Bahar sonu ve Yaz başında, atmosferin üst tabakaları soğuk kalacağı, yer yüzeyi çabuk ısınacağı için ani gök gürültülü ve sağnak yağışlara sebep olabilir( fakat bahara sanki yeni girmişiz gibi bir ortam var ben de Basra gelse bile ne etki eder çok merak ediyorum )

CA ve Gfs döngüsü gerçekleşirse Ramazan ikinci yarı daha da serin geçebilir , bu durumda kuzeybatı kesimler baya serinler Azorun uyanma belirtileri oluşabileceği için konveksiyonel olarak 751e9683.png

Kişisel tercihimi ve yorumumu katarak toparlayacak olursak önce serin ve ara ara yağışlı ve daha sonra hafif ısınmalar olsa da etkili yağışlar göreceğimiz bir Ramazan dönemi bizi bekleyebilir diye düşünüyorum

Ama bizim için en önemli dönem orucun ilk 5 günü , onu serin atlatabilirsek vücut zaten alışacağı için +37 de gelse atlatılır bir şekilde , Ramazan ve forumun hatırına risk alıp 15/20 günlük tahmin yapacak olursam ara ara kuzeyli rüzgarların serin bir Ramazan başlangıcına vesile olacağına inanıyorum inşaallah ( biraz da temenni olsun 😀)

• Teşekkürler değerli İlker hocam

Bu arada Mayıs ilk yarısı için günler önce yaptığımız tahmin İsabet etme yönünde , serin ve yağışlı havalar.

Bir tahminin başarısına ilk defa bu kadar sevineceğim malum dönemden dolayı :)

Yakında televizyonda Nihat hocaya şu tarz soruların sorulduğunu duyarsam şaşırmam ;

-Brrrr , üşümek orucu bozar mı Hocam

-Üşüdükten sonra sıcak yersen bozulabilir 😆🤡

c9ec285c27052.png

ccadb1fccef66.jpg

• Mayıs/ Haziran gibi zayıf Elnino’ya elveda diyoruz , önce nötr koşullar sonra bir ihtimal zayıf La Nina olabilir , tabi Nötr ihtimali tekrar El nino ya dönebilir anlamına da geliyor

Demek ki bizim için Hazirandan sonraki gelişmeler önem arz ediyor

Zaten asıl çalışma yapılacak dönem Haziran/Eylül arası

Ekimdeki kar yüzeyi umurunda değil çünkü bir anlam ifade etmiyor yıllardır

Bu arada önemli bir veri elde ettim

Fenerbahçe 90/91 sezonundan beri ilk defa derbi kazanamamış bu yıl 😊

Bu önemli bir veri olabilir

Ali Koç istifa , İstanbul’a mezura 🙃

Şaka bir yana yazın toplanacak verileri ( ki zaten yoğun karşılaştırmalar yapmak gerek) çok önemsiyorum

Bence En büyük deha , bu güne kadar kimsenin göremediği bir espriyi yakalayabilmektir , atmosferde ve bizlerde o potansiyel var evelallah

• Cold.EFso hocam davulcular donmaz:) adamlar pikap arkasinda caliyorlar;)

Valla hocam pikap yada naylonlu at arabası teknolojisine geçtiklerini bilmiyordum

Ben de diyorum yahu bu davulcu ne hızlı , saniyede davul sesi sokağın bir ucundan öbür ucuna hareket ediyordu :))

Bir de davulcu çırağı harçlık isterken , abi masraflar arttı diyordu bizim bozukluklara bakarken bir yandan, meğer mazot parasını kast ediyormuş

Şaka bir yana hava baya soğuk

Az önce 11 dereceyi gördüm Ümraniye’de araba ekranında

Bu durumda orucun ilk 3/4 günü gece yağış anında 5/6 dereceleri İstanbul’da , 0/2 dereceleri Anadolu’da rahat görebiliriz ve bildiğin Norveç’teki gibi serin tatta Ramazan olur

Davulcunun kendisi hatta davulu bile donabilir bu durumda 😁🤡

Ayrıca daha önce bahsettiğim, olası Basra alçak basıncı belirtileri ikinci yarı için canlanabilir, bu durumda güneydoğu biraz yanar ama iç kesimler ve kuzey kesimler sirkülasyondan dolayı serinleme ve oraj görmeye devam edebilir

091f301e8d3628f02.png

Fakat orucun ilk günleri gelen serinlik gerçekten Allah’ın lütfu ve şükretmek gerek , erken tatilcilere de Allah sabır versin 😊