Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hpcam soğuk açısından sıkıntı çekmiyoruz çok şükür ama her soğuk dalgasında yağışlar azalıyor soğukla sıcağı bir türlü aynı anda çakıştıramıyoruz soğuk gidiyor yağmur geliyor yağmur geliyor soğuk gidiyor kısır döngüye girdi adeta özellikle yırdun batısı açısından söylüyorum bu döngünün kırılması için ne olması gerekir bende çoğu forumdaş gibi biraz sıcak tarafta kalıp üst katmanın dinlenmesi gerektiği kanatindeyim yanlış düşünüyorsam affola hayırlı geceler

• Kar.a.sevda soğuk yada sıcağı biz seçemiyoruz ki , ne gelirse o geliyor

Herkesin kafasında bir senaryo vardır , sizinki de bu.

Ama kafanızdaki yada kafalarımızdaki ile hakikatte olan örtüşmeyebilir

Bu işte duygusallık yada tercih olmaz ki , ben de çok üşüdüm ve grip oldum, şimdi sıcak istiyorum diye 15/17 dönemini görmezden geleyim yada Lodosçu mu olayım , gördüğümüzü ( değişimi dahil) söylemeye çalışıyoruz , aslında söylememek de bir tercih olmalı demek ki.

Ayrıca sıcak tarafta kalalım tamam , kaç gün kalmayı istersiniz ? Peki YB yapıştı mı şubat ortasına kadar kalkmayabilir , o riski göze alabiliyor musunuz bu senaryonuza göre ?

Dolayısıyla bizim tercihimiz değil , olacak olan oluyor ve biz de olacak olanı anlamaya çalışabiliriz en fazla

Ayrıca döngü beklentimden hareketle Adım Adım sertleşme teorimize göre zirveyi görene kadar sistemler bazı aralarla kademeli olarak sertleşir diye umuyorum , dilerim isabet eder önümüzdeki birkaç olası sistemde

• 5 Ocakta bahsettim 16 17 vurkaç sistemine bu sistem şu an 1 ya da 1.5 günlük görsel şov yapıp geçecek bu artık net şu an modellerin kafası karışık gibi dursa da 20 sinden sonra ciddi salınımlara gebe biraz daha beklemek lazım ayrıca ecmwf diyagramları efsanenin kokusunu almış gibiydi dün gece 1. 30 güncellemesinde takibe devam özellikle de ecmwf diyagramını.

• Ay ortası sistemini 2/3 Ocak’tan beri takip ediyorum bilen bilir , gözümüz daha uzaklarda

Hiç bir Sistemi vurkaç / kapkaç diye isimlendirmem , hafife de almam

Her sistem benim için Baştacıdır

8 saatlik kar yağışı için çılgına dönüyoruz ama 36/48 saatlik sistem olasılığı ( hem de güçlenmeye yeni başlıyor ) beğenilmiyor, küçümseniyor

36 saat sağlam kar yağsa 36 cm olur ya.

Beğensek de beğenmesek de eldeki bu

Ben de Ocak SONU için efsane bekliyorum

Hatta 20/22 dönemi iyi bir sistem gelebilir demiştim günler önceden , şimdi modeller göremiyor diye bunalıma mı gireceğiz

Örneğin 6/8 Sistemi soğumasını 1 Mart’la kıyaslayınca Ne de sağlam sistem almışız aslında , geliş öncesi , gelişi ve takibi beni mutlu etti

Gaybı yalnızca Allah bilir , biz ancak aciz kullar olarak tahmin yaparız ve yanılmak kaçınılmaz

Ha birde cetvel hastalığı var

Arkadaş o iş nasip işi

Gözün hep 384 saatte olup eldekinden hep şikayet edersen samimi meteoroloji meraklısı olduğuna şüphe ederim

Sen soğuğun geliş yönüne , niyetine , anomaliye ve döngüye bak

Sadece evinin önüne bakıp o lokasyon için Cetvelciysen bana göre işin sırrını kaçırırsın

Bu iş bir süreç ve sabır işi

Nasibimizde varsa göreceğiz inşaAllah

b8a648d240fedd2cb240.jpg

• Hocam sonbahardan beri hocalarımız, gösterdikleri verilerde, bu kışın ekstrem kış potansiyeli taşıdığını söylüyor.

Bu sene basınç dizilimleri de gayet uygun. Geçen sene bütün kış maalesef azor üstümüze karadeniz pidesi gibi yayılmıştı ama bu sene azor İngiltere den dik yükseliyor ve çizgisini de bozmuyor maşallah.

Zaten sıcaklık bakımından da gerçekten soğuk bir kış geçiriyoruz Aralık başından beri. Şimdi 2 günlük ısınma ardından yine 4-6 derece aralığında değişen sıcaklıklar gerçekleşecek.

Ben Bünyamin Sürmeli hocanın Ocakta bir beklentim yok cümlesini garipsedim açıkçası çünkü her gün şahit oluyoruz modeller son 2 gün kala bile değişiyorken, AB nerde oluşacak diye kıvranırken böyle net açıklamalar çok riskli diye düşünüyorum. Bakınız 16 17 VurKaç sistemi (ki dediğiniz gibi seyirlik kar bile beni mutlu eder, tatmin eder) daha 3 gün evvel meydanda yoktu. Yani atmosferin bu kadar oynak olduğu bir yıl da umutsuzluğun hiç yeri olmadığını düşünüyorum. Kışı kapattık, Ocak ta daha sistem gelmez, tüh eyvah yandık gibi söylemlerde bulunmak gereksiz.

Zonal rüzgarlar da doğudan esmeye başladı tabi sadece zonal rüzgarlara bakarak tahmin yapılmaz ama polar ataklar artık kış uykusundan uyanır diye düşünüyorum :)

Sonuç olarak hem kışı kapatan arkadaşlara gülüyorum, hem de söylediklerinizden, verilerden gerekli dipnotları kafamda oluşturuyorum.

Araştırmalarınız ve veri analizlerine harcadığınız emekler için teşekkür ederim.

Asıl kış şimdi başlıyor...

• Karayel'ci(CEM)

Bende bir kaç kelam edeyim dedim :)

Sn.Sürmeli'nin üç tane şapkası var bana göre.Kendi mevsimlere sevdalı birisi, diğeri tahminci bir diğeri de, çalıştığı kurum büyük kitlelere hitap ettiği için " temkinli tahminci" şapkaları.O bakımdan ben, televizyon veya sosyal medya kanallarında yaptığı açıklamaları toplum açısından bilgi verici ama biz amatör meteoroloji tutkunları için yetersiz buluyorum. Ama bir dostlar sohbeti ortamında daha farklı şeyler duyacağımdan da eminim :)

Eğer Sn.Sürmeli temkinli olmasa, bir çok şeye sesini çıkarmayan bu toplum, kar yağmadı diye CNN binasını taşlar :) ki formda küçük br simülasyonunu görüyoruz çoğu zaman :)

Diğer konu, evet, Atmosfer tahmin edilemeyen bir çok parametreye sahip. Ama dediğiniz gibi geçen yıl, basınç dizilimleri, polar vortex dinamikleri ve bir çok parametre bizim için hep negatif sonuçlar doğurdu.

Bu sene ise, bilinmeyenler lehimize çalışıyor.

O bakımdan kış bitti, metre, cetvel yok, bahar, çicek, böcek gibi söylemler ( şu aşamada tabi) çok da gerçekçi değil.

Tahmin güçlüğü çekilen süreçler, büyük olasılıkla lehimize gelişecek.

Gönülleri ferah tutmakta bu süreçte fayda var.

İyi forumlar, bembeyaz günler dilerim.

selamlarımla

• Teşekkürler ilker.gunebakan hocam ve Karayel'ci(CEM) , değerli görüşler ifade ettiniz

Aslında tecrübesi ile foruma “ışık tutan” gençler için özel bir başlık mı açsak

Şöyle 80’leri bile hatırlayanlar için :))

Bu arada 240 saat sonrasını konuşmayı da üstatlar ve belli kıdemler hariç yasaklamak mümkün olsa imza veririm

Ha bi de reytingi , ünvanı , tv etiketi yada akademik lakabı, bilim yada sinerjinin önüne koyma modası bitmez bu ülkede

Meteoroloji ; Değişimi koklayabilme sanatıdır

Buyrun 13/14 ve 15/17 dönemi daha iki gün önce diyagramda neymiş ne olmuş

f54ad78b9d42f987.png773d6435c2b.png

Şu diyagram değişiminden hala ibret alamayan varsa boşa forumu işgal etmesin , Ocak’ı şubatı kapatıpta kafa ütülemesin

Ayrıca 50/100 cm kar yoksa ben yokum felsefesi de Forumun ruhuna en büyük zarardır

Forum tahminleri büyük başarı ile devam ediyor ve edecek te inşaallah

Ama sadece çok yüksek hedefe kitlenip peşpeşe sistem heyecanları yok sayılırsa bu sinerjiye ayıp edilmiş olur

2014 ve 2018 ne çabuk unutuldu

• Olay Olay Olay

İki model de kafayı yemek üzere 😬

Çaktırmadan bire yaklaşıyorlar , geçen ifade etmiştik

Bir olmasa zaten 120 saatleri bile şaibeli olacak artık , modeller error verecek uzun vade için

İlk sistem güzelleşiyor ama ikinci sistem de iyice belirir bu gidişle

Yukarda bahsettiğimiz dönem için sinyaller artıyor

Sibirya destekli sistem olur, gelişmeler yarın biraz daha netleşir

663bdd875353dc22ae893.gifdee23.gif01263bdf72c89b02df8a9bd14.gifbe4ac7513d033f.gif

• Yani ne anlama geliyor ?

• Eskilerin "biz daha gençken..siz daha yoktunuz tabi o zaman bilmezsiniz (küçük bir ben neler gördüm kahkahası)..biz ne kışlar gördük ahh ahhh" dediği kış benzeri bir kış geçiriyoruz değil mi hocam ? En azından 1 Aralık-9 Ocak arası böyle gerçekleşti. :)

• Eskilerin "biz daha gençken..siz daha yoktunuz tabi o zaman bilmezsiniz (küçük bir ben neler gördüm kahkahası)..biz ne kışlar gördük ahh ahhh" dediği kış benzeri bir kış geçiriyoruz değil mi hocam ? En azından 1 Aralık-9 Ocak arası böyle gerçekleşti. :)

kış gibi kış yaşıyoruz çok şükür

Modoki analizimiz haklı çıkıyor

Özellikle 2002/2003 yaklaşımına benziyoruz

Ama daha yeni başlıyoruz

Kar anomalimiz de düzelmeli

Bu günlerdeki model saçmalıkları bizi ( en azından beni ve sinerjikleri) yıkamayacak

Yarından itibaren bu başlığın hakkına uygun gelişmeler umuyorum nasipse

Gün saat tarih yada şov peşinde değiliz

Ülke kazansın , diz boyu karlar alalım yeter

• Önce Hızlı ve Öfkeli sisteme sağlam bir GGS uygulamamız gerekiyor

Şartlar müsait , hedef 24/36 saat siklonik saf kar almak , 500 soğuğu güçlenme meyli ve karayel ihtimali Sistemi heyecanla takibi gerektiriyor , 850 bile iş yapar , artabilir görüntü var 6.sistemimizde

c5ad248442edb601e8827a1.jpg

Ama dün ve bugün yaptığım döngü Analizinde 20/23 dönemini es geçmeyelim demiştim , yarın nasipse beklediğim döngü adımı gelince ateş edeceğim, Sibirya desteği belirtileri ufaktan başladı ve sinoptik değişecek gibi , gelirse sağlam gelecek

Önce Nao’da düzeliş görelim , ayrıca sistemin gelirse 168’de pörtleme ihtimali var

b02a1e0301d53.png

• Cold.EFso 15-16 sistemi sizce diklonikmi yoksa DEK mi olacak ?

yukarda ifade ettim beklentimi ve dileğimi , dek’te Olası tabiki belli bir süre

Soru cevap yaklaşımım ve imkanım yok maalesef

Gerek gördükçe paylaşım yapıyorum

Siz kendiniz verilerle foruma ve sayfaya katkı yapabilirsiniz