Teleconnection Denklemleri, 2019/20 Kışı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Efsane beklentimizi günlerdir söylüyorduk ikinci atak için

Inının ınının ınınınııııın demiştik 😀

Hamdolsun modeller iyice görmeye başladı

-12 bandı ve örtü tahminimizi de yazmıştık

Büyük soğuk ve karlı Türkiye Cumhuriyeti durdurulamıyor

Asıl desteği Ecm’den ve Eps kardeşten de bekliyorum artık

Usain Bolt bile hızımıza yetişemiyecek kısmetse :hfyeni (29):rk23_kgigf-1230b866b.png

8539f41a74a3158cf946b965.png3ac43e86dc1cfc8b6fc.jpg

• Cold.EFso

Cold.efso Hocam, model sayfasında " bir balyoz göründü" yazmışsınız ama, siz o balyozu bu konu altında, Aralık ortasından beri gördüğünüzü söylüyorsunuz zaten :)

Sayfanızı takip eden bizler için, sürpriz olmadı yani :)

ellerinize, emeğinize sağlık...

• Cold.efso Hocam, model sayfasında " bir balyoz göründü" yazmışsınız ama, siz o balyozu bu konu altında, Aralık ortasından beri gördüğünüzü söylüyorsunuz zaten :)

çok teşekkür ederim İlker abi , hep beraber bilgi, sinerji , veri ve erdem karışımı ile birşeyler yapmaya çalışıyoruz

Kutup Balyozu “dembaba” dedirtecek güçte olursa tahminim başarılı olabilir, vasat sistem olursa pek başarılı göremem

Ama tam bir “Kutup Balyozu” kokusu var

• Sistemi önemsiyor ve epeydir takip ediyoruz hocam , modeller daha soğuk çekirdeği tam çözemedi

Zaafiyet halimiz yok ve mıknatıs gibi çekiyoruz sistemleri

-12 civarı sağlam dekli bir sistem bekliyorum ve siklonaj durumu da olası

Kutup Balyozu olduğu için ömrü çok uzun değil ama 36 saat bile iyi olur dolu dolu olsa , ayrıca 3.dalga da fena görünmüyor

5/10 Ocak tarih verme anlamında uzun vadedeki en son yaptığım tahmin olduğu için önemsiyorum ve iyiye gidiş var

Allah bozmasın

• Cold.EFso

Hocam, yine model sayfasında senin yazdığın bir mesaj bende ciddi şüpheler yarattı.

En uygun yer burası olduğu için buraya yazıyorum, kusura bakma.

Yazdığınız mesaj şuydu yaklaşık olarak, " Daha önceki ve şimdi olası yağışlar barajları neredeyse tamamen doldurdu/dolduracak"

Özellikle son yağışlar ve arkasındaki olası sistemler, sadece bizdeki barajları değil, Bulgaristan tarafındaki barajları da dolduruyor.Ve Bulgaristan tarafındaki barajlar yapıları gereği, büyük hacimli suları tutamayıp, kapaklarının açılmasını gerektiriyorlar.

Ya yüksek hacimde su tutulması ya da bu dönem sonrası oluşacak kısa süreli bile olsa bir ısınma döneminde, Edirne özelinde ciddi su baskınlarına, tarım arazilerinin sular altında kalmasına sebep olabilir diye düşünüyorum.

Bu doğa olayı öncelikle gündeme gelip, önlemler şimdiden alınmalı.

iyi forumlar

• Hocam balyoza haziriz fakat bu modeller guvencimizi cok kirdi. Moral bozuyorlar tarih yaklastikca...

ab li sistemde herşey mümkün oluyor

Orda soğuklar ucu ucunaydı zaten ve iddialı değildi sisten başından beri , hiç istikrar vermedi modeller

İkinci sistem çok fena geliyor

GGS ile efsaneye dönüşme ihtimali çok yüksek , gelişmeler tam da beklediğimiz gibi

• Sistem gıdım gıdım Efsaneleşme yönünde

Allah’a çok şükür bu kış ilk defa 120/168 saat vade için -12 -16 bölgesi dibimize kadar geldi , yaptığım analiz çalışmaları sağlam sistem arayışından asla vazgeçme 13 leri kap diyor ( Ecm’yi bile döngüde hizaya getirdik ve bu uzun vade için neler müjdeliyor neler yukardaki mesajlarda açıklamıştım ) , Bu efsane adayı pilavdan dönenin kaşığı kırılsın rk23_kgigf-123🥄

90f2c888957844.png03bd6c02bfa2c6.png2ae19d10dc299f7fe89953.png02a24efd8298a.png

• Tahmin işi öngörü , dikkat , his ve biraz da hayal gücüdür ama verilerin sağlamasını yapmak da ayrı bir kıymettir bu alanda.

Cfs’yi döngüyü doğru okuduğu için kutlarım , 300/500 saatlik tahminleri yaklaşık olarak gerçekleniyor ( tabi her güncelleme değişiyor ama ben olasılığı Yüksek senaryoları arşivlemiştim:hfyeni (29):)

300/500 saat önceki Beklentisi

ddec9aed6c25f63d8b6.pnga44eb.png

Modellerde aşağı yukarı şimdi görünen

5d90fbbaa38c526741.png4e32b3.png

• 5/10 Ocak dönemine Aralık ortasından beri vurgu yapıyorduk , sayfayı takip edenler bilir

Ancak 7/10 Ocak dönemini geçen Cuma’dan beri burada ve model sayfasında ısrarla vurguluyordum ve çok şükür iyi bir noktaya geldik

Daha da iyileşmesini ve ciddi örtü bekliyorum

Peki Cuma günü Diyagram nasılken bu tahmini yapmışız ( ortalama -2 )

15adeca084dddce91.png

Gfs diyagramı şu anda böyle ( ortalama -10 ve -12 altı hedefim) ama daha da düzelmesini umuyorum ve Ecm daha iyi gelecektir , bu sistemin müthiş sistem potansiyeli olduğunu belki de Türkiye’de ilk biz Hava Forumda ilan ettik ve o yönde gidiyoruz çok şükür

8eaa0175e5418f.png

• Cold.EFso

Hocam, uzun süredir takip ediyorum ve öngörülerini gerçekleşme yolunda büyük adımlar atıyor.

Özellikle 7-10 dönemi için çok daha fazla umut taşıyorum ( efsane potansiyeli açısından)

Mesela MGM pazar günü ( 6 Ocak) için önce -16 derece görüp, -12'ye revie etti ki, bu değerler bizim Çorlu lokasyonunda çok uzun zamandır görmediğimiz değerler.

Her şey öngörüleriniz gibi olur da bu sefer de resimlerle şenlik yaparız.:)

Kolay gelsin