Aysonu Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Semih bey size ufak bir önerim olacak. Sansasyonel başlıklar yerine, beklentiyi minimize edecek başlıklar seçmeniz. Saygılar.

Örn: efsane şubat

Cevap yazdığınız konuda ben öyle sansasyonel bir başlık göremiyorum.Siz mi yanlış yere bakıyorsunuz biz mi?Ha bu arada işi minimize etmek de nereden çıktı?O zaman bunun neresi tahmin olur?

• Başarılı olduğunda alkışladığımız semih beyi başarısız olduğu zaman eleştiremiyoruz. Şubat tahminleri başarısızdır. Yine de kendisine emekleri için teşekkür eder saygılar sunarız.

• bu iste tahmincinin veya yazarin bir hatasi yoktur. Onceden cok guven verici ve sistem gosterdi mi getiren veriler vardir, adam bunlarin hepsini incelemistir efdane gelecek demistir ki, bu verileri (ao, nao, mjo, 500hpa anomalilefi, bazı uzun vadeli diyagramlar [ecm], naefs, noaa verileri) biz de gorebiliyoruz zaten.

Fakat isin icinde atmosfer hele hele bu seneki kadar oynak bir atmosfer varken afedersiniz ama siz Allahin bir kulunu sansasyonel baalik acmakla suclayamazsınız. Bir isin kokune inmeden nedenini arastirmadan elestirmeye gitmetin bu size onerimdir.

• Şubat efsanesi başlığına ithafen yazılmıştır. Bu kadar başlıklar konudunda hassasanız. Oraya editlerim.

Oraya da editleseniz de aynı şeyi yazarım zaten.Şubat efsanesinde de olsa sansasyonel bir başlık yok bana göre.Siz sansasyonel başlık görmek istiyorsanız adı sanı duyulmamış yerlerin sırf prim yapmak için açtığı çin den sistem getirmeli sansasyonel başlıklara bakabilirsiniz.Daha önce de söyledim eleştirmek için eleştirmeyin yapıcı eleştirin.

• Başarılı olduğunda alkışladığımız semih beyi başarısız olduğu zaman eleştiremiyoruz. Şubat tahminleri başarısızdır. Yine de kendisine emekleri için teşekkür eder saygılar sunarız.

Burada şubat tahminlerine başarılı diyen mi oldu?Ben boşuna demiyorum eleştiri değil bu.Eleştirmek için eleştirmiyorsunuz.Farklı bir şey.Burada şubat tahminlerinin başarılı olduğunu iddia eden mi var.Algı yaratmaya çalışmayalım.

• Şimdi Semih hocamız endekslerde, modellerde ve baktığı diğer verilerde efsane potansiyelli sistem görünce başlık açmasın mı ya da sistem gelecek demesin mi? Verilerin ne denli değişkenlik gösterdiğine hep beraber şahit oluyoruz. En yakın örneği 25-28 Şubat arası. Ecmwf neler gösterdi ama şimdi baharı getirdi o tarihlerde nerdeyse. Ben her zaman hocamıza gıpta ile bakıyorum. Şahsım adına uzun vadenin u'sundan anlayan bir insan değilim ancak modeller gösterecekte biz yorum yapacağız.
    Eleştirenlerin istediği şey belli; bugün gfs ve ecmwf'ye bakalım yarına sağlam tahmin yapalım. O zaman Semih hocamızı değil mgm'nin saatlik tahminini takip etmenizi öneririm...

• burada akli basında her insan zaten baskasinin algi operasyonuna vs ihtiyac duymadan takip etmeye devam eder veya birakir. Bu insanin iradesine kalmıs birsey fakat zaten kafası calisan bir insan bunun Allahin bir kuluna bağlı birsey olmadıgını bilir. Efsane gozukmustur, gelmemistir o zaman "nasip degilmis gozuken veriler degismistir" degil de " hülooo tahminciye saydiralim saldiralim" moduna gecmeye hazir cok çakal var.

takmayin kafaya arkadaslar bunlar insanin elinde olan seyler degil. 7-15 mart arasi bir sistem gozukuyor ve efsane potansiyeli var, efsane ootansiyeli olan sisteme fos demek ne kadar mantikli olur? bekleyip görecegiz nolacagini fakat unutmayın atmosferde ve bilimde hic bir zaman %100 ihtimal yoktur.

• Cevabı muhattabı verirse sevinirim. Polemik istemiyorum. Teşekkürler.

Niye polemik olsun.Siz eleştiri altında söylerken biz cevap verecek adam mı seçiyoruz?Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?Bizde o zaman çıkan her eleştiride konu sahibi dışında kimse yazmasın mı diyelim?Sonuna da polemik istemiyorum diyelim peşine de süslü teşekkürler.Nasıl olur güzel olmaz mı?

• Ya sorun nedir size söyleyeyim mi? Modeller bilmem kaç senaryonun bir tanesini ana çıktı olarak bize sunarken, aranızdan biri sistem yok dediğinde linç ediyorsunuz. O senaryo sıcak senaryodur deniyor. Bilmem kaç tane senaryo veren modellere bakıp en efsanesini seçip konu açan biri değil semih bey. Kendi yöntemleri olan biri. Eminim şubat yanılgısından sonra denediği metodu yeniden gözden geçirecektir.
    Semih bey gördü allah istemedi ne demek? Allahı. İstediği senaryo baştan belli. Bilimsel verilerle onu tahmin etmeye çalışıyorsunuz.

• @Efsane-Semih Şubatın neden sizi ve diğer çoğu amatör- profesyoneli ters köşe yaptığı hakkında bir çalışmanız olacakmı x nedenden dolayı böyle oldu falan diye. Bence hoş bir çalışma olur gerek üniversite sınavı gerek diğer şeyler pek analiz yapamıyorum vaktiniz varsa yapabilirseniz çok güzel olur diye düşünüyorum.

• Niye polemik olsun.Siz eleştiri altında söylerken biz cevap verecek adam mı seçiyoruz?Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?Bizde o zaman çıkan her eleştiride konu sahibi dışında kimse yazmasın mı diyelim?Sonuna da polemik istemiyorum diyelim peşine de süslü teşekkürler.Nasıl olur güzel olmaz mı?

Herkese cevap yazmaya vaktim yok. Kendimce semih beye bir şey yazmaya çalışıyorum. Siz araya girince gereksiz yere kendisi ekseninde tartışıyoruz. Kendisi gelse belki bir cümle yazacak konu kapanacak.

• @kisyari dedigimle dediginizin alakasi yok. Tam tersi, onca veri gosterdi (hersey model ve diyagram degildir) ve semih hocamiz buna gore konusunu acti. Ben de diyorum ki nasip degilmis veriler bozulmus gelememis sistem. Yoksa bende meteorolojiden anliyorum bende sistem gelebilecegi zaman gorebiliyorum, 1 hafta once efsane gosteren verilerin, endekslerin 1 haftada nasil degistini gormeliydiniz.

• Ya sorun nedir size söyleyeyim mi? Modeller bilmem kaç senaryonun bir tanesini ana çıktı olarak bize sunarken, aranızdan biri sistem yok dediğinde linç ediyorsunuz. O senaryo sıcak senaryodur deniyor. Bilmem kaç tane senaryo veren modellere bakıp en efsanesini seçip konu açan biri değil semih bey. Kendi yöntemleri olan biri. Eminim şubat yanılgısından sonra denediği metodu yeniden gözden geçirecektir.
    Semih bey gördü allah istemedi ne demek? Allahı. İstediği senaryo baştan belli. Bilimsel verilerle onu tahmin etmeye çalışıyorsunuz.

Şimdi sansasyonel başlıktan nereye geldik?Fazla uzatmayacağım herkes zaten anladı.Algı yaratmaya çalışıyorsunuz ve bu iyi niyetinizin olmadığını gösterir.Daha önce bir başkasına da söylemiştim.Samimi bulmuyorum ve art niyetli görüyorum.Konudan konuya atlama çabaları farklı bir algı yaratma çabaları da beni destekliyor.Meşhur semra kaynananın bir sözü misali "Daldan dala daldan dala"

• @kisyari dedigimle dediginizin alakasi yok. Tam tersi, onca veri gosterdi (hersey model ve diyagram degildir) ve semih hocamiz buna gore konusunu acti. Ben de diyorum ki nasip degilmis veriler bozulmus gelememis sistem. Yoksa bende meteorolojiden anliyorum bende sistem gelebilecegi zaman gorebiliyorum, 1 hafta once efsane gosteren verilerin, endekslerin 1 haftada nasil degistini gormeliydiniz.

bir doğru vardır ve bu doğruya en yakın olanı başarılı tahminde bulunmuştur. Tekrar ediyorum. Kendisi yokken gereksiz uzuyor konu.