Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @Angoraa akşam güncellenmesinin özetiyle yapmıştım zaten tahminlerimi ama tekrarlıyım 21 Kasım Akşamı il geneli kar almaya başlayacak rüzgar ve yükseltiye göre daha erken başlayabilir.Yarın akşamdan sonra sınırlı alan modelleri ve sistem anında sıcaklık,rüzgar ve radar takibi önemli.Sistem 1,2 gün öncesine kadar daha iyiydi evet ama yine tekrarlıyayım daha mevsime tam başlamadık Kasım ayında ilk kar görürseniz mutlaka tadını çıkarın derim ben.İyi geceler diliyorum.

İyi geceler hocam. Daha başlangıç

• Tekrardan iyi geceler Arkadaşlar,bu konuya kendi isteğimle sorumlu oldum.Açıkcası yazın ki durumdan dolayı pek umudum yoktu ama sizlerinde katkılarıyla henüz sezon başında forumda aktif konulardan biri olduk.Elimden geldigince bu konu için uğraşacağım,Allaha emanet olun :) .

• gece güncellemesinde yağışın kar olan bölümü daha da arttı soğuklar da arttı. Şuan ki şekli ile gelir ise 20 si öğleden sonra yağışlar başlar gece geç saatlerden sonra ile 21 i akşam arası aralıklarla kar yağışı-kky-sulu kar cinsinden yağış gözükür. +1000metrede görsellik örtüde olması muhtemeldir ancak işin güzel kısmı 10mm den fazla yağışın gözüküyor olması bunun yarısı ne yazıkki soğuktan önce gelen yağışlar haliyle yağmur olarak düşücek her noktada. sonrası kar olucak oda gözünüze hitap etcek şekilde olcakdır diye düşünüyorum. Bu şuan ki görüntü bu akşam tam noktayı koyarız artık

• Benim asıl canımı sıkan yağışın kar yada yağmur olması değil de yağışın giderek azalması sanki bunu gfs diyagramından yola çıkarak söyledim

• Benim asıl canımı sıkan yağışın kar yada yağmur olması değil de yağışın giderek azalması sanki bunu gfs diyagramından yola çıkarak söyledim

Hocam bana da öyle geldi. Hakan Hocama da sormak lazım ama benim gördüğüm kadarıyla kara daha erken kavuşacağız. 20si akşam ya da gece gibi. Ama dediğiniz gibi yağış baya azaldı

BORN IN WINTER

• gece güncellemesinde yağışın kar olan bölümü daha da arttı soğuklar da arttı. Şuan ki şekli ile gelir ise 20 si öğleden sonra yağışlar başlar gece geç saatlerden sonra ile 21 i akşam arası aralıklarla kar yağışı-kky-sulu kar cinsinden yağış gözükür. +1000metrede görsellik örtüde olması muhtemeldir ancak işin güzel kısmı 10mm den fazla yağışın gözüküyor olması bunun yarısı ne yazıkki soğuktan önce gelen yağışlar haliyle yağmur olarak düşücek her noktada. sonrası kar olucak oda gözünüze hitap etcek şekilde olcakdır diye düşünüyorum. Bu şuan ki görüntü bu akşam tam noktayı koyarız artık

Hocam bi hoşgeldiniz demeyi unuttuk, geçen sene siz sahip çıkardınız buralara. Hala destek oluyorsunuz, teşekkürler

BORN IN WINTER

• Önümüzde ki sistem artık aşağı yukarı netleşti gibi bir şey. 20 si öğleye doğru yağışlar başlar gece geç saatlerden sonra yağış kky zamanla kara döner. 21 i akşamına kadar aralıklarla kar-kky yağar. yağışın yoğun olabileceği bölgelerde zamanla görsellik kar ve yükseklerde naif bir örtü olması muhtemeldir. bir kaç gün önce ki görüntüler olsaydı kaç cm olur hesabı yapabilirdik ancak şuan havada kardan öteye gitmeyecek gibi. Modeller çok değişken ve Şuan kayseri ve çevresine 20mm üzerinde kar yağışı veriyor @Abdullah38 ile 10-15 gün öncesinde bu sistem emarelerini konuşurken iç anadolunun batısı ve kuzeyi şanslı olur sen havada alırsın diyordum ancak görüntüler tersine döndü desek daha doğru olur.

• Mutlu Günler Sevgili Ankaralılar,Öncelikle burda çoğumuzun ve özellikle benim belirttiğim gibi Kasım ayında olduğumuzu unutmadan sadece yağışın ve soğuğun önemine dikkat çekiyorum.Yoksa zaten bu ayda öle cm hesaplamaları anca yüksek bölgeler için olabilir,en başındaki gibi gelseydi çok daha farklıda konuşabilirdik ama şuanda böle gelmesi kendi kanımca en hayırlısı oldu çünkü kışa bu kadar erken başlamak Ankarayı kış aylarında büyük bir boşluğada itebilirdi.Tekrarlıyorum önemli olan kar veya yağmur değil bu ayda yağış ve soğuklar.21 inde bütün il geneli havada kar görecek.Yükseklerde yağış anında kısa bir örtüde oluşabilir.Sizler bu ilk karın tadını çıkarın,buraya bol bol fotoğraflar yollayın.

• Mutlu Günler Sevgili Ankaralılar,Öncelikle burda çoğumuzun ve özellikle benim belirttiğim gibi Kasım ayında olduğumuzu unutmadan sadece yağışın ve soğuğun önemine dikkat çekiyorum.Yoksa zaten bu ayda öle cm hesaplamaları anca yüksek bölgeler için olabilir,en başındaki gibi gelseydi çok daha farklıda konuşabilirdik ama şuanda böle gelmesi kendi kanımca en hayırlısı oldu çünkü kışa bu kadar erken başlamak Ankarayı kış aylarında büyük bir boşluğada itebilirdi.Tekrarlıyorum önemli olan kar veya yağmur değil bu ayda yağış ve soğuklar.21 inde bütün il geneli havada kar görecek.Yükseklerde yağış anında kısa bir örtüde oluşabilir.Sizler bu ilk karın tadını çıkarın,buraya bol bol fotoğraflar yollayın.

Her ne kadar kasımda da olsak Ankara herzaman ki gibi gene boşlukta kalıyor. Yağışlar dört bir yanı saracak ve gene Ankara boşlukta kalacak. Kayseri sivas hatta ankara'ya çok yakın olan yozgat bile yoğun kar altında olurken ankara açık gökyüzüne bakacak. Bu yıllardır memleketimin çektiği moda haline gelmiş bir problem..

• @RulingSnow biliyorum özellikle geçen kış istanbul sömestr tatilindeki sistemde neme kurban olmuştu çevresi koparken biz izlemiştik.Ama en azından Ankaraya yağış geldiği zaman daha soğuk olduğu için örtü oluşabiliyor,ve soğuklardan dolayı örtü uzun süre yerde kalabiliyor.Evet biraz sorunlu olabilir ama bizim gibi kar severler için ideal yerlerden biri.Umarım bu kış çok kar alır Ankara..