Orta Asya ve Türk Dünyası Coğrafyası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @manasbalasy Hocam Orta Asya'da ki Türklere ben de Türküm dediğiniz zaman genel olarak aldığınız tepkiler nasıl oluyor?
    Mesela onaylıyorlar mı yoksa bırak böyle Türk mü olur cinsinden cevaplar mı veriyorlar gibisinden sordum hocam.

• öncelikle şunu bilelim : Kendilerini tam Türk olarak görmüyorlar. Kazak Kırgız Özbek Uygur olarak görüyorlar. Türklükle tek alakaları Türk Ata'nın evladı olduklarını biliyorlar. Tabii ki bize karşı farklı düşünüyorlar. Bizim için kaçkın diyorlar yani Vatanını terk eden anlamına gelen bu kelimeyi özellikle kullanıyorlar.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• Özbekistan çok güzel bir yer @manasbalasy hocam 2 kez gittim kiril alfabesini kullanıyorlar özbekçe bilmeyen bile az çok konuşulanı anlayabilir. Kerimov vefat ettikten sonra bize daha da yakınlaştılar zira son dönemlerde 2 ülke üst seviyede karşılıklı ziyaretler yapıldı bu yıllar sonra olan bir şeydi inşallah zamanla dahada sıkı ilişkiler olur.Bu arada inanın buhara Semerkand gitmeye görmeye değer yerler hepsi ata dede toprakları

• @manasbalasy hocam biz sadece mantı ve pilav biliriz özbek mutfağında sadece ama birçok harika yemekleri var özellikle ekmekleri bir harika
    peynirleri en sevdiğim yemekleri lavman - cucuvara - samsa - şaşlık ve birçok efsaneydi güzel günlerdi halen daha ara sıra giderim özbek lokantasına yeni kapı metro istasyonu karşısında özbekim milli yemekleri diye bir yer var kesinlikle tavsiye ederim gidin...

• Özbekistan'ın %90 oranı Kerimov denen adama dümdüz küfür eder ama adam öyle bir korku imparatorluğu kurmuş ki kimse sesini çıkartamıyordu. Düşünün 18 yaş altındaki insanların camiler de namaz kılmasını yasakladı kimse ses çıkartamadı.

Ulu önderimiz, ebedi ve ezeli liderimiz, alemlerin sultanı Hz.Muhammed Mustafa (SAV)'ya salat ve selam olsun.

• @manasbalasy Hocam bildiğim kadarı ile Oğuz Atam'dan sonra Türklüğü güneşin battığı yerlere taşıma amacı ile batıya göç ettik.Tabi giderek artan Moğol zulmü de var işin içinde onu inkar etmiyorum ancak bize öyle demeleri ağır olmuş hocam ve unutmasınlar ki Anadolu'ya göç ettikten ve Moğol zulmü zayıfladıktan sonra bir çok Türk beyi tekrar Orta Asya'ya dönmüşlerdir.Ayrıca yine Türk boylarından batıya göç etmeyip Moğol devletine tabi olanlar da var.Bize kaçkın diyenler onların soyundan olabilir öyle değil mi?

Şunu da belirtmek isterim ki biz Türkler'in bastığı yer yurt olur!Biz bir yerde tutunamayacağımızı anladığımızda gider başka yerleri yurt tutarız.Aynı topraklarda kalıp ta başka devletlerin boyunduruğuna girmeyiz.Ya ölürüz ya da İstikbalimiz için göç ederiz de başka devletin boyunduruğunda kalmayız.

Siz bana hak veriyor musunuz hocam?

• Özbekistan'ın %90 oranı Kerimov denen adama dümdüz küfür eder ama adam öyle bir korku imparatorluğu kurmuş ki kimse sesini çıkartamıyordu. Düşünün 18 yaş altındaki insanların camiler de namaz kılmasını yasakladı kimse ses çıkartamadı.

Yeminle çok doğru hocam cuma günü dedim namaza gidelim cami yok millet tırsmış kuranı bile gizli gizli okuyorlardı evlerde Rabbime şükürler olsun o günler geride kalmış Ezan sesleri yükselmeye başlamış... Zaten kerimov rus yanlısı olduğunu herkes biliyordu...

• Kaçkın kelimesi aşağılamak anlamında değil. Göç kelimesi ile aynı kökten gelir. Pamir de yaşayan kırgızlara da kaçkın kelimesini kullanıyorlar. Tabii ki bu göçlerin sosyo-ekonomik sebepleri var. Adamlar şunu diyor siz buradan gittiniz ama biz burada kaldık. Burası sizin ata topraklarınız ama bizim kendi topraklarımız. Adamlar bunu söylüyor. Yaşlı olanlar Türk Birliğinden haberdar. Tarihi biliyorlar. Fakat genç nesil bir cacık bilmiyor. Şunun da farkındalar Türkiye Orta Asya'nın ağabeyidir.

• @manasbalay hocam hayatımda ilk defa at eti yedim orada buradaki önyargılarımıza nazaran baya lezzetliydi hatta marketlerde at etinden yapılmış sucuk filan satılıyordu . Bizim sapma noktalarımızın belkide en küçük örneği

• @maestro_fizik bende hocama katılıyorum aşağılama anlamında değil onlar kendilerini has türkler olarak görmeleri çok normal zira yaşam tarzları giyimleri kuşamşarı atalarımızın dedelerimizin geçmişi ile bire bir örtüşüyor maalesef biz onlara göre biraz asimile olmuşuz maalesef ..

• @AŞİ-KAR Hocam ben zaten kültürümüzden sapmadık yaşam tarzımız hala aynı demiyorum.O konuda size sonuna kadar da katılıyorum.Benim dediğim biz korkak değiliz hiçbir yere kaçmadık ve hiçbir yeri terk etmedik.Bize ve atalarımıza kaçkın denmesine biraz içerledim ancak yanlış anlamışım aşağılama için değilmiş.

• estağfurullah kardeşim. Söylediklerinde haklılık payı var tabii ki .

Bak ben sana şöyle bir açıklama yapayım.

Bir babanın 5 çocuğu olur. Bu 5 çocuğun beşer tane çocuğu olur. Bu beşer çocuğunda beşer tane çocuğu olur....... olur da olur.

Kırgız,Kazak,Özbek,Uygur,Türkmen,Hakas,Tatar,Altay,Çuvaş,Tuva.... yaz yazabildiğin kadar. Yüzlerce boy binlerce kabile. Bunların arasında illa ki anlaşmazlık çıkacak. Hepsi Yafesin oğlu Türk atanın çocukları. Hepsi bağımsızlığına düşkün boylar. Bunları bir araya getirmek zor. En çok devlet kuran millet Türk milletidir. Bunun yanında en çok devlet yıkan millet yine biziz. Yıktığımız devletlerin çoğu Türk devleti. Ta Fas'tan Ta Hindistan'a kadar ta Sibirya'dan ta Balkanlar'a kadar devlet kurmadığımız coğrafya kalmamış. Ayak basmadığımız toprak kalmamış. Bu kadar büyük bir topluluğu ve bu kadar geniş bir coğrafyaya yayılmış bir milleti ortak bir payda da birleştirmek çok zor.

• estağfurullah . bildiğim kadarı ile anlatmaya çalışıyorum. İstediğin zaman istediğin soruyu sorabilirsin. Sıkıntı yok :D