Kar geri dönüyor 11 Şubat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bünyamin sürmeli nin takip ettiğini hiç düşünmüyorum bence bu kadar paranoyak olmayalım ve eleştirilere müsaade edelim.

Paranoyak? Kendisiyle adminimiz tarafından röpartaj yapıldı.Lig ödülümüzdeki kitapta imzası vardı.Bünyamin beye eleştiride bulunmak istiyorsanız twitter adresinden edebilirsiniz.Burada adamın tahminiyle dalga geçilmesine kusura bakmayın izin veremeyiz.

İşinize gelen şeyler söyleseydi bu eleştirileri de yapabilir miydiniz diye bir öz eleştiride yapmanızı öneririm.

• Hava Forum’u ziyaret eder misiniz ? Hava Forum’daki gönüllü meteorolog arkadaşlara tavsiyeleriniz nedir ?

Hava Forum’a ara ara bakıyorum. İnsanların meteorolojiyle ilgilenmeleri çok güzel bir şey, profesyonele yakın seviyede amatörce ilgilenmeleri ise ayrı güzel bir şey. Benim arkadaşlara birkaç tavsiyem olacak. Sosyal medyada doğru yanlış her türlü bilgi hızlıca etrafa yayılabiliyor. O yüzden benim arkadaşlardan ricam edindikleri bilgiyi, birçok yerden kontrol ederek, doğrulayarak yazsınlar, kaynak belirterek insanları bilgilendirsinler. Ben de bir çok kaynağı kontrol ediyorum, muhtemelen Mikdat hocam gibi birçok akademik kariyeri olan kişi de öyle yapıyordur. İsimdiz, imzasız bilgilere de sadece amatörce ilgilenen arkadaşlar değil, kimse itibar etmesin.

@keane

http://www.havaforum.com/bunya…turk-meteoroloji-editoru/

• Paranoyak? Kendisiyle adminimiz tarafından röpartaj yapıldı.Lig ödülümüzdeki kitapta imzası vardı.Bünyamin beye eleştiride bulunmak istiyorsanız twitter adresinden edebilirsiniz.Burada adamın tahminiyle dalga geçilmesine kusura bakmayın izin veremeyiz.
    İşinize gelen şeyler söyleseydi bu eleştirileri de yapabilir miydiniz diye bir öz eleştiride yapmanızı öneririm.

işinize gelen derken ne demek istiyorsunuz.Dalga geçelim demiyorum onları zaten silin.

• ULL Üst seviye alçağı demek olup 500 hpa sı hayli soğuk bir oluşumdur. Geçtiğimiz haftalarda karadenizi kara gömen siklon mu sanıyordunuz yoksa o tam ull idi. Soğuk çekirdek karadenizden nem aldı kar olup yağdı 1- 2 -3 metre kara gömdü. Bu sistemde ull şu an için yüksek ihtimal karadenizin nemiyle buluşunca güzel kar alacaktır İstanbul. Sİklondan bence daha güzel daha aksiyonlu olur. Bekleyin sistem gelince ull olur inşallah ondan sonra deki de siklonu da bırakıp ull ulllaalal dersiniz kimbilir? Bu gecelik bu kadar.

• @wildleo1907 hocam bir sorum var. Tarantula hoca da bahsetmiş 500hpa soğuğu çok önemli diye. Tahminci hoca da şöyle demişti. Sibirya sistemlerinde konvektif alan 500 hpa ya kadar çıkmaz. Tepe enverziyonu 700hpa civarlarında gerçekleşirse güzel dek bantları oluşur. 500hpa bu tür sistemlerde önemli değil demişti. Sizin görüşleriniz nelerdir ?

• Bünyamin Sürmeli İnstagram sayfasında kar Cumartesi ve Pazar zayıf yağacak, Pazartesi biraz daha kuvvetlenecek ve sonra bitecek demiş. İnşallah böyle olmaz yoksa çok yazık olacak . Bu sistem için çok umutlandım bu sefer. :cursing:

hava-kars323MMEHYhava-kars323

• Bünyamin Sürmeli İnstagram sayfasında kar Cumartesi ve Pazar zayıf yağacak, Pazartesi biraz daha kuvvetlenecek ve sonra bitecek demiş. İnşallah böyle olmaz yoksa çok yazık olacak . Bu sistem için çok umutlandım bu sefer. :cursing:

Bünyamin Sürmeli İnstagram sayfasında kar Cumartesi ve Pazar zayıf yağacak, Pazartesi biraz daha kuvvetlenecek ve sonra bitecek demiş. İnşallah böyle olmaz yoksa çok yazık olacak . Bu sistem için çok umutlandım bu sefer. :cursing:

Sabah cumartesi-pazar kar pazartesi güçlenicek vs. bahar gelicek demişti düzeltir tahminini

Ateş etmek en büyük vizyonumuz.

rk223_kgigf-12351

Bakın Bünyamin Sürmeli nin elindeki imkanlar bu işe ayırdığı zaman altyapısı diğer bilgi kaynakları bunları bir araya getirdiğinizde kendisinin bu işte bizden çok daha fazla dikkate alınması gereken birisi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Eğitim önemlidir ve bu kişi bu eğitimi almıştır. Belki de bizim göremediğimiz başka bir veriye dayanarak bunu söylemiştir. Yanılan biz olursak çok sorun değil ama Yanılan o olursa tepkiler de o derecede sert olabilir.