Kar geri dönüyor 11 Şubat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Maşallah diyelim artık modeller mutabakata vardılar sistem hakkında sistemin süresi 5 gün ve daha uzun süreli olabilir. Sistemde inşallah ull oluşur da siklonu aratmaz. 500 hpa çok oynak diyagramlardan bakılınca. Bu da çok fazla sorun oluşturmaz gibi duruyor zira daha düşecektir 500 hpa soğuğu. Ben -35 ve biraz altını öngörmekteyim karın yere fukara sümüğü gibi yapışması için en önemli unsur 500 hpa soğuğunun güçlü olmasıdır. Bu da sorun teşkil etmez düşecektir hele işin içinde ull varsa. Bu sistem dek&ull ortaklığı ile gelecek gibi farklı bir sistem siklondan daha fazla kar bırakma potansiyeli bile olabilir bu tür oluşumların. Endişeye mahal yok arkanıza yaslanın keyfini çıkarın 6 ocağın pabucu dama atılabilir belki de kim bilir? Allah bilir tabii.

• Maşallah diyelim artık modeller mutabakata vardılar sistem hakkında sistemin süresi 5 gün ve daha uzun süreli olabilir. Sistemde inşallah ull oluşur da siklonu aratmaz. 500 hpa çok oynak diyagramlardan bakılınca. Bu da çok fazla sorun oluşturmaz gibi duruyor zira daha düşecektir 500 hpa soğuğu. Ben -35 ve biraz altını öngörmekteyim kalın yere fukara sümüğü gibi yapışması için en önemli unsur 500 hpa soğuğunun güçlü olmasıdır. Bu da sorun teşkil etmez düşecektir hele işin içinde ull varsa. Bu sistem dek&ull ortaklığı ile gelcek gibi farklı bir sistem siklondan daha fazla kar bırakma potansiyeli bile olabilir bu tür oluşumların. Endişeye mahal yok arkanıza yaslanın keyfini çıkarın 6 ocağın pabucu dama atılabilir belki de kim bilir? Allah bilir tabii.

Üstad altına imzamı atarım ne güzel ozetlemissiniz.

• ull için siz yazmadan google araştırması yaptım :) ama yazılar biraz fazla teknik. Anlamak gerçekten zor. Benim anladığım (o da muhtemelen yanlış anladığım:)) yağış açısından siklonik sisteme yakın etki edecek. Hocam lütfen düzeltin.

• Eywallah wildleopar dostum. Yalnız yazında ULL yi fazla küçümsemişsin gibi geldi zira üst seviyelerde oluşan çakma ab tanımı yapmışsın ull için. Ben bu tanıma şöyle bir ekleme yapacağım iznin olursa (olmasa da yapıyorum zaten.) Çakma dediğin ull bir çakarsa var ya geldiği yeri amiyane tabirle kar manyağı yapar bu mevsimde. Bence çakma felan deme ull 500 hpa soğuğu açısından siklona göre daha soğuk çekirdek barınıdırır genelde bu yüzden öyle yabana atılacak bir şey değildir. Neyse gelince sistem görürsün ull nin nasıl çaktığını. Sonra çakma nolur diye yalvarırsın ona göre

• ull için siz yazmadan google araştırması yaptım :) ama yazılar biraz fazla teknik. Anlamak gerçekten zor. Benim anladığım (o da muhtemelen yanlış anladığım:)) yağış açısından siklonik sisteme yakın etki edecek. Hocam lütfen düzeltin.

bu kadarı yeterli doğru bilgi.

• Bu arada az önce güncellenen ao ve nao verileri ki bizim için nao daha önemlidir. Efsanevi görüntüler sunuyor uzun vadede art PW de parçalanıyor hakeza stratosfer ısınıyor off da off neler olacak neler? Hele durun daha bu sistem başlangıç olacak gibi arkası da var. Az daha sabır.

• Eywallah wildleopar dostum. Yalnız yazında ULL yi fazla küçümsemişsin gibi geldi zira üst seviyelerde oluşan çakma ab tanımı yapmışsın ull için. Ben bu tanıma şöyle bir ekleme yapacağım iznin olursa (olmasa da yapıyorum zaten.) Çakma dediğin ull bir çakarsa var ya geldiği yeri amiyane tabirle kar manyağı yapar bu mevsimde. Bence çakma felan deme ull 500 hpa soğuğu açısından siklona göre daha soğuk çekirdek barınıdırır genelde bu yüzden öyle yabana atılacak bir şey değildir. Neyse gelince sistem görürsün ull nin nasıl çaktığını. Sonra çakma nolur diye yalvarırsın ona göre

zinhar küçümsemedim sadece arkadaşlara kısa yollu ve çok da teknik olmayan bir dille nasıl anlatırım diye düşünüp bunu yazdım. Yoksa ben siklon yerine DEK + ULL yi bağrına basanlardanim ;)